Finálová dráma do posledných sekúnd. Ružomberčanky získali tretí titul v rade

Ruža vo finále porazila Piešťanské Čajky 3:2 na zápasy. Basketbalovými majsterkami Slovenska sa tak stali už po štrnásty krát.

Očakávanie a napätosť by sa dala pred zápasom krájať. Všetci v Ružomberku dúfali, že sa potvrdí tohtosezónne finálové pravidlo: môj dom, môj hrad a ružomberské basketbalistky v poslednom domácom zápase zvíťazia.

Proti však stál silný basketbalový celok z Piešťan, ktorý túžil získať trofej podobne ako Ruža. O to viac boli piešťanské hráčky namotivované, keď vyhrali vo finálovej sérii už dva zápasy.

„Akokoľvek skončí piaty zápas v Ružomberku, hráčky sú pre mňa hrdinky. Bojovali a dali do toho obrovské srdce,“ povedal po štvrtom zápase tréner Piešťan Tomáš Kačmarik, ktorý sa snažil dievčatám vsugerovať bojovné srdce aj do piateho zápasu.

Čajky na začiatku stretnutia naozaj zaskočili svoje súperky z Ružomberka. Začali oveľa aktívnejšie, hneď sa ujali vedenia košom za tri body. Snaha sa nedala uprieť ani Ružomberčankám, ktoré spočiatku vyzerali skôr zaskočené ako odhodlané zvíťaziť.

Disciplinovanou hrou sa Ruža vyrovnala piešťanským hráčkam, ale na výsledku po prvej štvrtine sa to ešte neukázalo. Čajky viedli 19:17.

„Bolo vidieť, že sme nervózni, máme menej skúsené družstvo, okrem Praženicovej nemá v mojom tíme prakticky nikto reálne skúsenosti, a tomu adekvátnu zodpovednosť. Veril som však, že nepriaznivý vývoj dokážeme zvrátiť,“ povedal po piatom finálovom zápase tréner Ružomberka Juraj Suja.

Najvyrovnanejší zápas finále

Druhá štvrtina bola oveľa vyrovnanejšia, ako prvá. Ružomberčankám sa dokonca podarilo nachvíľu viesť, čo len vyburcovalo emócie. Do Koniarne si našli cestu asi dve desiatky divákov. Ďalších odradili prísne podmienky, ktoré museli fanúšikovia pre účasť na zápase splniť. Povinný bol PCR alebo LAMP test nie starší ako 36 hodín a zároveň antigénový test nie starší ako 12 hodín.

Aj napriek tomu, že divácka kulisa nebola taká, aká bývala pred pandémiou, fanúšikovia v sprievode bubeníka neúnavne povzbudzovali celý zápas.

Piešťany mali oveľa viac šancí, nedarilo sa im však všetky zúžitkovať. Precentuálna úspešnosť Čajok bola v zápase 35 percent. „Prišli sme sem najlepšie pripravení, verili sme si na výhru, o ktorú sme bojovali do konca zápasu,“ opísal duel piešťanský tréner Kačmarik.

Ružomberská basketbalistka Živaljevićová zakladá útočnú akciu. Reprezentantka Čiernej Hory zaznamenala v zápase osem bodov. Foto – Juraj Brezáni
Basketbalistky Ružomberka nahádzali počas finálovej série 359 bodov. Foto – Juraj Brezáni

Po polčase išli do šatní oba tímy s 35 bodmi na konte. „Nebolo to o kráse basketbalu, ale o tom, kto dal do toho viac energie,“ vyriekla po zápase piešťanská basketbalistka Terézia Páleníková. Ružomberčanka Dominika Rusiňáková povedala, že počas celého zápasu sa družstvá v skóre doťahovali. „Už zo začiatku sme mohli mať väčšie skóre, ale nechali sme Piešťany veľmi veľa doskakovať,“ povedala Rusiňáková.

Zápas bol ako na hojdačke aj v druhom dejstve. Raz chybovali domáce basketbalistky, potom zas hosťujúce. Raz sa darilo Ružomberčankám, potom v ďalšej pasáži zas Čajkám. „Rozhodujúcim faktom bolo, že sme nepoľavili,“ pripomenula basketbalistka MBK Radka Stašová.

Dráma až do záverečnej

Posledná štvrtina bola dokonalou reklamou na basketbal. Stav sa menil z jednej misky váh na druhú a do konca zápasu nebolo jasné kto bude mať v záverečnej minúte výhodu. Už sa pomaly zdalo, že Piešťany v Ružomberku vyhrajú, no prišli dôležité koše Ružomberčaniek.

„Bolo to napínavé úplne do konca. Som veľmi hrdá na baby, že sme to dokázali zvládnuť,“ priznala kapitánka Ružomberka Miroslava Praženicová, ktorá v závere trestným hodom vyrovnala na 68:68 a dokonca aj navýšila na rozdiel jedného bodu.

Nicole Enabosiová (vľavo) zaznamenala v zápase najviac bodov za Ružu – 21. Foto – Juraj Brezáni
Celý zápas sprevádzali silné emócie. Na fotografii kričí tréner Ruže Juraj Suja. Foto – Juraj Brezáni

„Mali sme veľký problém s tým, že dve kľúčové podkošové hráčky mali po štyri fauly. Súper to na konci vedel využiť. V koncovke to bolo o jednej lopte. Rozhodlo sa to v jednej maličkosti,“ opísal záver stretnutia Tomáš Kačmarik s tým, že je veľmi sklamaný, pretože všetci v Piešťanoch chceli vyhrať.

Ružomberčanky vyhrali piaty zápas finálovej série 73:68.

„Rešpekt mojim dievčatám, každá, ktorá zasiahla do zápasu, pridala svoj diel,“ povedal Suja, ktorého doplnila ružomberská hráčka Stašová: „Bolo to ako na hojdačke, ale som rada, že kolektívnym výkonom sa nám podarilo vyhrať.“

Basketbalistky MBK Ružomberok dotiahli extraligovú púť do šťastného konca. Víťazstvom o päť bodov získali tretí bod vo finálej sérii, vďaka čomu sa tešia z tretieho ligového triumfu za sebou.

Oslavy basketbalistiek boli miernejšie aj kvôli tomu, že viacerí fanúšikovia sa do haly nedostali. „Je to miernejšie kvôli fanúšikom, že sa nemôžu s nami tešiť tu na palubovke, ale som veľmi rada, že prišli aspoň pred halu a dokázali sme si to s nimi užiť,“ opísala víťazné chvíle kapitánka Praženicová.

Cesta za trofejou

Extraligovú play-off začali Ružomberčanky z prvého miesta po základnej časti proti ôsmym Spišiačkam. Hralo sa len na dva víťazné zápasy, ktoré stačili Ruži na postup. V Koniarni zvíťazili 111:28 a v Spišskej Novej Vsi porazili svojho súpera 106:18.

V semifinálovej sérii potrebovali dievčatá už tri víťazné duely. Priveľké problémy nemali ani v jednom zápase a čisto postúpili cez BK ŠKP 08 Banská Bastrica po výsledkoch 79:40, 78:43 a 75:47 do finále extraligy.

Vo finálovej sérii s Piešťanskými Čajkami platilo slovenské príslovie „môj dom, môj hrad.“ Prvý finálový bod získala Ruža v domácom zápase 17. apríla, keď vyhrala až o 18 bodov v pomere 74:56. Duel vtedy zhodnotil tréner Juraj Suja: „Treba dať rešpekt súperovi, ktorý prišiel hrať o prvý finálový bod veľmi tvrdo, s energiou a dobre pripravený. Ešte väčší rešpekt si však zaslúži môj tím, za to, čo dnes ukázal.“

Druhý duel, ktorý sa odohral v Diplomat Aréne dopadol zas lepšie pre Piešťany. Čajky v zápase dominovali a zvíťazili 75:64.

Tretí zápas finále a druhý domáci pre Ružomberok opäť ovládol domáci celok. Ružomberčanky nahádzali súperkám 82 bodov, zatiaľ čo Piešťany len 70. „Moje dievčatá sú hrdinky,“ povedal Suja po zisku druhého finálového bodu.

Doma dvakrát uspel Ružomberok, ale aj Piešťany. Vo štvrtom zápase totiž Piešťany vyrovnali stav série na 2:2 po víťazstve 73:66.

V dramatickom piatom zápase finálovej série ročníka 2020/2021 sa podarilo Ružomberčankám potvrdiť silu domácej palubovky a po výhre získali ďalší titul. Tretí v rade a zároveň platí, že Ružomberčanky sú štrnásty raz majsterkami Slovenska.

Vo svojej histórii získali basketbalistky Ružomberka sedemnásť titulov (tri v česko-slovenskej basketbalovej lige žien a ďalších štrnásť v slovenskej basketbalovej extralige žien). Po dlhom rade tretích a druhých miest v rokoch 2003 až 2018 získala Ruža prvenstvo v sezóne 2018/2019 a potom aj v skrátenej minuloročnej sezóne 2019/2020.

Teraz sa sezóna odohrala celá aj napriek pandemickým opatrenia. Na zápasy nepúšťali divákov, s výnimkou posledného zápasu.

Foto – Juraj Brezáni
Víťazná radosť basketbalistiek. Foto – Juraj Brezáni
Kapitánka Ružomberka Praženicová pri preberaní pohára za Niké extraligu žien. Foto – Juraj Brezáni
Foto – Juraj Brezáni
Ako dlho sa bude oslavovať? Foto – Juraj Brezáni

Štatistiky piateho finálového zápasu:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 73:68 (17:19, 35:35, 54:52).

MBK Ružomberok: Enabosiová 21, Praženicová 14, Rusiňáková 13, Turudićová 11, Živaljevićová 8, Stašová, Williamsová a Havranová po 2.

Piešťanské Čajky: Tadićová 23, Miletićová 15, Páleníková 12, Martišková 8, Kozáková 6, Hamilton-Carterová 4.

Štvrtiny: 17:19, 18:16, 19:17, 19:16. TH: 23/18 – 20/15. Trojky: 5-11. Diváci: 24. Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Karniš. Úspešnosť streľby: 40% – 35%.

Titulná fotografia: Oslavy titulu Ružomberčanie pred halou spoločne s fanúšikmi. Foto – Jaroslav Moravčík

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.