Drevo zo zjazdovky odpratali. Sezónu na Maline môže ohroziť len nedostatok snehu

V lyžiarskom stredisku Malinô Brdo Ski & Bike nateraz vyriešili problém s guľatinou, ktorá hatala cestu na časti zjazdovky. Kým mrzlo, začali aj s umelým zasnežovaním.

Lyžiarov, ktorí radi brázdia svahy Malinného Brda, vystrašila v posledných týždňoch informácia, že na svahu je množstvo dreva. Podľa fotiek je zrejmé, že drevo bolo starostlivo uložené len na dvoch z pozemkov, ktoré sú súčasťou celého strediska.

Ešte v novembri boli na dvoch pozemkoch v stredisku kopy dreva. Foto – redakcia.

Sezóna nie je ohrozená

Mestom sa šírili reči, že ide o majetkový spor medzi väčšinovým vlastníkom strediska Ľubomírom Kudličkom a jedným z vlastníkov daných pozemkov. Potvrdiť túto informáciu sa nám však z oficiálnych zdrojov nepodarilo. Peter Rakučák, aktuálny konateľ spoločnosti Snow&bike, ktorá stredisko prevádzkuje nám povedal, že sezóna kvôli guľatine na zjazdovke určite ohrozená nie je a problém tu neexistuje.

Podrobnejšie však o príčinách drevnej guľatiny na pozemkoch hovoriť nechcel.

„Drevená guľatina je momentálne zo zjazdoviek už odstránená, zasnežovanie sme spustili od 28. novembra, zimná sezóna nebude v žiadnom prípade ohrozená a začne akonáhle nám to snehové podmienky umožnia, predbežný začiatok je naplánovaný na 22. decembra 2018,“ doplnil ho Tomáš Gazdarica z marketingového oddelenia strediska.

Drevo bolo aj na súkromnom pozemku, na ktorom je malý svah, ktorý privádza lyžiarov k sedačkovej lanovke a k bufetu. Foto – redakcia.

O rok už aj s umelým osvetlením

Počas leta pribudol na chate Dária detský kútik a do strediska sa cez zimu vráti aj maskot.

„Dôkladne sme v lete vyčistili zjazdovku Pretekárska medzi sedačkou a pomou LV H210, takže v prípade vhodných snehových podmienok sa lyžiari môžu tešiť na výbornú lyžovačku,“ informoval o novinkách na prichádzajúcu sezónu Gazdarica.

V zime plánujú na Maline celoslovenské žiacke lyžiarske aj dospelácke skialpinistické preteky. Obe podujatia budú, tak ako každý rok, súčasťou Slovenského pohára alebo republikového šampionátu. Chýbať by nemal karneval na snehu, ale aj niekoľko pravidelných, komerčne orientovaných akcií spojených s prezentáciou rôznych obchodných partnerov.

Ak na Maline spustia vleky ešte do Vianoc, deň vyjde dospelého na 19 eur. Od Vianoc to Troch kráľov to bude 29 eur. Hlavná sezóna je v pláne do 10. marca a dospelého vyjde na 25 eur. Stredisko okrem toho ponúka aj viacdňové skipasy, ale i lacnejšie seniorské a detské lístky, dvojhodinové, štvorhodinové či snowboardové lístky na celý deň alebo tie na vlek do detskej škôlky.

Ceny zostávajú rovnaké, ako v predchádzajúcej sezóne. Sme toho názoru, že z pohľadu trhových podmienok sú nastavené relevantne,“ povedal Tomáš Gazdarica.

Už roky sa odkladajú v stredisku väčšie investície. Medzi nimi aj dlhodobo avizovaná do večerného lyžovania. Hoci je les vyrúbaný, zjazdovka Žlabiny nad údolnou stanicou lanovky v Hrabove stále nefunguje. Má však nový a nie vzdialený termín realizácie.

„Dobudovanie zjazdovej trate Žlabiny spolu aj s večerným osvetlením  je naplánované v priebehu budúceho roka, po ukončení zimmej sezóny,“ dodal aktuálnu informáciu Gazdarica.

Čakanie na koniec vlastníckej a majetkovej ságy

Najdlhšie známe pôsobenie má lyžiarske stredisko v Hrabove pod názvom Skipark Ružomberok. Akciová spoločnosť tu pôvodne vznikla ešte v roku 1996. Mesto poskytlo predovšetkým pozemky. Naposledy disponovalo so 44 percentnou účasťou.

Zvyšné, väčšinové akcie vlastní od roku 2007 spoločnosť K.S.I. spol. s. r. o., ktorej konateľom je Ľubomír Kudlička. Skipark sa následne dostal do viacerých súdnych sporov a pre platovú neschopnosť najskôr v roku 2005 a potom opäť v roku 2012 aj do konkurzu. Práve na konečný výsledok druhého stále čakáme, hoci už vlani prebehol predaj časti majetku.

Titulná fotografia – Stredisko Malinô Brdo Ski & Bike. Zdroj – skipark.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.