Kočner chcel zrejme ovplyvniť aj výber primára vo vojenskej nemocnici

V komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Martinom Glváčom sa mala spomínať aj Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku (ÚVN) a jej výberové konanie na primára kliniky rádiológie.

Začiatkom minulého týždňa prišiel predseda hnutia OĽANO Igor Matovič s komunikáciou medzi dnes obžalovaným Marianom Kočnerom a súčasným podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom (Smer-SD).

Matovič tvrdí, že komunikáciu Kočnera s Glváčom cez aplikáciu Viber orgány činné v trestnom konaní neriešia, preto ju zverejnil. Zdroj správ však spresniť nechcel.

Zverejnenie údajnej komunikácie hodnotí Martin Glváč ako nezákonné a na Igora Matoviča podal trestné oznámenie pre porušenie práva na súkromie. V utorok však priznal, že sa s Kočnerom pozná už viac ako 20 rokov. „Susedov si nevyberáte,“ poznamenal podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč ku svojej známosti s Kočnerom.

Podnikateľ Marian Kočner pochádza z Ružomberka, kde aj vyrastal, a do Bratislavy odišiel počas štúdia vysokej školy začiatkom osemdesiatych rokov.

V medializovanej komunikácii si mal v roku 2015 písať s bratislavským krajským šéfom strany Smer-SD aj o ÚVN v Ružomberku.

Vyberali nového primára

Pred štyrmi rokmi prebehlo v ÚVN v Ružomberku výberové konanie na primára kliniky rádiológie. Do súťaže sa prihlásili traja kandidáti. Podmienky spočívali najmä v kvalifikačných predpokladoch a dôležitá bola aj nadobudnutá lekárska prax.

Svoje žiadosti do výberového konania zaslali lekári: Milan Kudera, Libor Danihel a Marián Chrenšť. Všetci doktori pôsobili v nemocnici aj pred výberovým konaním a sú tam aj dnes.

Nakoľko zriaďovateľom nemocnice je ministerstvo obrany, Martin Glváč ako vtedajší člen vlády spravujúci rezort obrany, mohol mať páky aj na túto zdravotnícku inštitúciu.

O primára sa zaujímal aj Kočner

Ilustračná snímka komunikácie cez aplikáciu Viber. Zdroj – autor.

„Ahoj Martin,“ začal konverzáciu Marian Kočner s Martinom Glváčom a pokračoval: „Mohol by som mať jednu drobnú prosbu týkajúcu sa UVN RBK?“

Vtedajší minister obrany do dvoch minút odpovedal: „Nech sa paci“.

Kočner mu obratom  v správe napísal o čo ide. Vyštudovaný žurnalista oboznámil Glváča s kandidátmi a spomenul tiež vtedajšieho a aj súčasného námestníka riaditeľa ÚVN Ladislava Slobodníka, ktorý výberovému konaniu predsedal. „Na výberové konanie na primára kliniky rádiodiagnostiky sa prihlásili: MUDr. Milan Kudera a MUDr. Libor Danihel. Predsedom komisie by mal byť námestník MUDr. Slobodník. Dr. Kudera je Laca Tichého bratranec a mal by byť väčším odborníkom a aj vernejším primárom,“ oznámil Kočner Glváčovi prostredníctvom mobilnej aplikácie Viber.

„Chapem.termin?“ zareagoval Glváč. Kočner sa ďalej zaujíma o to, aký termín Glváč myslel: „Termín čoho? Toho výberového konania?“ Glváč pritaká.

„Zistím,“ napísal 56-ročný Ružomberčan a v ďalšej správe píše, že termín výberového konania ešte nie je stanovený. „Dnes je len uzávierka prihlášok,“ oznámil Kočner správou 24. septembra 2015. Súčasný člen predsedníctva strany Smer-SD a podpredseda parlamentu Martin Glváč odpovedá: „Ok.“

Na šesť dní sa odmlčia a cez Viber sa nekontaktujú. Až v posledný septembrový deň napíše Glváč Kočnerovi, že sú až traja kandidáti. V správe tiež zasiela, že všetci ostatní majú „lepsie tituly aj prax.“ Pravdepodobne porovnáva ostatných kandidátov s kandidátom, ktorého mal Kočner protekčne pretlačiť do funkcie primára.

Kočner len poďakuje a konverzácia sa opäť v tomto komunikačnom kanáli na čas zastaví. Obnoví sa až o mesiac neskôr, začiatkom novembra 2015. „Ahoj,“ pozdraví Kočner vtedajšieho ministra obrany a pripomína mu, že výberové konanie v ružomberskej nemocnici bude 9. novembra.

Glváč na to napísal: „Nooo. Sutaz,“ a zaviazal sa Kočnerovi, že situáciu už rieši. „Ďakujem pekne že si nezabudol,“ pripomenul sa Kočner Glváčovi.

Nemocnica ani doktor sa nevyjadrili

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberskému magazínu potvrdila, že výberové konanie v roku 2015 prebehlo. Ku komunikácii Kočnera s Glváčom sa však odmietli vyjadriť. „Vedenie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN sa k medializovanej komunikácii nebude vyjadrovať,“ napísala hovorkyňa Petra Dišková.

Pýtali sme sa aj na avizovaný pokus o zásah do výberového konania na primára zo strany vplyvného podnikateľa. Odpoveď sme však nedostali.

Priestor na vysvetlenie sme poskytli aj doktorovi Milanovi Kuderovi, v ktorého prospech sa mal podľa komunikácie Marian Kočner prihovárať. Vyjadriť sa však odmietol.

Vyhrala spravodlivosť?

Marian Kočner nakoniec Dr. Kuderovi do funkcie primára na klinike rádiológie cez Martina Glváča nepomohol. Víťazom sa stal Marián Chrenšť, ktorý je primárom rádiológie dodnes.

Klinika je dôležitou súčasťou nemocnice. Vyhotovuje napríklad röntgenové vyšetrenie prsníkov či hĺbkové snímkovanie vnútorných orgánov. „Klinika robí ultrazvukovú diagnostiku so zameraním na vyšetrenie tráviaceho traktu, brucha, vyšetrenie močového traktu a orgánov malej panvy, vyšetrenie krku,“ píše sa vo výročnej správe ÚVN SNP Ružomberok. Za rok napríklad vykoná cez 16-tisíc výkonov prístrojom CT.

V komunikácií sa spomína aj meno bývalého námestníka generálneho prokurátora. Ladislav Tichý, ktorý si tiež písal s Kočnerom, má byť podľa komunikácie bratrancom pretláčaného „Kočnerovho kandidáta“.

Foto – Martin Glváč (vľavo) a Marian Kočner. Zdroj – dennikn.sk. Autor fotky – Tomáš Benedikovič. Zverejnené so súhlasom autora.

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.