Do Ružomberka zavíta rakúsko-slovenské hudobné teleso Varga Quartett Wien

Cyklus Hudba u Fullu bude pokračovať ďalším zo série koncertov v nedeľu 26. novembra o 18:00 hod. v priestoroch Galérie Rozeta na ulici Plavisko 7. Účinkovať bude rakúsko-slovenské hudobné teleso Varga Quartett Wien. 

V jeho interpretácii zaznejú Sláčikové kvarteto e mol, op. 59, č. 2 od Ludwiga van Beethovena, Sláčikové kvarteto č. 2 jedného z najvýznamnejších avantgardných skladateľov druhej polovice 20. storočia Györgya Ligetiho a v premiére skladba s názvom Toto bolo modré slovenského skladateľa Petra Machajdíka.

Varga Quartett Wien je jedným z najvýznamnejších viedenských kvartet, ktorého začiatky sa viažu k Slovensku. Bolo založené v roku 2007 ako Varga Quartet a pôsobilo na slovenskej hudobnej scéne. Debutovalo v roku 2008 na slovenskom festivale súčasnej hudby „SOOZVUK“, na ktorom premiérovo uviedlo skladby slovenských skladateľov. V roku 2010 prišiel prvý významný úspech, keď kvarteto získalo ocenenie „absolútny víťaz“ na súťaži slovenských konzervatórií.

Po definitívnom presťahovaní sa členov kvarteta do Viedne v roku 2018 sa zoskupenie premenovalo na Varga Quartett Wien, pozíciu violistu zaujal Peter Zwiebel a post violončelistky Stefanie Huber. Títo štyria talentovaní hudobníci absolvovali svoje vysokoškolské štúdiá s vyznamenaním na viacerých renomovaných stredoeurópskych hudobných univerzitách vo Viedni, v Grazi, Bazileji a v Bratislave u profesorov Herberta Kefera, Othmara Müllera (Artis Quartett Wien), s ktorými kvarteto aj v súčasnosti konzultuje naštudovanie partitúr nových skladieb, ako aj u Reinera Schmidta (Hagen Quartett), Dalibora Karvaya (koncertný majster Wiener Symphoniker) a Eszter Haffner.

Varga Quartett Wien v novom sviežom zoskupení odohral viacero koncertov v Rakúsku, na Slovensku, v Českej republike a v Číne. Svojím hudobným umením a vysokou úrovňou umeleckého výkonu opakovane prináša radosť svojmu publiku. Jeho členovia však na domácich a medzinárodných pódiách nevystupujú len ako komorní hudobníci, ale aj ako sólisti.

Zoskupenie Varga Quartett Wien pravidelne spolupracuje s umelcami, ako sú napríklad Gottfried Boisits (Wiener Philharmoniker), Róbert Kiss (Slovenská filharmónia), Mario Hossen, Liliana Kehayova, Paganini Ensemble a iní. Teleso sa vyznačuje originálnou a brilantnou interpretáciou hudobných diel, zameriava sa najmä na autorov Prvej viedenskej školy – W. A. Mozarta, J. Haydna a L. van Beethovena – až po F. Schuberta. Spojenie týchto štyroch charizmatických hudobníkov, ich vzájomná súhra a vlastný jedinečný interpretačný štýl plný emócií prináša poslucháčom neobyčajný hudobný zážitok.

Projekt Hudba u Fullu 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koncert sa realizuje aj vďaka grantom, poskytnutým SOZA a Hudobným fondom. V spolupráci s Galériou Rozeta.

Viac informácií o podujatí a projekte Hudba u Fullu nájdete na stránke občianskeho združenia Simach Art https://simachart.weebly.com/bude.html

Hudba u Fullu v znamení organu

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.