Desať rozhnevaných ľudí rozhodovalo o osude chlapca obvineného z vraždy

Študenti Katolíckej univerzity sa s akademickým rokom rozlúčili kultúrnym večerom. Divadelníci predviedli novú hru a dievčatá z folklórneho súboru (FS) Čebrať zase pásmo rusínskych piesní.  

Uprostred súdnej siene sa vyníma veľký stôl. Za ním sedí desať ľudí, ktorí majú v priebehu pár minút rozhodnúť o osude chlapca, obvineného zo zločinu vraždy svojho otca. O vine či nevine rozhodujú porotcovia s odlišnými záujmami a zamestnaniami. Na základe dôkazov a vlastných presvedčení sa deviati zhodnú na chlapcovej vine. Jedna žena však kritizuje pojednávanie a svojimi argumentami dokáže, že aj zdanlivo jednoduché rozhodnutie môže mať svoje trhliny. Spravodlivému rozhodnutiu sa do cesty postavia predsudky, zaujatosť a ľudská slabosť.

Vinný či nevinný?      

Na javisku sa ukázala partia šikovných divadelníkov a dokázala, že vie zahrať aj vážne témy. „Ako študentské divadlo sme po minulé roky hrávali vždy komédie a teraz nastal pravý čas, aby sme vyšli von a ukázali na univerzite aj vážnu hru s nejakým presahom. Myslím si, že sa nám to podarilo,“ hovorí o premiére divadelnej hry jej režisér a študent psychológie Daniel Stankovič.

Ku komédiám Vianočná koleda a Chodíte sem často? študenti pridali dramatický príbeh Desať rozhnevaných ľudí. Predlohou bol film, natočený podľa divadelnej hry Dvanásť rozhnevaných mužov. Vo filmovom spracovaní z dielne amerického scenáristu Sidneyho Lumeta si jedného z porotcov zahral koncom 50. rokov aj známy český herec Jiří Voskovec.

Príbeh hovorí o ľudských predsudkoch a o tom, ako ľahko môžeme odsúdiť druhého človeka na základe jeho vzhľadu alebo toho, čo nám o ňom povedia iní. „Chlapec možno bol vinný, no nebolo dostatok dôkazov. Aj v našich životoch každý deň odsudzujeme ľudí podľa domnienok či predstáv, ale kým si nie sme naozaj niečím úplne istí, tak by sme nemali vynášať zbytočné súdy,“ vysvetľuje hlavnú podstatu predstavenia Dominika Šimonffyová.

(Divadelníci z Katolíckej univerzity. Zdroj: autorka)

Dobročinný účel

Študenti sa na premiéru svojho predstavenia poctivo pripravovali. Od začiatku februára sa každý štvrtok večer premieňali priestory univerzity na improvizované javisko. „Nemáme svoje priestory a tak bolo nacvičovanie predstavenia za pochodu,“ vysvetľuje Daniel Stankovič.

Jeho pôvodný plán bol taký, že ako vedúci súboru bude hru len režírovať. Nakoniec sa však našlo málo ochotných študentov a tak sa musel zapojiť aj ako herec. „V pôvodnom znení nás malo byť 12 mužov. Trénovali sme vo štvrtky a to je čas, keď už mnohí študenti odchádzajú domov. Z personálnych dôvodov sme sa rozhodli, že nás bude len desať,“ vysvetľuje rozdiel medzi originálom.

Záverečný standing ovation takmer plnej Auly Jána Pavla II. naznačil, že študentskému spracovaniu nič nechýbalo. „Na Katolíckej univerzite učím len od septembra, tak som sa bola na divadelné predstavenie pozrieť prvýkrát, no veľmi sa mi páčilo,“ hodnotí študentské divadlo Jana Jacková. „Na to, že to neboli profesionálni herci, ale amatéri, tak bolo predstavenie na veľmi dobrej úrovni,“ pridáva sa aj jej manžel.

Divadelné predstavenie. (Zdroj: Facebook, Katolícka univerzita)

Voľnočasová aktivita

Cieľom mladých študentov nie je strhnúť masy. Priznávajú, že sú radi za každého človeka, ktorý ich príde podporiť. Dobrovoľné vstupné z každého predstavenia putuje na dobročinný účel. „Peniaze z nášho prvého vystúpenia v roku 2016 išli na opravu zhorenej strechy na Oravu. Za druhé sme kúpili drevenú hojdačku, ktorá je v átriu na nádvorí univerzity,“ vyratúva Daniel. Kam pôjdu peniaze z najnovšieho predstavenia študenti ešte nevedia.

Študentské divadlo má ambíciu pokračovať aj v novom akademickom roku. „Hľadáme aktívnych ľudí, ktorí by sa zapojili a boli by ochotní sa stretnúť a obetovať divadlu čas. Najväčší problém je nájsť človeka, ktorý by sa každý týždeň učil texty a potom, aby aj ostal a dal zo seba niečo viac aj nad rámec toho, aby bol hodinu na nácviku,“ vysvetľuje vedúci divadelného súboru.

Spoločne s divadelným súborom funguje už tretí rok aj FS Čebrať, ktorý sme predstavili nedávno.  Na začiatku divadelného predstavenia Desať rozhnevaných ľudí sa na pódiu ukázala šestica dievčat zapálených pre folklór. Speváčky počas interpretácie rusínskych piesní doprevádzali husle a harmonika. Študentky mali na sebe kroj zo Spiša a ukázali, že im to nielen spieva a hrá, ale aj tancuje.

Ilustračná fotografia – Študentský divadelný súbor počas predstavenia. Zdroj: Facebook, Katolícka univerzita v Ružomberku

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.