V uliciach mesta našli provizorný domov desiatky ľudí bez strechy nad hlavou. Najčastejšie na nich upozorňujú Ružomberčania, keď sú pod vplyvom alkoholu.
Do odchodu vlaku zostáva necelá polhodina. Slnečné lúče nás pozývajú prečkať zvyšný čas na lavičkách pred železničnou stanicou. Zamierime k jedinému voľnému miestu, ostatné totiž využívajú miestni bezdomovci. Jeden na lavičke leží a drieme, ďalší dvaja horlivo debatujú pri fľaši lacného vína. Neďaleko nich sedí a pofajčieva starší pán. Aj on si svoj život zbalil do dvoch tašiek.
Bez alkoholu to už nejde
Kým premýšľame nad tým, kam sa poberú, keď sa zotmie, z diaľky zazrieme známu postavu. Približne 30-ročná žena, opierajúca sa o barlu, zastavuje pri miestnych. Namiesto peňazí však odchádza s prázdnymi rukami a kopou výčitiek. „Nič ti nedám, veď si mladá, choď si zarobiť!“ okríkla ženu bez domova staršia pani.
Bezdomovkyňa sa nevzdáva a s rovnakou otázkou napokon kráča aj ku nám. „Nemáte 20-centov?“ pýta sa nás so smutným hlasom krátkovlasá žena. Vyberáme z peňaženky drobné, no pýtame sa aj my. Koľko toho musí v živote človek pokašľať, aby skončil bez strechy nad hlavou? Nastalo ticho.
„Zomrel mi otec. Mama si našla priateľa, ktorý ju bije ja som skončila takto. Keby ma dnes videl otec, asi ma prefacká,“ hovorí so slzami v očiach čerstvá tridsiatnička. Oponovať sme nemohli. Zanedbaný výzor lákal pozornosť rovnako ako útla postava. Tí, ktorí miestnu bezdomovkyňu stretávajú v uliciach Ružomberka dlhodobo, nám zrejme dajú za pravdu, že sa z roka na rok stráca pred očami. Podľa jej slov ju zbil priateľ a tak si pri chôdzi pomáha barlou. „Spíme hocikde, mohli by sme ísť aj do útulku,“ nadýchne sa mladá žena, no očakávané „ale“ doplníme my. „Musíte byť triezvi.“ Súhlasne prikývne. „A to je taký problém?“ pýtame sa aj ďalej. „Inak to už ani nejde,“ priznáva bezdomovkyňa a sľubuje, že si ide kúpiť čaj a dať sa dokopy.
V meste sú desiatky ľudí bez domova
V meste by ste však našli ľudí bez domova omnoho viac. Často na nich upozorňujú samotní Ružomberčania. „Ľudia najčastejšie kontaktujú mestskú políciu vtedy, keď sa rozložia na lavičkách v blízkosti rušných miest a požívajú tam alkohol. Hliadky sú často vysielané aj ku prípadom, keď bezdomovci ležia niekde na zemi, pretože kvôli množstvu požitého alkoholu nevládzu dôjsť do svojich úkrytov. A v neposlednom rade sú to prípady, kedy sa nejakým spôsobom dostanú do bytových domov, kde prespávajú či už na schodisku alebo v pivničných priestoroch,“ hovorí o upozorneniach na bezdomovcov preventista Mestskej polície v Ružomberku Roman Jankovič a dodáva, že počas roka príde mestská polícia do styku s viac ako 40 bezdomovcami.
Najčastejšie ide o ľudí, ktorí sú starší než 40 rokov, ale v niektorých prípadoch sa policajti stretli aj s oveľa mladšími bezdomovcami, ktorí vek dospelosti dosiahli len nedávno.
Mestská polícia vykonáva v Ružomberku aj monitorovanie ľudí bez domova. Deje sa tak vždy na jeseň, pred príchodom studených nocí. „ Naposledy prebehol minulý rok v novembri v spolupráci s oddelením sociálnych služieb, zdravotníctva mestského úradu a študentmi Katedry sociálnej práce Katolíckej univerzity v Ružomberku. Kontrolovali sme všetky lokality, kde sa ľudia bez strechy nad hlavou zdržiavajú. Študenti pred akciou zorganizovali zbierku teplého oblečenia a posteľnej bielizne a počas akcie ľuďom v núdzi rozdali množstvo šatstva,“ priblížil každoročné monitorovanie ľudí bez domova Roman Jankovič.
Domovom sú lavičky aj železničná stanica
Na spočítanie bezdomovcov v Ružomberku by vám nestačili prsty na oboch rukách. Zopár „skalných“ vidieť tak často, že sa ich tváre dajú rozpoznať už z diaľky. Niektorí polihujú na lavičkách, ďalší sa s vami dajú do reči počas pýtania peňazí. Iní aj potichu provokujú svojou bezstarostnosťou počas popíjania vína na frekventovaných miestach.
„Úkrytom je železničná stanica, budova bývalého Papierniku, okolie kocky na Rovni, Podhora pri budove Obchodného centra Adria, Tesco na Hrabovskej ceste, okolie bývalého Drevokupu a množstvo ďalších miest. Ich migrácia sa mení s ročným obdobím. Mali sme dokonca prípady, kedy ľudia bez strechy nad hlavou chodili do Ružomberka len v zimných mesiacoch, počas leta prespávali v prírode,“ vyratúva miesta Roman Jankovič.
Kým v lete sú pre bezdomovcov noci pod modrou oblohou znesiteľnejšie, mrazivé dni môžu mať katastrofálny scenár. Počas nejednej zimy musela pomáhať aj rýchla zdravotná pomoc (RZP).
„Hliadka našla na ulici Bystrická na zemi ležať muža. Pretože boli teploty hlboko pod bodom mrazu, okamžite šli policajti k nemu a zistili, že na horných aj dolných končatinách má omrzliny. RZP ho previezla na ošetrenie do nemocnice, nakoniec mu museli časti končatín amputovať. V súčasnosti je v domove sociálnych služieb a mal sa zbaviť závislosti od alkoholu,“ opisuje nešťastný prípad jedného z bezdomovcov Roman Jankovič.
V minulosti našli bezdomovca v blízkosti Papiernika. Večer sa uložil v kríkoch na matrac a do rána zamrzol. „Takýchto prípadov bolo za posledné roky určite viac, o ich úmrtiach však nevedieme štatistiku,“ vysvetľuje Jankovič.
Problémom je absencia alkoholu
V Ružomberku sa neusalašili len miestni, ale aj ľudia z iných častí Slovenska. „Často sú to ľudia s trvalým pobytom v obciach okresu ako napríklad Stankovany, Liptovská Lúžna, Hubová, no prichádzajú sem aj z Nitry, Košíc či Žiliny,“ spresňuje Roman Jankovič.
Pomocnú ruku podáva bezdomovcom už 13 rokov útulok na ulici Scota Viatora. Dočasný domov v ňom môže nájsť 15 ľudí.
Útulok – pomocná ruka, ktorej sa bezdomovci chytia iba v najväčších mrazoch
Zariadenie – útulok bez prístrešia, poskytuje ľudom bez domova ubytovanie na určitý čas, službu strediska osobnej hygieny a služby práčovne. Zariadenie vytvára podmienky na prípravu stravy, vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny, pranie, žehlenie a záujmovú činnosť.
Aj napriek tomu, že útulok býva plne obsadený najmä počas zimných mesiacov, oveľa väčší problém než mráz pod kožou je pre bezdomovcov triezvy stav. Mesto na ľudí bez domova myslelo aj počas pandémie. Hliadky mestskej polície počas náhodných kontrol rozdávali bezdomovcom ochranné rúška.
Titulná fotografia: Ľudia bez domova pred železničnou stanicou. Foto: autorka