Do ružomberskej matriky vlani zapísali 571 novorodencov

Z toho 567 detí sa narodilo v ružomberskej pôrodnici. Z celkového počtu sa narodilo viac chlapcov ako dievčat. Navždy nás minulý rok opustilo 642 ľudí, zosobášilo sa 126 párov.

Príchod malých Ružomberčanov bol počas roka 2020 poznačený pandémiou. V máji sme sa rozprávali s dvomi mamičkami o tom, ako prebiehal pôrod, či sa nebáli, že sa v nemocnici nakazia a ako prežívali chvíle v nemocnici bez prítomnosti príbuzných.

Jednou z mamičiek, ktoré rodili tesne pred vypuknutím pandémie na Slovensku, bola Ružomberčanka Martina Turanová.

„Rodila som 29. februára, vtedy boli ešte opatrenia minimálne. Nevnímala som, že by bolo niečo iné, v tom čase nebol ani strach z ochorenia a ešte sme ani nenosili rúška,“ spomína si na chvíle v ružomberskej pôrodnici mladá mamička. Aj napriek tomu, že koncom februára ešte len pandémia klopala na dvere, nemocnica už pristúpila k zmenám. Súčasťou opatrení bol zákaz návštev, ktorý začal platiť od 12. marca. Zároveň bola zakázaná aj účasť otcov pri pôrode a to z toho dôvodu, že pôrodnica nemá oddelené pôrodné boxy.

V ružomberskej pôrodnici prišlo počas pandémie na svet 114 detí

Z celkového počtu 571 detí sa narodilo 280 dievčat a 291 chlapcov. Informáciu nám potvrdila matrikárka Zuzana Lesáková. Pýtali sme sa aj na najčastejšie mená či boli niektoré z nich exotické alebo aj viacslovné. Mená nám však podľa slov Lesákovej nemohli poskytnúť, pretože ide o osobný údaj.

Najviac úmrtí bolo v Ružomberku, Štiavničke, Liptovskej Štiavnici a Ludrovej. Spolu zomrelo 642 ľudí, z toho 353 mužov a 289 žien. Počas uplynulého roka sa zosobášilo 126 párov.

Titulná fotografia: matka s dieťaťom. Zdroj: Pexels.com

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.