Do cieľa bežali skúsení, ale aj najmenší. Večerný beh ulicami mesta prilákal takmer štyristo bežcov

V piatok 4. septembra sa už po tretíkrát uskutočnil v Hýrošovom parku Večerný beh. Druhé kolo Ružomberskej bežeckej ligy odbehlo 383 bežcov vrátane detských kategórií.

Na štartovacej čiare sú zoradené desiatky detí, ktoré sa narodili po roku 2017. Po odpískaní štartu sa niektoré z nich vydávajú na svoju púť do cieľa suverénne. Najroztomilejší pohľad bol však na tie, ktoré sa len nedávno naučili chodiť. Bežeckou traťou ich sprevádzali rodičia a neraz museli nielen viesť, ale aj utíšiť plač.

Bežali aj najmenší: (Foto: autorka)
Skupinka najmenších bežcov. (Foto: autorka)

Najrýchlejším spomedzi domácich bol Matúš Vlčko

Oveľa dlhšiu, 6,9 kilometrovú trať prekonávali staršie kategórie bežcov. Prvý prišiel do cieľa Mário Košút z Vavrečky, ako druhý skončil v cieli Ružomberčan Matúš Vlčko.

„Bolo veľmi dobré bežecké počasie, čo prialo veľmi rýchlym časom a dobrým výkonom. Na trati bolo veľa bežcov, organizátorom patrí veľká vďaka za to, koľkých ľudí urobili dnes šťastnými,“ hodnotí tretí ročník Večerného Behu 29-ročný Matúš Vlčko.

„Na začiatku sa odtrhla skupina piatich pretekárov, ktorí si postupne zvyšovali náskok pred ďalšími štartujúcimi, mne sa podarilo bežať o druhé miesto. Vedeli sme, že jednému vyjde „Čierny Peter“ v podobe štvrtého miesta, napokon sa mi podarilo druhé miesto a vrátil som chalanom prehru z minulého roka,“ hovorí o výsledku Ružomberčan.

Víťazom tretieho ročníka Večerného behu sa stal Mário Košút z Vavrečky. O deväť sekúnd neskôr dobehol do cieľa domáci Matúš Vlčko a tretí skončil Pavol Bakoš z Chlebníc. (Foto: autorka)

S výsledkom bol spokojný najmä kvôli tomu, že to bol bežcov najkratší čas z posledných troch ročníkov. „ A to je pre mňa najdôležitejší údaj, keďže konkurenciu neovplyvníme a víťazstvo samého nad sebou je pre mňa to najkrajšie,“ priznáva Matúš Vlčko.

Pred výstupom na Kriváň si stihol zabehať      

V cieli sme však stretli aj Ružomberčana Tomáša Kučku, ktorý sa okrem športu venuje aj točeniu vlogov. Spolu s ďalšími dvomi kamarátmi vytvoril projekt Liptáci, kde ukazujú nielen krásy liptovského chotára, ale aj aktívne využitie voľného času.

„Bol to môj prvý beh takéhoto typu, nie som naň zvyknutý, pretože sa skôr zúčastňujem pretekov typu Sparťan, kde sú mnohé disciplíny. Kopce ma úplne zničili, boli malé, ale dali zabrať,“ priznáva Ružomberčan Tomáš Kučka, ktorý prišiel do cieľa s 21. najlepším časom. Prezradil nám aj to, že na ďalší deň ráno sa chystá na Kriváň natočiť nové video.

Aj takíto akční Liptáci žijú v Ružomberku

Oproti minulému ročníku sa počet bežcov zvýšil o 80 nových mien, čo potešilo najmä organizátorov podujatia, ktorými boli Ľubomír Kubáň a Tomáš Gazdarica.

„Jednou z priorít organizátorov Večerného behu je prilákať k pohybu čo najviac detičiek, ale aj ľudí rôzneho veku. Nielen Park Hýroša, ale aj celé mesto ožilo. Ak chceme, aby sa ľudia nevytrácali z mesta, musíme sa začínať spájať pri organizácií rôznych kultúrno – spoločenských a športových podujatí a začať pravidelne Ružomberčanom ponúkať také podujatia, ktoré budú aktívne vyhľadávať,“ napísal na sociálnej sieti Ľubomír Kubáň.

Nevídanú atmosféru, ktorú zažilo mesto počas piatkového večera, vytvorilo najmä spojenie troch podujatí. Kým bežci čakali na vyhlásenie výsledkov, v Hýrošovom parku hrala skupina Hrdza, ktorá napokon zaplnila takmer celý park. Hudobníci tak uzatvorili sériu piatich koncertov Liptovfestu, ktoré zorganizovala oblastná organizácia cestovného ruchu Liptov. V neďalekej Galérii Ľudovíta Fullu zase druhý deň pokračoval program Fullových dní.

Vystúpenie kapely Hrdza v Hýrošovom parku. (Foto: autorka)

Prehľad výsledkov Večerného behu si môžete pozrieť tu.

Titulná fotografia: Záber zo štartu najmenších bežcov. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.