Fujaristi a folkloristi vytvorili vo Vlkolínci krojovaný sprievod

Podhorskou osadou Vlkolínec pri Ružomberku sa v sobotu niesli zvuky fujary a spevu. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová
Organizátorom podujatia „Fujara znie Vlkolíncom“ je Občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s mestom Ružomberok a OOCR Región Liptov.

Podhorskou osadou Vlkolínec pri Ružomberku sa v sobotu 29. júla niesli zvuky fujary a spevu. Pri príležitosti 30. výročia zápisu Vlkolínca do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa tam zišli fujaristi z celého Slovenska, folklórne súbory i harmonikári. Vytvorili krojovaný sprievod, ktorý dopoludnia prešiel naprieč dedinou.

Ako pre TASR priblížil ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, ide o tradičné podujatie, ktoré bolo obnovené po dlhšom období. „Pred niekoľkými rokmi bola táto akcia veľmi populárna a úspešná. Myslím si, že Vlkolínec v spojení s fujarou tvorí symbiózu, patrí to sem,” zhodnotil Kubáň s tým, že podobné akcie v pamiatke UNESCO plánuje radnica podporovať aj do budúcnosti.

Slávnosti sa začali raňajšou svätou omšou v Kostole navštívenia Panny Márie. Nasledovalo otvorenie a program „Fujara znie Vlkolíncom“ v podaní folklórnych súborov a fujaristov z celého Slovenska. Predstavili sa napríklad Folklórny súbor Liptov, Folklórne skupiny Likava, Lúžňan, Podšíp, Detský folklórny súbor Sliačanček a iní.

Organizátorom podujatia je Občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s Mestom Ružomberok a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.