„Boom“ elektrobicyklov aj v dolnom Liptove

Turisti, ale aj domáci, ktorí chcú preskúmať čarovné okolie dolného Liptova, si môžu požičať elektrické bicykle a vyraziť za dobrodružstvom na Malinô Brdo, Čutkovskú či Hrabovskú dolinu.

Pohodlný prenájom e-bicyklov

Cyklistika na Slovensku sa už niekoľko rokov teší veľkej popularite. Prvý ošiaľ odštartoval slovenský cyklista Peter Sagan a druhý roztočili elektrobicykle, ktoré vyriešili situáciu aj nadšencov, doteraz „športujúcich” skôr s pukancami v ruke pri Tour de France na televíznej obrazovke.

,,Záujem o elektrobicykle všeobecne rastie. Kvôli ich vysokej cene je pre mnohých športovcov výhodnejší prenájom ako nákup. Firma Mateja Slašťana Rent Your Adventure, s.r.o. (RYA) práve na tomto fakte postavila svoje podnikanie,“ informovala našu redakciu RK Magazín Zuzana Gvizdová z Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov, ktorá na projekte spolupracovala.

Firma v spolupráci s MAS Dolný Liptov nakúpila 15 elektrobicyklov s dodávkou na ich prevoz za takmer 31-tisíc eur. Bicykle prenajímajú v regióne dolný Liptov, kde vďaka projektu vytvorili aj jedno nové pracovné miesto.

Požičovní je ako húb po daždi

Veľký záujem o cyklistiku a príchod elektrobicyklov na trh otvoril podnikateľom nové možnosti.

,,Požičovne pribúdajú a podľa konateľa spoločnosti Rent Your Adventure (RYA) Mateja Slašťana sa rozhodne nenudia. Náš turisticky atraktívny región je pridanou hodnotou pre tento typ podnikania. Rozmanitosť Liptova prináša zaujímavé ciele a trasy, ktoré sa dajú bicyklom navštíviť s deťmi či menej zdatnými cyklistami,“ poznamenala Gvizdová.

Firma má pre svojich klientov pripravené najmä tie dobrodružnejšie – lesné trasy, ako napríklad Malinô Brdo, Čutkovská či Hrabovská dolina. Poradiť však vedia aj v oblasti cestnej cyklistiky.

Základom sú kvalitné bicykle

Cena elektrobicykla sa pohybuje približne od 1500 do 10 000 eur. Treba však myslieť na to, že pri požičiavaní je lepšie voliť odolnejšie produkty a to s ohľadom na rôznorodosť klientov.

,,Matej Slašťan považuje elektrobicykle stále za “luxusný tovar”. Ceny bicyklov ľahko prekročia cenu jazdeného auta. Na druhú stranu – aj s elektrobicyklami je už pomerne rozvinutý second-hand trh a taktiež sú v ponuke e-biky s lacnejšími pohonmi čínskej výroby,“ dodala Dvizdová.

Firma z dolného Liptova do svojho portfólia nakúpila vďaka projektu 15 bicyklov značky KTM a dodávku, ktorá slúži na prepravu bicyklov, ale aj klientov. Bicykle z požičovne RYA patria do segmentu hardtail (iba predná odpružená vidlica s pevnou zadnou stavbou).

,,Jedná sa o solídnu strednú triedu, majú spoľahlivý a silný motor, vzduchovú odpruženú vidlicu, 4-piestové brzdy. Slabšou stránkou je v súčasnosti už nižšia kapacita batérie, ktorá ale stále ponúka dojazd postačujúci na výjazdy v horskom teréne Liptova pre bežných užívateľov,“ priblížila Gvizdová technické vlastnosti elektrických bicyklov na zapožičanie.

Začiatky v podnikaní neboli jednoduché

Rozbehnúť biznis v prenajímaní bicyklov je náročné na vstupné investície. ,,Podľa Mateja Slašťana z RYA s.r.o. by bol rozbeh takejto firmy oveľa ťažší bez prostriedkov z projektu MAS,“ uviedla Gvizdová.

Ako ďalej uviedla, Matej mal skúsenosti s prenájmom elektrobicyklov už predtým. Nakoľko chcel otvoriť niečo vlastné, využitie možnosti financovania svojho zámeru prostredníctvom MAS označil ako skvelý nápad.

,,Prostriedky z projektu pokryli nielen nákup bicyklov a dodávky na prepravu, ale tiež náklady na časť marketingovej kampane súvisiace so spustením podnikania. V rámci projektu vzniklo v regióne tiež jedno nové pracovné miesto,“ dodala na záver Gvizdová.

Projekt bol podporený vo výške 30 559,50 eur. Príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

Zdroj: TS MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.