Keď spolu s domom kúpite aj suvenír z vojny

Od skončenia druhej svetovej vojny už síce uplynulo viac ako sedemdesiat rokov, no nálezy starej munície nie sú podľa policajnej preventistky Gabriely Tkáčovej ničím výnimočným. V tomto roku riešili v ružomberskom okrese už šesť takýchto prípadov.

Ľudia vraj nachádzajú starú muníciu najmä od jari do jesene na túrach, pri zbieraní húb, prácach na poliach a záhradách alebo pri kopaní základov nového domu.

Jozefa, ktorý nedávno kúpil dom v Liptovskej Lúžnej, však pred pár mesiacmi podobný nález prekvapil v dlho nepoužívanej dielni, kde si chcel rozchodiť kúrenie. V komíne narazil na starú plechovku s devätnástimi nábojmi do československého guľometu.

„Nechcem si ani predstaviť, čo by sa stalo, keby som komín neskontroloval a hneď naň pripojil kachle,“ konštatuje.

„Hneď po náleze som kontaktoval Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) v Liptovskej Osade. Veľmi ma potešil ich profesionálny prístup a promptné vybavenie,“ pochvaľuje si spoluprácu s policajtmi.

Najviac je toho v Likavke

Nie všetci občania sa však zachovajú tak, ako 45-ročný Jozef. „Mnohí ľudia, ktorí nájdu muníciu, nevedia, čo to je a snažia sa ju rozobrať. Sú ale aj takí, ktorí vedia, o čo ide, no napriek tomu sa snažia muníciu rozobrať a získať trhavinu. Myslia si, že keď je na povrchu hrdzavá, tak je nefunkčná, ale vo väčšine prípadov je stále funkčná a veľmi nebezpečná,“ vysvetľuje preventistka Gabriela Tkáčová z Okresného riaditeľstva PZ v Ružomberku s tým, že zapaľovače a mechanizmy vo vnútri sú stále aktívne.

Nálezy obvykle evidujú na miestach, kadiaľ prechádzal front počas druhej svetovej vojny alebo ustupovali vojaci počas Slovenského národného povstania. V našom okrese ide najmä o Korytnicu, vrch Ostrô v Bielom Potoku, Trlenskú a Ludrovskú dolinu či lokalitu Kramarisko v Likavke.

„Najčastejšie je to práve v katastri obce Likavka, nakoľko je tam miesto po bývalej strelnici a hlavne tam bol počas SNP vyhodený muničný sklad,“ dopĺňa Tkáčová.

Poväčšine ide o ručné granáty sovietskej, československej či nemeckej výroby alebo mínometné a delostrelecké granáty od kalibru päť až 120 milimetrov.

Ako postupovať pri náleze?

Pri takýchto nálezoch by ste mali dodržať jednoduchý postup. Dôležité je, aby ste s muníciou nemanipulovali, nedvíhali ju, ani neskúmali, či je funkčná. Nález je nutné oznámiť polícii, upresniť im lokalitu a následne sa riadiť ich pokynmi.

„Okrem toho, že nálezca pri manipulácii s muníciou riskuje svoj život ako aj životy okolostojacich ľudí, pri neohlásení nálezu sa dopúšťa priestupku v zmysle banského zákona o výbušninách. Pri jej odnášaní sa dopúšťa trestného činu všeobecného ohrozenia, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov a tiež nedovoleného ozbrojovania a obchodu so zbraňami, s odňatím slobody na tri až osem rokov,“ uzatvára Tkáčová.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.