Český turista sa zranil pri zostupe zo Salatína, zasahovali leteckí záchranári

Muž si poranil triesla a sťažoval sa aj na silnú bolesť v oblastí kolien. V turistike nemohol pokračovať, preto mu na pomoc vyrazili horskí aj leteckí záchranári.

V nedeľu 11. júna zasahovali príslušníci Horskej záchrannej služby (HZS) v Nízkych Tatrách, kde pomoc potreboval 42-ročný český turista. Ten si pri zostupe z vrcholu Salatína, ktorý sa nachádza nad obcou Liptovská Lúžna, poranil triesla a sťažoval sa na veľmi silnú bolesť vyžarujúcu až do kolien.

Turista pri zostupe ďalej pokračovať nemohol, preto mu na pomoc vyrazili záchranári z Oblastného strediska (OS) HZS Veľká Fatra z Donovál, ktorí súbežne o pomoc požiadali aj záchranárov Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Banskej Bystrice. Tí pri medzipristátí na Donovaloch zobrali na palubu záchranára HZS a spoločne smerovali na miesto zásahu.

,,Záchranár HZS bol aj s lekárom VZZS na miesto vysadený pomocou palubného navijaka. Následne, záchranári vyšetrili a ošetrili pacienta, zabezpečili periférny žilový vstup, ktorým bola pacientovi podaná analgéza pre stupňujúce sa bolesti,” informovali horskí záchranári na webovej stránke.

Ako ďalej uviedli, pacienta z terénu evakuovali spoločne s leteckým lekárom v podvesovej sieti a po medzipristátí ho naložili na palubu. Odtiaľ ho previezli do nemocničného zariadenia v Banskej Bystrici.

Fotogaléria

Zdroj: HZS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.