Fotosúťaž je spustená aj tento rok

Minulý rok do súťaže poslal fotku aj Jozef Potocký s názvom Pred búrkou. Foto: Jozef Potocký
Zapojte sa do fotografickej súťaže Fotoruža, odkryte premeny Ružomberka a jeho okolia a vyhrajte štýlový retro fotoaparát, s ktorým zachytíte jedinečné momenty.

Inštitút RK spustil svoju druhú fotografickú súťaž s názvom Fotoruža. Hlavnou cenou je digitálny fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark IV + objektív 14–42 mm, ktorý sa prispôsobí akémukoľvek oku. Je ideálny napríklad na fotografovanie prírody alebo dianie na javisku, no zároveň ponúka umelecký filter, ktorý momentkám zo života dodá nezameniteľný retro nádych.

Tento štýlový fotoaparát môžete vyhrať práve vy.

Je úplne jedno, či ste profesionálny fotograf alebo amatér, ktorý sa foteniu venuje vo svojom voľnom čase. Dôležité je mať správne oko, pochopiť tému a zaujať porotu.

O čo ide?

Fotografická súťaž Fotoruža je viackolová súťaž bez účastníckeho poplatku, ktorú organizuje občianske združenie Inštitút RK s mediálnou podporou RK Magazín-u. Fotosúťaž je určená pre každého nadšenca fotografie (amatéra či profesionála) bez vekového obmedzenia.

Súťaž spočíva v troch kolách. Témou prvého kola je “Ružomberok a jeho premeny”. Autor môže zaslať do jedného kola maximálne tri fotografie. ,,Odborná porota po každom kole vyhodnotí súťažné fotografie, tri najlepšie postupujú do finále súťaže, pričom najlepšia z nich získava cenu kola – USB 64GB.  Z fotografií, ktoré postúpili do finále, porota vyberie víťaznú fotografiu, ktorej autor získa hlavnú cenu,“ píše Inštitút RK o fotosúťaži.

Témou prvého kola je Ružomberok a jeho premeny

Každé mesto má svoje premeny, či už sa nám páčia, alebo nie. Poprechádzajte sa po Ružomberku a povšímajte si, čo sa v ňom zmenilo. Alebo aj nezmenilo. Zamerajte sa na detaily, dokonalosti či nedokonalosti. Dôležitý je váš uhol pohľadu, ktorý pretavíte do fotografie s asistenciou emócie.

A nejde len o samotné mesto, ale aj jeho okolie – či už príroda alebo jednotlivé obce okresu Ružomberok prechádzajú zmenami, ktoré sú pozitívne, ale môžu byť aj negatívne. V celom dolnom Liptove určite nájdete veľa inšpirácie na zobrazenie témy, ktorú môžete chápať aj v širších súvislotiach.

Vezmite do ruky fotoaparát alebo smartfón a poďte súťažiť

Fotografie môžu byť odfotené aj mobilným telefónom, musia však spĺňať minimálne rozlíšenie – 1920×1080 pixelov, minimálnu a maximálnu veľkosť súboru (min. 1,5 MB – max. 5 MB). Povoleným formátom je typ JPEG. Názov fotografie musí obsahovať meno autora a názov fotografie (napr.: František Dúha_Ružomberské rána.jpg).

Fotografie bude vyhodnocovať odborná porota v zložení: Jaroslav Moravčík, AFIAP (predseda poroty, člen Fotoklubu RK 1924 a Slovenskej federácie fotografov); Marianna Stančoková (režisérka a dramaturgička Divadelného štúdia RosArt, Ružomberok); Tomáš Mlynárik (člen FOtoklubu RK 1924).

Viac informácií o fotosúťaži Fotoruža sa dozviete na webovej stránke.

Minuloročná výherná fotografia

Názov: Martinček. Autor: Stanislav Pivko

Fotofragie, ktoré minulý rok postúpili

Názov: Korýtko Autor: Martin Zelinka
Názov: Jar v Ružomberku. Autor: Filip Kučák
Názov: V rytme západu slnka. Autor: Dušan Strelka

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.