Cestári opravia štyri mosty, aj cestu do Korytnice

Slovenská správa ciest oznámila svoje investičné zámery v okrese Ružomberok.

Už počas nadchádzajúceho leta bude cesta smerom na Oravu komplikovanejšia. Slovenská správa ciest (SSC) oznámila, že pri Valaskej Dubovej plánuje rekonštrukciu troch mostov.

Dva krátke mosty, ktoré SSC začne rekonštruovať ešte počas júna, sa nachádzajú za odbočkou do obce v smere do Dolného Kubína.

„Účelom a cieľom rekonštrukcie je zlepšenie stavebno-technického stavu mostných objektov 59-065 a 59-066, zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti premávky na úseku cesty I/59 a vytvorenie plynulého nerušeného prejazdu úseku cesty  I/59 pri obci Valaská Dubová,“ spresňuje dôvody rekonštrukcie hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Rekonštrukcia by mala trvať do októbra tohto roka. Vyčlenených je na ňu 415-tisíc eur.Ďalší most pri Valaskej Dubovej je hneď za prvou možnosťou odbočiť do obce v smere od Ružomberka. Ide o samostatnú investičnú akciu SSC, ktorú chcú začať v auguste a skončiť najneskôr do konca roka.

„Rekonštrukcia pozostáva z asanácie  existujúceho mosta ev. č. 59-067 a realizácie nového mostného objektu, rekonštrukcie cesty  I/59 a účelovej komunikácie pod mostom,“ spresňuje Karelová. Tu cestári preinvestujú takmer 490-tisíc eur.

Cesta I/59 pri Valaskej Dubovej s vyzanačenými mostami, ktoré budú cestári rekonštruovať. Zdroj: maps.google.com/Slovenská správa ciest

Opravia aj most v smere na Likavku

Štvrtý most v okrese, ktorý chce SSC, opraviť je za Domovom sociálnych služieb Nádej v smere na Likavku. Oproti predchádzajúcim tu je rozdiel v termíne realizácie. Najväčšiu z investícií zrejme nezačnú realizovať skôr ako v roku 2020.

„Presný rozsah prác stanoví spracovateľ projektovej dokumentácie. Predpokladané náklady na výstavbu v zmysle schváleného kontraktu SSC predstavujú 775-tisíc eur,“ upresnila hovorkyňa správy ciest.

Uvedené mostné objekty  sú súčasťou  projektu  Modernizácia a rekonštrukcia mostov ciest I. triedy – 2. fáza v Žilinskom a Trenčianskom kraji, ktorý je   spolufinancovaný z prostriedkov EÚ.

Cesta I/59 medzi Ružomberkom a Likavkou s vyznačeným mostom, ktorý bud´ucestári rekonštruovať. Zdroj: masp.google.com/Slovenská správa ciest.

Päť kilometrov za päť miliónov eur

Z rovnakého zdroja chcú cestári použiť peniaze aj na opravu viac ako päť kilometrového úseku cesty medzi Liptovskou Osadou a Korytnicou. V úseku od 32 po 37 kilometer predpokladajú s kompletnou rekonštrukciou cesty, vrátane mostov, zárubných múrov, povrchu vozovky, dopravného značenia, krajníc, odvodnenia a v dvojkilometrovom úseku aj výmenu zvodidiel.

„Predpokladáme tu náklady vo výške päť miliónov eur s plánom realizácie v rokoch 2019 až 2020. Presný rozsah aj výška investície bude známe po vypracovaní projektovej dokumentácie,“ spresnila pre Ružomberský magazín Lucia Karelová.

Titulná fotografia – Ilustračné foto / Zdroj: ahojkomarno.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.