Bude počas leta fungovať vo Vlkolínci reštaurácia?

Už rok sa mesto snaží nájsť nájomcu reštaurácie a obchodu vo Vlkolínci. V týchto dňoch ukončilo už tretiu obchodno-verejnú súťaž (OVS). 

Letná sezóna klope na dvere a do Vlkolínca čoskoro zavíta omnoho viac turistov ako počas uplynulých chladnejších mesiacov. Farebné zrubové domčeky však nechodia obdivovať len Slováci. Našu kultúru radi spoznávajú aj zahraniční návštevníci.

Z Vlkolínca si na pamiatku mnohí odnášajú nielen fotografie, ale aj magnetky, či pohľadnice. Čoskoro si budú môcť vychutnať aj gastronomický zážitok v podobe tradičného slovenského jedla v priestoroch novej reštaurácie.

Vybudovanie reštaurácie v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry je súčasťou stavebného projektu Dom UNESCO Vlkolínec, ktorý sa skladá z dvoch objektov. Novopostavená drevenica informačného centra s rovnomenným názvom funguje už od minulého roka.

Vo Vlkolínci otvorili Dom UNESCO

Druhým objektom projektu je reštaurácia pre približne 40 ľudí. Vznikla ako prístavba k už existujúcemu domu, ktorý predtým slúžil ako horáreň. Je postavená za domom, kde bol kedysi prevádzkovaný obchod.

Mesto žiadalo na výstavbu Domu UNESCO dotáciu vo výške 300-tisíc eur. Vláda peniaze počas svojho výjazdového rokovania v roku 2015 v Ružomberku odsúhlasila.

Privysoký nájom?

Mesto vyhlásilo prvú obchodnú verejnú súťaž ešte minulý rok. Medzi podmienkami súťaže bol aj nájom, ktorý predstavoval 17 -tisíc eur ročne. Do súťaže sa však neprihlásil nikto.

Vzápätí radnica vyhlásila aj druhé kolo. Upravila podmienky zmluvy a za nájom požadovala o dve tisíc menej ako v prvom kole. Ani jeseň ale nového prevádzkovateľa reštaurácie a obchodu v hlavnej atrakcii ružomberského turizmu nenašla.

Obchodná verejná súťaž spoznala výhercu až v treťom kole. Do 10. apríla tohto roku predložil svoj návrh jediný záujemca – Štefan Dvorský. Ani tu sa však podmienky súťaže nezaobišli bez zmien. Nájom už nepredstavoval jednorazovú sumu, ale rozdelil sa na mesačné splátky podľa príslušného mesiaca. Od októbra do marca musí nájomca zaplatiť 100 eur a 500 eur za zvyšné mesiace. Dokopy teda nájom klesol zo 17 –tisíc na 3600 eur ročne.

„O podkladoch rokovalo vedenie mesta. Keďže sa v prvých dvoch kolách nikto neprihlásil, tak sa riešilo, aby bola podmienka akceptovateľná, preto došlo k tomuto zníženiu,“ vysvetľuje predseda Občianskeho združenia Vlkolínec Jozef Bašáry.

Štefan Dvorský vo Vlkolínci prevádzkuje už viac ako päť rokov bufet. „Je dobré, že tam už máme prevádzku, lebo keby sme mali my konkurovať niekomu alebo niekto druhý nám, tak sa to vôbec neoplatí,“ hovorí víťaz OVS.

Vlkolínec je obľúbeným miestom turistov. Zdroj: Anna Zábojníková

Chýba už len podpis 

„Momentálne ešte nemáme podpísanú zmluvu. Akonáhle ju podpíšeme, určite otvoríme aspoň obchod a potom k nemu pridáme reštauráciu,“ hovorí Štefan Dvorský. Jeho bufet v súčasnosti zabezpečuje Vlkolínčanom základné potraviny. Rovnako to bude aj v prípade nového obchodu.

Zmluva však hovorí aj o tom, že navrhovateľ musí zabezpečiť otvorenie a prevádzku reštaurácie do 90 dní od účinnosti nájomnej zmluvy, inak bude oprávnené mesto odstúpiť od zmluvy.

Na otázku, či si budú môcť pochutiť turisti, ale aj miestni na teplom jedle v novej reštaurácii už počas leta odpovedal s pochybnosťami: „Pravdepodobne to nestihneme. Chceme ju otvoriť čím skôr, ale technicky to nie je možné. Kým to spustíme, musíme urobiť ešte veľa práce, ešte ani nemáme kľúče, “ vysvetľuje situáciu Štefan Dvorský.

Zároveň potvrdil, že svoj súčasný bufet počas sezóny na úkor reštaurácie a predajne nezavrie. Aby sa predišlo dlhým radom pred súčasným bufetom, turisti sa budú môcť občerstviť aj v novootvorenom obchode.
„Počas sezóny by sme chceli, aby bol hore otvorený aspoň obchod, kde si budú môcť kúpiť turisti malinovku, kofolu, pivo či nanuky a časom otvoríme aj reštauráciu. V nej už budeme ponúkať tradičné liptovské jedlá, pirohy či halušky,“ vysvetľuje Dvorský.

Súčasťou zmluvy je aj zriadenie wifi pripojenia, či možnosť platenia stravnými lístkami. Reštaurácia by mala ponúkať jedlá slovenskej kuchyne. Medzi ďalšie podmienky patrí aj sprístupnenie jedálne – humna na organizovanie autorských výstav fotografií či malieb, ale aj premietanie filmov. Súčasťou reštaurácie bude aj toaleta.

Ilustračná fotografia: Vlkolínec v lete. Zdroj: Anna Zábojníková

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.