Druhým viceprimátorom bude Ján Bednárik

Primátor Igor Čombor si vybral za druhého viceprimátora Jána Bednárika z KDH.

„Ukazuje sa tu, chodí už aj na pol dňa, ale naplno začne až od 1. februára.” Podobnými slovami opisujú pôsobenie poslanca Jána Bednárika na mestskom úrade niektorí zamestnanci. Radnica však jeho výber a dohodu s ním oficiálne potvrdila až teraz.

Tak, ako pred štyrmi rokmi

„Áno,” odpovedal jednoducho po týždňovom čakaní asistent primátora Michal Praženica na otázky, či môže potvrdiť Jána Bednárika vo funkcii viceprimátora, a či primátor podpísal s KDH nejakú dohodu o spolupráci v zastupiteľstve.

Primátor Igor Čombor si tak rovnako ako pred štyrmi rokmi vybral za viceprimátora lídra poslaneckého klubu KDH a jedného zo svojich súperov v primátorských voľbách. Vtedy to bol Michal Slašťan, teraz 51-ročný Ján Bednárik.

Oficiálne bude druhým viceprimátorom. Na starosti bude mať investície, ekonomiku a vôbec technické a finančné zabezpečenie chodu mesta.

Prvý viceprimátor, Michal Lazár, má za úlohu venovať sa školstvu, kultúre, športu, sociálnej a zdravotníckej oblasti.

Informáciu o výbere viceprimátora primátor oznamuje v zastupiteľstve. Malo by sa tak stať na mimoriadnom zasadnutí 30. januára, kde by mali byť menované aj komisie pôsobiace pri mestskom zastupiteľstve. Takisto by mal byť schválený rokovací poriadok mestskej rady.

Koalícia Klub primátora – KDH

Menovanie Bednárika znamená, že KDH bude aj v tomto volebnom období tvoriť podľa všetkého v zastupiteľstve koalíciu s Klubom primátora. Spolu by tak mali minimálne 16 hlasov poslancov, čo je dvojtretinová väčšina.

Dohoda, za akých okolností a pravidiel bude KDH členom tejto koalície, zatiaľ nie je verejne známa.

O stanovisko sme požiadali aj samotného Jána Bednárika. Po jeho doručení budeme text aktualizovať.

Kto je Ján Bednárik

Nový viceprimátor má 51 rokov. Vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, odbor mechanizácia. V rokoch 1996 – 1998 pracoval v južnom Tirolsku a v Ríme. Po návrate domov pôsobil vo viacerých súkromných spoločnostiach. Od roku 2004 až doteraz pracoval ako výrobno-technický námestník vo Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.

V roku 2006 kandidoval za mestského poslanca za Černovú, no neuspel. Poslancom mestského zastupiteľstva je od roku 2010 – tretie volebné obdobie.

V roku 2018 prvý raz kandidoval aj za primátora Ružomberka. Od roku 2013 je župným poslancom Žilinského samosprávneho kraja za okres Ružomberok. Je ženatý, má dvoch synov.

Titulná fotografia – Ján Bednárik v septembri 2018, keď oznámil svoju kandidatúru na primátora mesta. Zdroj – janbednarik.sk. Foto – Tomáš Mlynárik

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.