Cudzinec sa zavrel na dámskych toaletách, ráno ho našiel majiteľ podniku

Ilustračná fotografia. Zdroj: canva.com

Zamknutý cudzinec na toaletách, zranený a opitý muž na zemi, odvážni snowboardisti, ktorí sa spúšťali dole schodmi či ľudia bez domova hľadajúci nocľah. Aj takéto prípady riešila mestská polícia uplynulé týždne.

V sobotu 11. februára pred piatou hodinou rannou kontaktoval Mestskú políciu (MsP) v Ružomberku majiteľ podniku v centre mesta. Ten uviedol, že sa v podniku nachádza neznámy muž.

,,Hliadka zistila, že ide o 45-ročného Bulhara. Ten mal pred záverečnou vojsť na dámske toalety. Obsluha si ho tam pri zatváraní podniku nevšimla a odišla domov,“ priblížil Roman Jankovič z MsP.

Keďže podľa majiteľa podniku mu nevznikla nijaká škoda, po overení totožnosti policajti Bulhara vyzvali, aby podnik opustil.

V ten istý deň vo večerných hodinách preverovali mestskí policajti oznámenie z ďalšieho podniku. Tu sa mal nachádzať muž pod vplyvom alkoholu, ktorý začal byť agresívny ku obsluhe, ale aj k ostatným hosťom.

,,Hliadka zistila, že ide o 45-ročného muža z okresu Liptovský Mikuláš. Ten sa mal správať ku čašníkovi vulgárne, ktorý v obave pred možným konfliktom vec oznámil na tiesňovej linke 159,“ uviedli z mestskej polície. Po zaplatení účtu polícia v záujme obnovenia verejného poriadku muža vyzvala, aby podnik opustil.

Zranený a opitý muž mal pocit, že má infarkt

V sobotu 11. februára nadránom, na základe telefonického oznámenia, vyslali hliadku mestskej polície na Ulicu Madačova. Podľa oznámenia sa tu mala nachádzať zranená osoba.

,,V podchode medzi bytovkami policajti našli muža, ktorý bol zjavne pod vplyvom alkoholu. Zistili, že ide o 51-ročného muža z okresu Ružomberok. Ten hliadke uviedol, že nie je zranený a nijakú pomoc nepotrebuje,“ informovali z mestskej polície.

Po chvíli hliadka miesto opäť skontrolovala, muž sa rozprával aj s hliadkou štátnej polície, no pomoc takisto odmietal. Po viac ako hodine však kontaktoval tiesňovú linku mestskej polície taxikár. Ten uviedol, že vezie muža, ktorý tvrdí, že má infarkt.

,,Hliadka po príchode zistila, že ide o 51-ročného muža. Tentokrát však muža triaslo a tvrdil, že mu je zle. Na sebe mal len mikinu,“ informovala polícia s tým, že následne privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá muža previezla na vyšetrenie do nemocnice.

Chorvátka si zabudla tašku s dokladmi v ružomberskej kaviarni

V nedeľu 12. februára prijal operačný príslušník MsP trochu netradičný telefonát. O pomoc ho požiadala občianka Chorvátska, ktorá sa v čase telefonátu nachádzala v Rakúsku, kde momentálne žije.

,,Uviedla, že bola v Ružomberku v jednom nákupnom centre, kde si dala kávu. Práve v kaviarni si mala zabudnúť tašku s dokladmi,“ priblížil R. Jankovič telefonát od ženy. Hliadka po telefonáte išla do kaviarne oznámenie preveriť, no taška sa tam nenachádzala.

,,Operačný príslušník vec preveril aj na stálej službe obvodného oddelenia a zistil, že taška sa nachádza u štátnej polície. Kontaktoval preto oznamovateľku a poskytol jej kontakt na obvodné oddelenie, štátna polícia zase nahlásil kontakt na majiteľku nájdenej tašky,“ dodal Jankovič.

Chceli natočiť video, ako schádzajú po schodoch na snowboardoch, polícia ich stopla

V stredu 15. februára vyslali hliadku mestskej polície na sídlisko Baničné k partii piatich zahraničných turistov, aby ich upozornila na protiprávne konanie. ,,Tí zahádzali snehom schody spájajúce ulice Ivana Houdeka a Papiernícka. Plánovali natočiť video, ako schádzajú po schodoch na snowboardoch,“ priblížil Roman Jankovič z MsP.

Podľa Jankoviča obyvatelia uvedených ulíc kontaktovali jedného z poslancov mestského zastupiteľstva, ktorý následne privolal mestskú políciu. Mladíci boli z viacerých štátov Európskej únie (EÚ), ktorých policajti upozornili, že sa svojím konaním dopúšťajú priestupku. Po upozornení schody od snehu očistili.

Smutné príbehy ľudí bez domova

S bezdomovcami sa hliadky mestskej polície stretávajú každodenne.  V nedeľu 12. februára hodinu pred polnocou sa na mestskú políciu obrátila obsluha čerpacej stanice so žiadosťou o pomoc. Do prevádzky im vošiel bezdomovec, ľahol si na zem a oni si s ním nevedeli podradiť, nemohli ho zobudiť.

Na miesto vyrazila hliadka. ,,Vyslaná hliadka muža zobudila a zistila, že ide o 50-ročného obyvateľa z neďalekej obce. Muža vyzvali, aby z čerpacej stanice odišiel,“ uviedli z polície.

Vo štvrtok 16. februára najprv preverovali oznámenie na Ulici Scota Viatora v blízkosti strednej školy, kde si na zemi ustlal neznámy bezdomovec. ,,Hliadka 55-ročného muža z Ružomberka zobudila. Zistila, že je pod vplyvom alkoholu a chcel si trochu oddýchnuť. Bydlisko mal neďaleko miesta, kde ho hliadka našla,“ priblížili policajti s tým, že ho následne prebrali. Muž pomoc už nepotreboval a odišiel smerom domov.

Hneď potom išla hliadka do nákupného centra na Ulici Podhora. Tam si totiž mali v detskom kútiku ustlať dvaja bezdomovci. ,,Hliadka na mieste našla 22-ročnú ženu z Ružomberka a o dva roky staršieho muža z okresu Brezno. Po dôraznom upozornení o nevhodnom správaní boli obidvaja vyprevadení pred nákupné centrum,“ pokračovala v informovaní polícia.

V utorok 14. februára pol hodinu po polnoci na základe oznámenia hliadka asistovala výpravcovi zo železničnej stanice, ktorý chcel uzamknúť čakáreň. V tej sa nenachádzali nijakí cestujúci, ale šiesti bezdomovci. Po upozornení zo stanice odišli.

Vo štvrtok 16. februára našla oznamovateľka z Políka na ulici bezdomovca skrytého pod paplónom. V obave o jeho zdravie kontaktovala mestskú políciu. ,,Hliadka zistila, že išlo o 36-ročného bezdomovca, ktorý uviedol, že pomoc nepotrebuje a z miesta odišiel,“ dodala polícia.

Policajti kontrolovali chodcov a rozdali im reflexné pásiky

Mestská polícia v Ružomberku vykonala v stredu 15. februára preventívnu akciu zameranú na chodcov. ,,Akcia s týmto zameraním bola vykonaná preto, lebo chodci sú ako účastníci cestnej premávky jednou z najzraniteľnejších skupín a aj pre nich platia pravidlá v zmysle zákona o cestnej premávke,“ vysvetlil R. Jankovič z mestskej polície.

Jedným z týchto pravidiel je, že za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

,,Išlo o preventívnu akciu a z tohto dôvodu mestskí policajti v čase od 17:00 do 19:00 hod. rozdávali reflexné pásiky. Zároveň chodcov poučili o dôležitosti ich používania, ako aj o správnom spôsobe ich nosenia,“ priblížil Jankovič preventívnu policajnú akciu, ktorá sa konala v mestských častiach HrboltováČernová.

Podľa mestskej polície si vybrali tieto časti práve preto, lebo nie všade v týchto obciach sú chodníky a ľudia musia chodiť po kraji cesty častejšie ako je to v meste. Počas akcie policajti rozdali 70 reflexných pásikov.

Jeden zapadol v hlbokom snehu, druhý zabudol kľúč

Polícia v uplynulom týždni pomáhala nielen chodcom, ale aj vodičom motorových vozidiel.

V nedeľu 12. februára v ranných hodinách požiadal o pomoc vodič z Ulice Športová. Ten s vozidlom uviazol v hlbokom snehu a vozidlo ostalo „ležať“ na podvozku. Hliadke sa zapadnuté vozidlo podarilo z hlbokého snehu dostať za pomoci ťažného lana.

Na druhý deň, v pondelok 13. februára, sa na sídlisku Baničné nachádzalo zaparkované vozidlo v blízkosti potravín. Vo dverách vodiča boli kľúče v zámke. Hliadka podľa evidenčného čísla zistila majiteľa vozidla a tomu ich odovzdala.

Zdroj: MsP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.