Čo nás (možno) čaká po voľbách

Aj keď na Slovensku je to tak, že politické dianie vrcholí pred voľbami, ku skutočnej explózii by malo prichádzať až po nich. Voľby nemajú byť cieľom, ale štartom realizovania predvolebných sľubov. A tými kandidáti nešetria. Niektoré sú čírym populizmom, iné idú k podstate veci.

Lenže, ruky na srdce, kto z vás si podrobne prečítal volebný program kandidátov, konfrontoval ich doplňujúcimi otázkami a vo volebnej miestnosti podporí toho s najlepším programom? Samozrejme, s prihliadnutím na to, či nejde len o nerealizovateľné, ale vábivé vzdušné zámky. Lebo papier znesie všetko.

Potešujúce je, že ani jeden z predvolebných programov nemožno označiť za vyslovene zlý a nekompetentný. Dokonca sú medzi nimi výrazné programové prieniky. Na chvíľu sa preto nechajme uniesť a predstavme si, že to, čo kandidáti sľubujú, (aspoň sčasti) splnili.

Je koniec roku 2022 a Ružomberčania už len spomínajú na kedysi pravidelné kolóny – diaľkoví vodiči totiž mesto obchádzajú po dostavanej diaľnici. Nielen to, ale aj pravidelné čistenie dopravných komunikácií a nárast využívania cyklodopravy výrazne znížili prašnosť v meste. A tí, ktorí sú predsa len odkázaní na svoje autá, nájdu v podzemných garážach vždy voľné miesto na parkovanie.

Pokles obyvateľov sa zastavil, pretože prišiel nový investor, a keďže sa zlepšili aj podmienky pre miestnych podnikateľov, došlo k vzniku nových pracovných miest. Mladé rodiny dostali k dispozícii stovku nájomných bytov a zároveň sa rozbehla výstavba nových domov v lokalite Nad Dielcom. O čosi spokojnejší sú aj obyvatelia sídlisk, pretože neďaleko panelákov vyrástli oddychové zóny s udržiavanou zeleňou.

Namiesto diery po Auparku sa Ružomberok pýši novým námestím, pri zimnom štadióne úspešne funguje moderná plaváreň a mestská galéria v kaštieli sv. Žofie pripravuje ďalšiu hodnotnú vernisáž. Chýbať na nej nebude ani obľúbený primátor, ktorý nielen zefektívnil fungovanie mestského úradu, ale sám je rád uprostred ľudí. A vo vrecku saka nenosí tučnú peňaženku, ale notes, do ktorého si počas rozhovorov s ľuďmi zapisuje ich návrhy a potreby.

Utópia? Všetci štyria primátorskí kandidáti vo svojich volebných programoch tvrdia, že o štyri roky to bude realita. Tak si ich ešte raz prečítajte, porovnajte a odložte. Aby ste po voľbách mohli novozvolenému primátorovi pripomínať, čo sľúbil.

Nárok na to však budú mať len tí, ktorí 10. novembra neostanú sedieť doma a vo volebnej miestnosti dokážu, že im na našom meste skutočne záleží.

Reprofoto – Peter Kravčák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.