Poslanec Habo poslal Čaputovej, Kollárovi a Matovičovi otvorený list. Apeluje v ňom na dôstojné pripomenutie si vzniku Slovenskej republiky

Černovčania chceli krátkym textom poukázať na to, že najvyšší ústavní činitelia si nevážia štátny sviatok vzniku Slovenskej republiky tak, aby to bolo dôstojné vyjadrenie najvýznamnejšieho dňa.

Otvorený list napísal poslanec za mestskú časť Ružomberok Černová Patrik Habo začiatkom januára po tom, ako najvyšší štátni predstavitelia neponúkli verejnosti žiaden podnet k oslave výročia vzniku Slovenskej republiky.

„So zármutkom konštatujeme, že dnes sa akosi dostáva do úzadia hodnota nadobudnutej štátnosti, nevyzdvihujú sa dostatočne ideály našich veľkých osobností, ktoré nás svojim oduševnením, odvahou a obeťami priviedli k vlastnému štátu – najlepšej garancii rozvoja, povznesenia a lepšieho života jeho obyvateľov,“ píše Patrik Habo v otvorenom liste.

Dokument adresoval prezidentke Zuzane Čaputovej, predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi a predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi. Otvorený list zverejnil na webovej stránke mestskej časti Černová.

„Vyzývame Vás, aby ste to boli Vy, kto bude v budúcnosti pripomínať občanom, že vznik Slovenskej republiky, je nie len formálne štátnym sviatkom, ale že má svoj hlboký význam a obsah,“ napísal v otvorenom liste poslanec za mestskú časť Černová.

RK Magazín oslovil poslanca Haba s otázkou, čo bolo cieľom listu. Povedal, že „chceli takýmto citlivým a zároveň jednoduchým spôsobom poukázať na to, aby sa na štátny sviatok vzniku republiky nezabúdalo.“ Patrik Habo chcel listom poprosiť najvyšších štátnych predstaviteľov, aby minimálne v novoročných prejavoch spomenuli vznik Slovenskej republiky.

Habo: Černová cíti národne

V liste poslanec za Černovú píše, že smelosť obrátiť sa na najvyšších predstaviteľov „pramení zo skutočnosti, že my Černovčania, potomkovia obetí Černovskej masakry, stále udržiavame ich pamiatku a pri každej príležitosti vzdávame hold našim pätnástim zastreleným rodákom, ktorí v roku 1907 priniesli národu tú najväčšiu obeť.“

„Cítime, že Černová v roku 1907 urobila niečo, čo poukázalo, že tento národ je v civilizovanom svete, potrebuje a má záujem byť samostatným,“ opisuje Patrik Habo Černovskú tragédiu, pri ktorej zahynulo 15 ľudí, ďalších zranili či nadlho odsúdili.

„Táto tragédia vtedy do civilizovaného sveta ukázala útlak a ponižovanie slovenského národa vo vtedajšej „demokratickej“ uhorskej moci. Pre túto krvavú udalosť mohla po prvej svetovej vojne vzniknúť naša prvá spoločná štátnosť v ČSR,“ opísal Habo.

Otvorený list najvyšším ústavným činiteľom SR. Zdroj – cernova.sk

„List nemá mať žiadnu politickú aktivitu,“ rázne hovorí Habo, ktorý pripomína, že listom nechceli politikárčiť. „Má to byť racionálne postavený list bez akýchkoľvek nacionálnych prvkov a iných politických podtónov.“

„Teraz sa akosi zabúda na to, že 1. januára 1993 vznikla Slovenská republika. Je to veľká škoda, že ostatné štáty si najvýznamnejšiu udalosť svojho vzniku pripomenú a my, relatívne mladý štát a národ, na to zabúdame,“ povedal pre RK Magazín Habo.

Nielen Európska únia je dôležitá

„Nie je dôležitá len Európska únia, alebo len globálne problémy sveta,“ hovorí Habo s tým, že chápe, že Slovensko je začlenené v európskych štruktúrach, ani to nespochybňuje, ale na druhej strane si podľa neho každý národ a každý štát pripomína svoj vznik.

Poukázať chcel aj na to, že o dva roky bude okrúhle výročie vzniku Slovenskej republiky – 30 rokov.

„Súhlasím s tým, že nie všetko bolo popri vzniku Slovenskej republiky v poriadku, ale za pár rokov si už nikto nebude pamätať, ktorá politická garnitúra bola pri tom a za akých podmienok to vzniklo. To, že sme vznikli je ale neodškriepiteľný jav.“

„Všetky ostatné štáty si svoj vznik ctia a vážia. A to je jedno, či ide o Nemecko, Rusko alebo Spojené štáty americké. Jednoducho sú to dni, ktoré sú štátne sviatky. Áno, aj u nás je to štátny sviatok, ale takmer nikto si na to nespomenie, neviem si predstaviť, ako to ideme budovať v našich deťoch,“ povedal poslanec za mestskú časť Černová.

Patrik Habo má zatiaľ na list len pozitívne reakcie. Zareagovala aj Matica slovenská, mnoho historikov či aktivistov a tiež niektorí poslanci parlamentu.

Titulná fotografia – Poslanec Patrik Habo v rozprave na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Ružomberku a náhľad otvoreného listu adresoveného najvyšším ústavným činiteľom. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.