Na autobusovej stanici pribudnú dve elektronické tabule

Modernizácie sa však dočkajú aj autobusy.  

Cestujúci využívajúci autobusové spoje si doteraz museli cestovné poriadky pozrieť priamo na stanici alebo vyhľadať na internete. Ani jeden zo spôsobov ich však neinformoval o tom, ako dlho bude autobus meškať. Situácia by sa mala zmeniť už od konca februára. Na odchody či meškania autobusov už cestujúcich upozornia informačné tabule.

Zlepšenie informovanosti a zvýšenie komfortu

„Na zmodernizovanej autobusovej stanici v Ružomberku sme začali s inštaláciou dvoch väčších exteriérových informačných tabúľ – jednej osemriadkovej a druhej desaťriadkovej. Ak nám to poveternostné podmienky dovolia, chceli by sme, aby cestujúcim slúžili už od konca februára,“ prezradil riaditeľ dopravy Arriva Liorbus Radoslav Salák.

Tabule budú cestujúcich informovať okrem aktuálneho času aj o konečnej zastávke, teda o smere jazdy, čase odchodu podľa cestovného poriadku, ale aj o meškaní.

„Nové digitálne bannery budú pre cestujúcich len na osoh. V prípade výraznejšieho meškania si môže cestujúci odskočiť do obchodu, lekárne alebo do bufetu. Treba si však počkať, či to bude aj naozaj spoľahlivé,“ hovorí o prisľúbených tabuliach študent Marcel, ktorý do Ružomberka dochádza z Rabče.

„Doteraz som si vždy spoje pozerala cez internet a určite mu zostanem verná. Neraz sa mi však stalo, že autobus kvôli zlému počasiu či nehode meškal aj pol hodinu, takže je dobré, že tabule vás už na meškanie upozornia,“ vysvetľuje študentka Žaneta Sivoňová.

Informačné tabule budú aktívne komunikovať s databázou celoslovenských cestovných poriadkov a zobrazia odchod všetkých dopravcov, ktorí prechádzajú ružomberskou stanicou.

„Tabule navyše aktívne komunikujú s dispečerským systémom riadenia a cestujúcich budú informovať o prípadnom meškaní spojov, tých dopravcov, ktorí majú vo svojich autobusoch nainštalované potrebné zariadenia,“ vysvetľuje spôsob informovania o meškaniach autobusov Radoslav Salák.

Tabule budú zavesené na konštrukcii nástupišťa, ktoré je už v súčasnosti monitorované kamerovým systémom. Navyše, exteriérové informačné tabule majú takzvanú antivandal úpravu.

Wifi a informačné tabule v autobusoch

Najneskôr od konca marca budú mať cestujúci v autobusoch spoločnosti Arriva Liorbus, ktoré zabezpečujú prímestskú dopravu v okresoch Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš a Ružomberok, k dispozícii 45 autobusov vybavených informačnými tabuľami a wifi pripojením.

„Spoločnosť Arriva Liorbus priebežne modernizuje autobusy a súčasťou modernizácie je aj zavádzanie bezplatného wifi pripojenia pre našich cestujúcich. V Liptovskom Mikuláši bude takýchto autobusov 20, v Ružomberku a okolí 15 a 10 ich bude v Dolnom Kubíne a okolí,“ vyratúva riaditeľ dopravy. Zároveň dodáva, že ide o autobusy prímestskej autobusovej dopravy.

Širokouhlé informačné obrazovky ponúknu cestujúcim predovšetkým dopravné informácie – napríklad názov nasledujúcej zastávky a čas dojazdu.

Zabezpečenie moderného informačného a komunikačného systému pre cestujúcu verejnosť je realizované zo zdrojov Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) na základe výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu. Zazmluvnená výška nenávratného finančného príspevku je pre Arriva Liorbus takmer 124 tisíc eur.

Riaditeľ dopravy prezradil, že vo zvyšovaní pohodlia pre cestujúcich a modernizácií autobusov  budú pokračovať aj naďalej. „Po realizácii projektu informačných tabúľ plánujeme obnovu odbavovacích zariadení (strojčekov), ktoré sú umiestnené v autobusoch.“

Titulná fotografia – Eva Bobáková

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.