Divadlo, ktoré núti premýšľať

Mladí divadelníci zo Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ľudovíta Fullu odohrali minulý týždeň v synagóge štyri úspešné predstavenia.

Aj tentoraz sa snažili po vzore Bertolta Brechta naučiť diváka rozmýšľať. Podľa vedúcej literárno-dramatického odboru Anny Mišurovej bola najnáročnejšou na pochopenie i stvárnenie monodráma Strach a bieda Tretej ríše.

„Hrať na javisku štyridsať minút a zvládnuť tri náročné Chopinové skladby je majstrovský kúsok, ktorý dokáže málokto, a preto Vaneske ďakujem. Oplatilo sa čakať na hlavnú predstaviteľku päť rokov,“ vyznáva sa pedagogička a režisérka Mišurová, ktorá pôsobí aj ako bábkoherečka, a tak jej „sólo drina“ na scéne nie je cudzia.

Chcú odovzdať posolstvo

Kvality mladej herečky a hudobníčky Vanesy Kapallovej potvrdzovali aj reakcie nadšeného obecenstva. Tému holokaustu a rozpoloženie židovky Judity posilnil priestor starobylej synagógy, v ktorej si Vanesa zahrala prvý raz.

Vanesa Kapallová, jediná herečká predstavenia Strach a bieda Tretej ríše.

„Milujem históriu, a preto bolo pre mňa prirodzené zahrať niečo, čo sa stalo a už by sa nikdy opakovať nemalo. Tým, že náš odbor hráva veľmi náročné predstavenia a divadlá na zamyslenie sa ľudia môžu presvedčiť, že aj my, mladí, vieme, čo sa stalo, uvedomujeme si následky a aspoň takto sa snažíme ľudí varovať pred niečím podobným,“ delí sa so svojimi pocitmi 19-ročná Ružomberčanka, ktorá má za sebou niekoľko divadelných či recitačných ocenení.

„Bez pomoci našej skvelej pani učiteľky by sme náročné témy zrejme nevedeli tak dobre spracovať. Rozprávame sa o nich, zisťujeme, diskutujeme, dopisujeme fakty do scenárov. Za výsledným produktom je veľa roboty, ale stojí to za to,“ približuje proces prípravy predstavení gymnazistka Vanesa, ktorá sa herectvu venuje už dvanásť rokov. Na ZUŠ absolvovala aj hru na klavíri a v súčasnosti si osvojuje violončelo.

Okrem monodrámy Strach a bieda tretej ríše si diváci mali možnosť pozrieť aj činoherné predstavenie Infantkine narodeniny či divadlá poézie Svet je ohromné miesto, kam sa narodiť a Ako pod Kriváňom návštevu vítali. Posledné dve uspeli na poslednom ročníku krajskej súťaže Vajanského Martin.

Početné publikum si večerný program v synagóge pochvaľovalo. Aj po predstavení si účinkujúci na sociálnych sieťach prečítali mnoho povzbudivých slov.

Uchytili sa aj v televízii

Literárno-divadelný odbor nacvičí každoročne štyri až päť divadelných predstavení. Žiaci tiež absolvujú súťaže v umeleckom prednese a pripravujú vystúpenia pri rozličných príležitostiach.

„Za dvanásť rokov získali žiaci neuveriteľných 256 diplomov,” hovorí vedúca Mišurová, ktorá bola v nedávnej prehliadke poézie a prózy Rázusovie Vrbica v Liptovskom Mikuláši ocenená za vynikajúci prednes. V tretej kategórii si rovnaké ocenenie odniesla žiačka ZUŠ Rebeka Makovická.

„Vždy ma poteší, keď sa naši žiaci nadchnú, odovzdajú svoj herecký talent, nápady, kreativitu, zanietenie. Mrzí ma však, keď si deti a rodičia myslia, že sme len úschovňa pre dieťa alebo logopedická poradňa. Sme ZUŠ, nie krúžok, každý žiak dostáva vysvedčenie. Keď vypadne čo len jedno dieťa, je ťažké ho v predstavení nahradiť. Je to zodpovedná kolektívna práca,“ upozorňuje učiteľka Mišurová.

Mnohí z absolventov pracujú aj v profesionálnych divadlách, alebo sa objavujú v televíznych programoch či filmoch. Momentálne ich môžete vidieť aj v seriáli Kuchyňa, kde hrajú po boku Lukáša Latináka či Martina Dejdara.

Zdroj fotografií – archív ZUŠ Ľudovíta Fullu v Ružomberku

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.