Cyklodoprava, bytovky, príbehy aj reportáže. Vyšlo letné trojčíslo RK Magazínu

Prečítať si môžete o občianskej iniciatíve Ružomberkom bajkom, ktorá chce zlepšiť kvalitu života v meste. Prinášame tiež príbehy o nadanom plavcovi, o skúsenej baristke a latteartistovi, ktorých kvality ocenili aj v zahraničí či o Ružomberčanovi v komunikačných službách Dolného Kubína.

Od štvrtka 17. júna je v predaji letné 66- stranové trojčíslo RK Magazínu. Prinášame vám výber článkov, ktoré sa môžete v novom čísle dočítať.

Otrasy bytoviek na Plavisku

Otrasy v okolí Ružomberka zaznamenali aj seizmológovia. Ich príčinou môžu byť odstrely z neďalekého lomu.

Mesto vyzdobili tisícky kvetov

Červené muškáty aj farebné letničky. Rovnako, ako tomu bývalo zvykom po minulé roky, sa radnica aj tentokrát rozhodla investovať do letnej kvetinovej výzdoby, ktorá by okrášlila ulice mesta. 

Aké odmeny poberajú mestskí poslanci za funkcie v mestských podnikoch?

Informáciu o výške odmien poslanci nedostanú. Verejnosť si ale môže pozrieť majetkové pomery svojich volených zástupcov. Už rok musia samosprávy zo zákona zverejňovať majetkové priznania mestských poslancov.

Mesto malo štúdiu, ako stavať bytovky na Plavisku. Odklonilo sa od nej

Architekti prvej nájomnej bytovky na Plavisku vypracovali pre mesto urbanistickú štúdiu celého areálu. Radnica išla pri ďalších dvoch bytových domoch inou cestou. Podľa jej slov menej finančne náročnou. Podľa cechu architektov však aj menej kvalitnou.

Ružomberkom bajkom

V meste vznikla iniciatíva, ktorá chce kvalitnejší a zdravší život pre Ružomberčanov. Jedným z riešení bude aj to, že sa budú môcť bezpečne pohybovať po meste inak ako len autom. Jedno z opatrení sa im už aj podarilo presadiť.

Nikdy som pred novinármi nezatvoril dvere

Rozprávali sme sa s 32-ročným Martinom Buznom, ktorý pochádza z Trstenej, no 11 rokov žije v Ružomberku. Od strednej školy ho to ťahalo k vzťahom s verejnosťou (anglicky public relations alebo PR), napokon svoje skúsenosti zúročil a dnes pracuje ako referent komunikácie s médiami
a protokolom na radnici v Dolnom Kubíne.

S výhľadom na Kriváň

Vybrali sme sa na vrch Sidorovo, ktoré je pre miestnych, ale aj turistov lákadlom najmä vďaka výhliadke na skale so zábradlím. Vedeli ste, že na vrchole sa kedysi nachádzalo hradisko?

Výstava sôch z piesku, pláž či ruské kolo. V Hrabovskej doline vyrástlo kráľovstvo

Počas letnej sezóny bude Ružomberok bohatší o novú atrakciu. Po neúspešnom otvorení Ľadového kráľovstva sa tvorcovia rozhodli vytvoriť jeho letnú verziu.

Z Liptovskej Osady smerom na Korytnicu opravia 5-kilometrový úsek cesty

Rekonštrukcia sa má podľa zámernej štúdie začať v marci 2022 a vodiči zmodernizovaným úsekom majú prejsť koncom roka 2023.

Požiar v Liptovských Revúcach spôsobil polmiliónové škody. V obci vyhlásili finančnú zbierku

Obyvatelia obce sa zomkli pri nočnom požiari a následne aj po ňom. Rodinám, ktorým majetok zachvátili plamene, sa vyzbierajú na pomoc

Baristka: Príprava kvalitnej kávy nie je len šťuknutie gombíka

Ako si pripraviť kvalitnú kávu aj doma, aké kávy preferujú Ružomberčania či podľa čoho spoznáte dobrú kaviareň? Viac nám porozprávala Diana Baloghová.

Umenie, pri ktorom musia umývadlom pretiecť litre mlieka

Martin Ladňák sa v rámci latteart vypracoval zo samouka na profesionála, ktorý zaúčal baristov na Slovensku, Čechách a dokonca aj v kanadskom Vancouvri.

Cestu hrdinov SNP zabehnú pre Olivera

Dvaja ružomberskí bežci Matúš Vlčko a Martin Hatala budú od 18. júna desať dní zdolávať takmer 800-kilometrovú trasu naprieč Slovenskom. Cieľom behu nebude snaha o rekord, ale charitatívna zbierka pre 18-mesačného Olivera.

Bohatstvo Liskovskej jaskyne mapuje nová publikácia

Víťazoslav Struhár je na plný uväzok podnikateľ, vo voľnom čase najmä archeológ. Po roku dokončil knihu s názvom Mystérium Liskovskej jaskyne. Materiál zhromažďoval už od roku 1997, keď ako začínajúci archeológ odhalil v jaskyni jedinečný objav.

Keď maškrta a dobrá kniha patria k sebe

Hovorí, že by dokázala existovať bez akejkoľvek sociálnej siete, no Instagram by si ,,vypnúť” nevedela. O online svete, jeho vplyve či bezpečnosti nám porozprávala 25-ročná Kristína Kalinová.

Marek Sapara: Najväčšou chybou futbalového Ružomberka bolo zrušenie B mužstva

S bývalým asistentom trénera ružomberských futbalistov a stále aktívnym hráčom v Bešeňovej sme sa rozprávali o jeho trénerskom i hráčskom pôsobení. Spomenuli sme si aj na majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike a bavili sme sa aj o jeho komentovaní Ligy majstrov v televízii.

V bazéne najradšej šprintuje

Najrýchlejší juniorský plavec v šprinte na 50 metrov motýlik rastie v Ružomberku. Tibor Tišťan bude tento rok štartovať aj na juniorských majstrovstvách sveta v plávaní v ruskej Kazani.

Najbližšie septembrové číslo nájdete v stánkoch 26. augusta. Po novom posledný štvrtok v mesiaci. 

Titulná fotografia: Jaroslav Moravčík

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.