Ďalší víťazný, európsky večer v Koniarni

Basketbalistky MBK Ružomberok zdolali v stredu večer v európskom pohári FIBA český Nymburk a sú na najlepšej ceste postúpiť do play-off medzi 24 najlepších.

Pár rokov sme o európskych basketbalových večeroch čítali len v súvislosti s Košicami. A keď už hral aj Ružomberok, tak sme smútili, lebo väčšinou prehral. Posledných päť rokov to inak nebolo.

O štyri body, dve asistencie a dva doskoky viac

Teraz je však Ruža na vlne. Netreba teraz znovu písať o tom, čo ju vytvorilo, ale o sile, akú opäť ukázala v poslednom zápase.

Po maďarskom Szekszárde a slovinskom Celje prišiel na Liptov v 4. kole Európskeho pohára FIBA český Nymburk. Družstvo, ktoré v tejto sezóne zatiaľ ako jediné zdolalo MBK Ružomberok v súťažnom zápase. Hneď na úvod európskeho pohára – o jeden bod.

Rovnaká dráma s očakávaným tesným koncom to bola aj v Koniarni. Ružomberčanky o päť bodov prehrávali, potom zase o trinásť viedli, ale do záverečného finišu prichádzali takmer plece pri pleci. Posledných päť minút stretnutia vyzeralo už len ako súboj dvoch vzrastom malých, no výkonom vyčnievajúcich Afroameričaniek. Ružomberská Aaryn Ellenbergová dala o štyri body viac, o dve lopty viac doskočila a vyslala o dve úspešné asistencie oproti nymburskej Chloe Wellsovej. Suma sumárom, Ružomberok vyhral o osem bodov 84:76.

Slečna Ellenbergová mala svoj deň

„Nemôžem byť spokojný s tým, čo sme dnes predviedli. Chceli sme hrať dobrú obranu a dostali sme 76 bodov. Súper nás preskákal. Absolútne sme si nechali vnútiť jeho štýl hry. Vyhrali sme len preto, lebo sme ich prestrieľali. Ale aj k tomu chcem mojím dievčatám pogratulovať,“ hovoril na tlačovke po stretnutí tréner MBK Juraj Suja.

Ružomberok vyhral prvý polčas o štyri body. Strelecky stáli výkony oboch družstiev na Jefferyovej v domácom a Wellsovej v hosťujúcom drese.

„Aaryn hrala prvý polčas hrozne. V prestávke sme sa o tom museli aj ráznejšie porozprávať,“ vytiahol Suja moment z kabíny. Rozohrávačka MBK mala v tom čase na konte dva body a žiadnu úspešnú trojku.

Lenže za to, čo predviedla v druhom polčase, by z nej novinári v Amerike urobili prvú hviezdu zápasu a ešte aj v sobotu by o nej písali článok, lebo by všetkých zaujímalo, čo dnes táto aktuálna športová hviezda napríklad raňajkovala.

Za dvadsať minút druhého polčasu dala Aaryn 29 bodov (dokopy 31), z toho osemkrát úspešne trafila za tri body. Svojim výkonom vyburcovala aj tichú časť divákov, ktorí len nechápavo krútili hlavami, čo táto maličká, 26-ročná Američanka dokázala.

„Špeciálne sme sa na ňu pripravovali, ako ju ubrániť, ale nevyšlo to. Slečna Ellenbergová dnes mala svoj deň, a preto sme prehrali,“ uviedla na pozápasovej tlačovke Romana Stehlíková z Nymburku.

Aaryn Ellenebrgová s loptou sa takto stretávala s Chloe Wellsovou (vpravo) počas celého zápasu. Obe patrili svojim výkonom k ozdobám stretnutia. Zdroj – fiba.basketball. Autor – Rudolf Maškurica.

Viac trojok ešte nedala

„Áno, môžeme povedať, že sa mi dnes darilo. Bol to ale veľmi náročný zápas, a preto som rada, že sme v ňom dokázali uspieť,“ odpovedala Ellenebergová, pričom sa pri štyroch novinárskych otázkach ani raz neusmiala. Akoby jej druhopolčasový výkon ani nebol ničím mimoriadnym a záujem jej nelichotil.

Dostala aj otázku, či už dala v nejakom súťažnom zápase osem trojek. No skôr, ako stihla odpovedať, že si na takéto štatistiky ani veľmi nepamätá, prehovoril za ňu tréner Nymburku Dan Kurucz: „Nedala. Ja som to pozeral pred zápasom. Najviac ich dala šesť,“ s úsmevom na tvári odvetil tréner porazeného tímu.

Aj Aaryn potom priznala, že v seniorskom basketbale sa jej takýto kúsok zrejme ešte nepodaril.

Ellenbergová hrala takmer celý zápas dvojičku s rovnakou vysokou a úspešnou súperkou Chloe Wellsovou. Tá držala nad vodou bronzového medailistu z lanského ročníka českej ligovej súťaže. Dala 27 bodov a zvádzala s našou Aaryn viaceré pekné súboje.

„Bola taká malá bitka medzi nami a vyzeralo to, že ktorá z nás bude úspešnejšia, môže rozhodnúť zápas. Som rada, že to vyšlo nám. Celý náš tím ale podal naozaj dobrý výkon,“ zhodnotila Ellenbergová.

Postup je na dosah

Po štyroch zápasoch má Ružomberok v základnej H-skupine všetko vo svojich rukách. Priebežne je líder tabuľky a čakajú ho ešte dva zápasy. V Szekszárde a v Celje.

Ak čo len jeden vyhrá, postup mu zaručene neujde, pretože do play-off postupujú prví dvaja zo skupiny. Ak by aj oba zápasy prehral, môže ešte skončiť tretí, čo za istých okolností tiež môže stačiť, lebo z tretieho miesta postupujú v desiatich skupinách štyri najlepšie tímy.

Najlepšia alternatíva je ale víťazstvo v skupine, čo by pre Ružu mohlo znamenať automatické kvalifikovanie sa do osemfinále.

Dobrá správa je, že z dvoch duelov s Nymburkom má Ruža aktívne skóre.

Eurocup basketbalistiek – 4. kolo:

Skupina H:

MBK Ružomberok – Basketball Nymburk 84:76 (21:21, 38:34, 60:55)

Najviac bodov: Ellenbergová-Wileyová 31 (8 trojok), Jefferyová 23 (3), Jackovecová 13 (2) Šikšniutéová 8, Mištinová 7 (Markovičová 2, Kelčiková, Janoščíková, Belušová) – Welsová 27 (2 trojky), Krakovičová 17 (2), Chomenčuková 13, Hošková 12, Stehlíková 7, Hunková (Hošková 12, Bittarová, Sklenárová)

TH: 17/15 – 21/17, fauly: 20 – 19, 5 faulov: 37. min. Šikšniutéová, trojky: 13:5, rozhodovali: Proc (POL), Cvetkov (BUL) a Isašenko (UKR).
Štvrtiny: 21:21, 17:13, 22:21, 24:21.

Priebežná tabuľka (streda večer):
1. RUŽOMBEROK  4 3 1 296:273   7
2. Nymburk              4 2 2 295:294  6
3. Szekszard             3 2 1 220:186   5
4. Celje                      3 0 3 192:250  3

Kompletné výsledky Európskeho pohára FIBA nájdete tu.

Titulná fotografia: Víťazná “dakovačka” s fanúšikmi v Koniarni. Zdroj: Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.