Belianka prechádza postupnou obnovou

V Základnej škole Belianka v Bielom Potoku vymenili počas prázdnin dvere do školskej družiny a do kotolne. Foto: archív ZŠ
V základnej škole v ružomberskej mestskej časti Biely Potok počas letných prázdnin vymenili dvere na školskej družine a do kotolne.

Základná škola (ZŠ) Belianka v Bielom Potoku je jedna z najmenších škôl v okrese Ružomberok, ale aktivitami  nezaháľa ani za väčšími školami. Prechádza postupnou obnovou. Počas letných prázdnin v nej vymenili dvere v Školskom klube detí a do kotolne.

„Boli to staré, ešte pôvodné dvere z tridsiatych rokov minulého storočia v zlom technickom stave,“ povedala riaditeľka školy Erika Macková. Doplnila, že pri práci im pomohol Vojtech Macko, poslanec za mestskú časť Biely Potok, spolu s bývalým žiakom Martinom Kenderom. „Obaja si vyhrnuli rukávy a vybrali pôvodné zárubne a dvere, aby firma mohla osadiť nové.“

Nové dvere zaplatil tamojší farský úrad, ktorý je vlastníkom objektu školy. „Naša vďaka patrí taktiež farskému úradu a vdp. Henrykovi Sitekovi za uhradenie nových dverí,“ poďakovala riaditeľka. Budova prešla pred niekoľkými rokmi väčšou generálnou opravou. Okrem novej fasády v škole vymenili podlahy, okná aj interiérové vybavenie. Chýba v nej akurát telocvičňa.

Vďaka iniciatíve rodičov málotriedku nezrušili

ZŠ Belianka je málotriedka, kde sa vzdelávajú žiaci od prvého po štvrtý ročník. V nastávajúcom školskom roku 2022/2023 ju bude navštevovať 39 detí, z toho dve z Ukrajiny. Do prvého ročníka nastúpi  desať detí. Belianke pred pár rokmi hrozilo jej zrušenie pre nedostatok žiakov, napokon však, aj vďaka iniciatíve rodičov, ostala zachovaná.

„Nateraz je počet žiakov stabilizovaný, dokonca k nám chodia aj detí z iných častí Ružomberka. Sme malá škola, ale vládne u nás priateľská a rodinná atmosféra. Do školských i mimoškolských aktivít zapájame všetkých žiakov bez výnimky, aby sa žiadne dieťa necítilo ukrivdené, “ konštatovala E. Macková.

Riaditeľka školy dodala, že každé dva roky chodia na plavecký výcvik a do školy v prírode.

Fotogaléria

Zdroj: ZŠ Belianka Biely Potok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.