Cestovný ruch na Liptove trpí. Všetci veria v úspešné, slovenské leto

Dolnoliptovský cestovný ruch sa v poslednom období tešil výraznému rastu návštevnosti. Čísla z roka na rok rástli, inak tomu nebolo ani vlani. Aktuálna situácia však turizmu veľmi nepraje.

Od polovice marca sú rekreačné a ubytovacie zariadenia v dôsledku vládnych opatrení zamedzujúcich šíreniu koronavírusu zatvorené. Napriek tomu, že nezarábajú, výdavky im zostali.

Aj turizmus potrebuje ekonomickú podporu

Na Liptove je cestovný ruch hlavným priemyselným odvetvím, ktoré je zdrojom obživy mnohých domácností. Podľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov bývalo obdobie Veľkej noci jedným z turisticky najvychýrenejších termínov, podobne ako napríklad Silvester.

„Pobyty na Veľkú noc si mnohí klienti objednávali s veľkým predstihom, aby sa mohli dostať práve tam, kde plánovali. Teraz ich húfne rušili. Niektorí dovolenkári našťastie svoje pobyty presunuli na neurčito, bohužiaľ, toto bude len malá náplasť na obrovský výpadok tržieb v lôžkových kapacitách, na atrakciách, v gastronómii, na daniach ako aj v rôznych doplnkových službách. Budeme radi, ak na Liptove udržíme zamestnanosť a nedôjde k húfnemu prepúšťaniu,“ uviedol predseda predstavenstva OOCR Región Liptov a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Začiatkom apríla preto oblastné organizácie zastrešujúce nielen Liptov, ale aj Vysoké Tatry, Bratislavu a Košice adresovali Ministerstvu dopravy a výstavby SR otvorený list. Žiadali v ňom o zavedenie ekonomických opatrení, ktoré by pomohli zamestnávateľom i zamestnancom prežiť aktuálnu situáciu.

Niektoré z návrhov, ako napríklad preplácanie mzdy, medzičasom vstúpili do platnosti. Či však bude pokračovať podpora prostredníctvom dotácií cez oblastné organizácie zostáva nateraz otázne. Doteraz mohli získať od štátu až do 90 percent sumy, ktorú ročne vybrali členovia OOCR na dani za ubytovanie. Štát síce takúto veľkú sumu nikdy nevyplatil, cestovnému ruchu však milióny eur ročne od štátu výrazne pomáhali.

Tento rok bude dovolenka na Slovensku

Riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková tiež v súvislosti s nutnosťou podpory cestovného ruchu poukazuje na to, že po odznení koronakrízy bude zrejme na istý čas obmedzené cestovanie za hranice, respektíve sa mu ľudia budú vyhýbať, preto uprednostnia dovolenku na Slovensku.

„Nedobrovoľný pobyt doma, riešenie homeoffice-ov, starostlivosť o deti a ich učenie predstavujú nebývalý tlak na psychiku dospelých i detí a bude kľúčové umožniť Slovákom už toto leto aktívny či pasívny oddych pri dodržaní prísnejších hygienických opatrení v zariadeniach, ktoré momentálne bojujú o prežitie a ich zamestnanci o prácu,“ upozornila Bartková.

„Aj keď aktuálna situácia cestovnému ruchu nepraje, tak si o to intenzívnejšie uvedomujeme, že musíme byť pripravení, aby sme po uvoľnení pravidiel cestovania dokázali osloviť čo najviac Slovákov. Aj preto pripravujeme online projekt Kam s deťmi, ktorý môže byť pre rodiny zdrojom zaujímavých tipov na program na Liptove. Pre prevádzkovateľov zase nástrojom, ako dať o sebe ešte viac vedieť,“ priblížila manažérka pre komunikáciu a PR OOCR Katarína Šarafínová s tým, že aktuálne prerábajú celý projekt na rok 2020, aby držal krok so súčasnou situáciou.

Pekné čísla

Na celom Liptove presiahol vlaňajší počet prenocovaní podľa oblastnej organizácie, ktorá vychádza z údajov Štatistického úradu SR, dva milióny, pričom šlo o zhruba 16-percentný nárast v porovnaní s rokom 2018. Počet návštevníkov sa vyšplhal na viac ako 724-tisíc. Najviac turistov tvorili Slováci, nasledovali Česi a Poliaci.

Ružomberský okres sa na týchto číslach podieľal zhruba 187-tisíc návštevníkmi a 570-tisíc prenocovaniami. Rok predtým navštívilo náš okres takmer 157-tisíc turistov, pričom ubytovatelia zaznamenali približne 476-tisíc prenocovaní.

V prípade návštevnosti i obsadenosti ubytovacích zariadení teda šlo o bezmála 20-percentný medziročný nárast.

OOCR dodáva, že štatistiky nezachytávajú denných návštevníkov či hostí ubytovaných u rodiny a známych. Najmarkantnejší pozitívny vplyv na rast návštevnosti vidia v rekreačných poukazoch.

Vlani a dnes

Prírastok hostí vlani pocítili aj kúpele Lúčky. „V posledných rokoch sme zaznamenali kontinuálny rast návštevnosti kúpeľov, rovnako ako počtu pobytových dní. V roku 2019 to bol opäť niekoľkopercentný nárast pobytových dní, ktorý sme zaznamenali hlavne v kategórii domácich samo platiacich klientov,“ uviedol marketingový manažér Peter Mičko. Atraktivitu kúpeľov pomohlo vlani zvýšiť nové Balneocentrum s moderným medicínskym vybavením. Záujem pripisuje aj využívaniu rekreačných poukazov od zamestnávateľa.

Foto – kupele-lucky.sk

„Ako zdravotnícke zariadenie si plne uvedomujeme potrebu regenerácie organizmu od každodenných problémov a stresu. Rovnako uvažovalo aj množstvo Slovákov, ktorí poukaz využili práve na návštevu kúpeľov, čím okrem oddychu významne podporili aj svoje zdravie,“ dopĺňa Mičko.

Aktuálne obmedzenia v súvislosti s koronavírusom zasiahli aj do prevádzky kúpeľov, no považujú ich za nevyhnutné v záujme ľudského zdravia, predovšetkým rizikových skupín obyvateľstva. Od začiatku apríla je prevádzka kúpeľov prerušená, jej obnovenie pre klientov prichádzajúcich cez zdravotné poisťovne sa predpokladá v polovici mája.

Náročnú situáciu sa snažia prekonávať aj svojpomocne. „Keď sa napríklad vyskytli prvé prípady šírenia koronavírusu na Slovensku a bol nedostatok rúšok, naše ochotné a šikovné kolegyne začali šiť rúška pre našich klientov a kolegov,“ uvádza Mičko. Dodáva tiež, že si vážia chápavé reakcie klientov, ktorým museli preventívne presunúť pobyt na neskôr.

Rozvoz pizze a obedy cez okienko

Rezort Gothal v Liptovskej Osade realizoval viacero rozsiahlych investícií, čo zrejme stálo aj za zvýšeným záujmom návštevníkov počas roku 2019.

Foto – gothal.sk

„Rozšírili sme počet lôžok, ako aj rozsah poskytovaných služieb. Sme stále sa rozvíjajúci rezort, čiže prírastky sú v tomto smere prirodzené. Darilo sa nám taktiež marketingovými aktivitami zvyšovať povedomie o rezorte a motivovať návštevníkov. Rekreačné poukazy mali mierny vplyv, ale nie zásadný,“ zhrnula marketingová manažérka Zuzana Gašparovičová.

Aktuálnu situáciu vnímajú fatálne, pretože terajšie opatrenia im umožňujú realizovať iba rozvoz pizze, čo je však zanedbateľný príjem v porovnaní s enormnými dennými výdavkami.

Podľa slov výkonného riaditeľa Michala Galicu sa držia toho, čo momentálne deklaruje vláda a Úrad verejného zdravotníctva SR a sú pripravení pri rešpektovaní všetkých predpisov a hygienických nariadení k 6. máju nanovo spustiť krátkodobé ubytovanie s výdajom stravy cez okienko alebo doručením priamo do chalúp.

Keďže nepredpokladajú masívny záujem o tieto služby, pre zákazníkov pripravujú ubytovacie balíčky. Naďalej však rátajú s veľkými stratami, nakoľko stravovanie nebude fungovať v plnom rozsahu a rovnako tak ani vodný svet so všetkými doplnkovými službami.

Hoci sa očakáva, že cez leto bude väčšina ľudí dovolenkovať na Slovensku, uvedomujú si, že ekonomické dopady krízy sa premietnu aj na kúpyschopnosti obyvateľstva.

„Okrem návratu k štandardnému režimu fungovania a poskytovania služieb je našou súčasnou prioritou otvorenie nového kongresového centra Tis, ktoré sme v týchto dňoch dokončili a je pripravené na spustenie do skúšobnej prevádzky,“ približuje a dodáva, že ním pokryjú dopyt po veľkom priestore vhodnom aj pre väčšie kultúrne a spoločenské akcie, ktorý v širokom okolí doposiaľ chýbal.

Foto – facebooková stránka Hotel Áčko

Ružomberský hotel Áčko, naopak, evidoval uplynulý rok zhruba päťpercentný pokles prenocovaní v porovnaní s rokom 2018. „Tento pokles sme zaznamenali najviac v posledných mesiacoch roka. Ovplyvnili to príplatky za víkendovú prácu, kedy sme boli nútení hotel zatvoriť najmä v nedele,“ objasňuje, čo stálo za miernym znížením prevádzkarka Veronika Klubicová.

Aj oni sa s aktuálnou situáciou vyrovnávajú veľmi ťažko. Hotel je zatvorený, no cez výdajné okienko poskytujú obedy.

„Uvedomujeme si, že život po koronavíruse už nebude taký ako pred ním, avšak budeme sa tešiť na každú návštevu a stretnutia s našimi hosťami,“ uzatvára Klubicová.

Titulná fotografia – Peter Kravčák

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.