Cudzinec vošiel do penziónu a sám sa ubytoval

Ilustračná fotografia. Foto: canva.com

V jednom z ružomberských penziónov našli muža, ktorý si sám otvoril izbu v penzióne a nelegálne sa ubytoval. Nemal pri sebe doklady totožnosti, policajti však našli doklady od vozidla s ružomberským evidenčným číslom, ktoré boli hlásené ako odcudzené.

Vo štvrtok 9. februára oznámil recepčný z penziónu v Černovej na Mestskú políciu (MsP) v Ružomberku, že v jednej z izieb sa nachádza neznámy muž, ktorý u nich nie je ubytovaný.

,,Mestskí policajti išli spolu s oznamovateľom do izby. Izbu si vraj muž musel otvoriť vlastným kľúčom. Nachádzal sa tam cudzinec, ktorý tvrdil, že pri sebe nemá nijaké doklady,“ uviedol Roman Jankovič z MsP v Ružomberku.

Napriek tomu, že pri sebe nemal nijaké doklady totožnosti, policajti našli doklady od vozidla s ružomberským evidenčným číslom. Cez evidenciu štátnej polície zistili, že doklady sú hlásené ako odcudzené. Z tohto dôvodu hliadka neznámeho muža, pravdepodobne občana Bulharska, predviedla na obvodné oddelenie, kde si vec prevzali.

Dôchodca chcel ukradnúť čokoládové srdiečka

V piatok 3. februára prijal operačný príslušník mestskej polície telefonické oznámenie od predavačky z obchodného reťazca na Ulici Podhora. Tá v oznámení uviedla, že v nákupnom centre chytili zlodeja. Vyslaná hliadka zistila, že podozrivým z krádeže je 75-ročný muž z okresu Ružomberok.

,,Obsluha ho videla, ako pri regáli s cukrovinkami zobral šesť kusov čokoládových srdiečok, vložil si ich do vreciek na bunde a snažil sa z predajne odísť bez toho, aby za tovar zaplatil,“ priblížil Jankovič a dodal, že krádežou by predajni spôsobil škodu vo výške takmer 20 eur.

Podľa polície podozrivý nevedel racionálne zdôvodniť svoje konanie. Prelustrovali ho cez evidenciu priestupkov a keďže išlo o jeho prvú krádež, priestupok proti majetku vyriešili na mieste uložením blokovej pokuty v hornej hranici sadzby.

Opitý vodič stál krížom cez cestu

V nedeľu 5. februára niekoľko minút pred šiestou hodinou rannou si mestskí policajti, ktorí prechádzali Ulicou Antona Bernoláka, všimli osobné motorové vozidlo, ktoré stálo krížom cez komunikáciu v blízkosti pošty.

,,Najprv si mysleli, že vodič vychádzal z parkovacieho miesta, zapadol v záveji a teraz nemôže vycúvať. Keď mu chceli pomôcť a pristúpili ku vodičovi bolo zrejmé, že pred jazdou požil alkohol. Vyzvali ho, aby vystúpil z vozidla,“ informoval Jankovič.

Podľa mestskej polície išlo o 22-ročného muža z okresu Liptovský Mikuláš. Na miesto privolali hliadku štátnej polície, ktorá u mladého vodiča vykonala dychovú skúšku s pozitívnym výsledkom. ,,Muž mal v dychu viac ako jedno promile a preto išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu Ohrozenie pod vplyvom návykovej látky,“ uviedli z MsP. Vec si následne prevzala štátna polícia.

Žena našla srnčiatko, ktoré spadlo do jamy

V nedeľu 5. februára dopoludnia požiadala o pomoc obyvateľka Ulice Maroša Madačova, ktorá zavolala na tiesňovú linku mestskej polície. Vo vnútrobloku za garážami našla ležať srnčiatko.

,,Vyslaná hliadka zistila, že sŕňa sa nachádza v jame pri jednej z budov a samo sa odtiaľ nedokáže dostať. Vec sme konzultovali s pracovníkom Mestských lesov, ktorý sa dostavil na miesto,“ priblížila prípad mestská polícia.

Aby nedošlo k zraneniu samotného srnčiatka, ale aj zasahujúcich osôb, mláďaťu najskôr spoločne zviazali nohy, potom ho naložili do prepravného vaku pre zvieratá a vyviezli za mesto. Tu mu rozviazali nedobrovoľné „putá“ a vypustili ho do hory.

Muža našli v zlom zdravotnom stave

Vo štvrtok 9. februára na pravé poludnie kontaktoval mestskú políciu správca ubytovne v Malých Tatrách. Urobil tak v obave o jedného ubytovaného muža.

,,Vyslaná hliadka od oznamovateľa na mieste zistila, že na ubytovni majú ubytovaného pána, ktorému bolo včera zle a preto si šiel ľahnúť. Dnes sa s ním pokúšali susedia spojiť, no na klopanie ani na zvonenie nereaguje,“ začal opisovať Jankovič.

Keď sa mu pokúšali dovolať, za dverami bolo počuť zvonenie telefónu, no nikto neodpovedal.

,,Správca ubytovne má od bytu náhradný kľúč, no tým sa dvere nedali otvoriť, pretože kľúč bol z vnútornej strany. Kľúčovú službu sa nepodarilo kontaktovať a v obave o zdravie muža privolali hasičov,“ pokračoval v opise záchrannej akcie Jankovič.

Privolaní hasiči pomocou techniky dvere otvorili, muža našli ležať v posteli. ,,Po prebudení bolo zrejmé, že je v zlom zdravotnom stave, bol dezorientovaný a preto boli privolaní aj zdravotnícki záchranári. Tí po prvotnom ošetrení zobrali muža na vyšetrenie do nemocnice. Dvere bytu zabezpečil správca,“ dodal Jankovič.

Zapadnuté autá v závejoch

Región Liptov začiatkom februára potrápila snehová kalamita. Ľudia neustále odpratávali sneh, ktorý neubúdal. Mestská polícia mala taktiež plné ruky práce. V sobotu 4. februára hodinu po polnoci prechádzali mestskí policajti Hrabovskou dolinou. V záveji blízko potoka videli zapadnuté vozidlo, v ktorom sa nachádzala vodička.

,,Tá hliadke uviedla, že sa vyhýbala protiidúcemu vozidlu, zapadla a nemôže sa zo záveja dostať. Policajti vozidlo z hlbokého snehu vytlačili, no ďalší problém bol v tom, že bolo potrebné vozidlo vycúvať na hlavné parkovisko v Hrabove, pretože parkoviská v doline boli kvôli veľkej snehovej nádielke zapadnuté,“ priblížili mestskí policajti.

Vodička si však v danej situácii netrúfla s vozidlom cúvať takú vzdialenosť, preto jej vozidlo jeden člen hliadky odviezol na parkovisko. Žena policajtom poďakovala.

Tí pokračovali smerom ku zjazdovke, pretože si v jej blízkosti všimli svetlá. Na mieste našli vodiča z okresu Nové Zámky, ktorý sa chcel ubytovať na chate. ,,Pre zlú situáciu na cestách prišiel do Hrabova neskoro a zablúdil. Policajti mu pomohli otočiť a vrátiť sa na cestu. Potom ho odviedli ku chate, kde sa mal ubytovať,“ informoval Jankovič.

Ďalšej vodičke pomáhali mestskí policajti na parkovisku pri Parku Štefana Nikolaja Hýroša.

,,Žena v stredu 8. februára kontaktovala mestskú políciu so žiadosťou o pomoc, pretože sa nemohla dostať z parkovacieho miesta. Nechcela zadnou časťou vozidla pretŕčať do vozovky, no jeho prednou časťou zapadla v záveji, z ktorého sa sama nevedela dostať. Policajti ju zo snehu vytlačili,“ uviedli z MsP.

Muž nemohol naštartovať auto

O deň neskôr, vo štvrtok 9. februára, prišiel na vyšetrenie do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku muž z okresu Turčianske Teplice. Ten zaparkoval s vozidlom na parkovisku pri betónovom plote.

,,Po vyšetrení chcel ísť domov, no nemohol naštartovať. Kontaktoval preto mestskú políciu a požiadal o pomoc. V telefonáte uviedol, že má vybitú autobatériu. Hliadka  priniesla so sebou aj štartovacie káble, no ani pomocou nich sa vozidlo naštartovať nepodarilo,“ informovali mestskí policajti, ktorí následne kontaktovali odťahovú službu.

Skúsený mechanik po príchode ihneď identifikoval problém, ktorý spočíval v štartéri. ,,Muž sa však potreboval dostať domov a nemal čas na opravu vozidla v Ružomberku, preto si mechanik sadol za volant a policajti ho roztlačili. Takto vozidlo naštartovali a muž sa mohol vrátiť domov,“ dodali mestskí policajti.

Zdroj: MsP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.