Do ružomberskej matriky vlani zapísali 571 novorodencov

Z toho 567 detí sa narodilo v ružomberskej pôrodnici. Z celkového počtu sa narodilo viac chlapcov ako dievčat. Navždy nás minulý rok opustilo 642 ľudí, zosobášilo sa 126 párov.

Príchod malých Ružomberčanov bol počas roka 2020 poznačený pandémiou. V máji sme sa rozprávali s dvomi mamičkami o tom, ako prebiehal pôrod, či sa nebáli, že sa v nemocnici nakazia a ako prežívali chvíle v nemocnici bez prítomnosti príbuzných.

Jednou z mamičiek, ktoré rodili tesne pred vypuknutím pandémie na Slovensku, bola Ružomberčanka Martina Turanová.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Rodila som 29. februára, vtedy boli ešte opatrenia minimálne. Nevnímala som, že by bolo niečo iné, v tom čase nebol ani strach z ochorenia a ešte sme ani nenosili rúška,“ spomína si na chvíle v ružomberskej pôrodnici mladá mamička. Aj napriek tomu, že koncom februára ešte len pandémia klopala na dvere, nemocnica už pristúpila k zmenám. Súčasťou opatrení bol zákaz návštev, ktorý začal platiť od 12. marca. Zároveň bola zakázaná aj účasť otcov pri pôrode a to z toho dôvodu, že pôrodnica nemá oddelené pôrodné boxy.

V ružomberskej pôrodnici prišlo počas pandémie na svet 114 detí

Z celkového počtu 571 detí sa narodilo 280 dievčat a 291 chlapcov. Informáciu nám potvrdila matrikárka Zuzana Lesáková. Pýtali sme sa aj na najčastejšie mená či boli niektoré z nich exotické alebo aj viacslovné. Mená nám však podľa slov Lesákovej nemohli poskytnúť, pretože ide o osobný údaj.

Najviac úmrtí bolo v Ružomberku, Štiavničke, Liptovskej Štiavnici a Ludrovej. Spolu zomrelo 642 ľudí, z toho 353 mužov a 289 žien. Počas uplynulého roka sa zosobášilo 126 párov.

Titulná fotografia: matka s dieťaťom. Zdroj: Pexels.com

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.