Fúkali na halušky, pod halušky aj do fujary

Futbalové ihrisko v Liptovských Revúcach opäť zaplnili stovky miestnych i cezpoľných. Po 21. raz sa v obci podarilo usporiadať tradičné Revúcke halušky.

Naše národné jedlo si čo najrýchlejšie a najchutnejšie navarilo a následne zjedlo štrnásť štvorčlenných družstiev. Desať mužských tímov si ukuchtilo trojkilovú porciu, štyri ženské takmer dvojkilovú.

Domácich zastupovalo päť partií, ostatní súťažiaci prišli z Trenčína, Bratislavy, Zvolena a iných lokalít.

Program po starom

Víťazmi mužskej kategórie sa stali Haloozeri z Liptovských Revúc, nasledovali Abstinenti z Liptovských Revúc a tím Fórum z Bohdanoviec.

V ženskej kategórii zvíťazila domáca partia Baywatch, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo SNS z Liskovej, na treťom Bockule z Liptovských Revúc.

Už tradične podujatie lákalo aj na pestrý sprievodný program. Pre návštevníkov boli prichystané ukážky výroby ovčieho syra či práce remeselníkov aj tradičné súťaže.

Víťazkou súťaže o najlepší meteník sa stala Majka Macíková, pílenie bruchačkou ovládli Martin Šimrák a Miroslav Janek. Deti si mohli zmerať sily v jedení halušiek a zabaviť sa na atrakciách.

Atmosféru doplnili vystúpenia dolnoliptovských fujaristov, Dychovej hudby Lúžňanka, Zahrajka zo Spievankova, Roba Kazíka či skupiny Ploštín Punk z Liptovského Mikuláša. Nechýbala ani tombola, zapálenie haluškárskej vatry, ohňostroj a tanečná zábava so skupinou Forum z Bohdanoviec.

Organizačné zmeny

Dlhoročný hlavný organizátor Pavol Baštigál z Občianskeho združenia (OZ) Revúcki haluškári, ktoré obľúbené podujatie spolu s obcou a desiatkami dobrovoľníkov usporadúva, vlani avizoval, že na príprave sa už ďalej podieľať nehodlá.

Starostka Jana Šimová s fujaristami, ktorí podujatie spríjemnili svojím vystúpením. Foto – autorka

„Spolu s poslancami obecného zastupiteľstva sme ho však presvedčili a tento rok je tu už len ako osoba, ktorá nás koordinuje. Ako predseda OZ Revúcki haluškári nám odovzdal hlavičku, pod ktorou by sme podujatie mohli realizovať, za čo sme mu veľmi vďační. Tento rok prebrali záštitu miestni poslanci Michal Cárach, Rastislav Jacko a Rastislav Kurpaš,“ priblížila pozadie tohtoročných príprav starostka Jana Šimová.

„Revúcke halušky majú v obci dlhoročnú tradíciu a je to jediná väčšia akcia, ktorá u nás prebieha, preto sme nechceli, aby zanikla a ľudia na Revúce zabudli,“ vysvetlil pohnútky trojice poslancov Rastislav Kurpaš.

V zabehnutej tradícii by radi pokračovali dlhodobo, aj napriek tomu, že organizácia nie je jednoduchá a vyžaduje množstvo námahy i času.

„Treba sa tomu venovať už v polročnom predstihu – zabezpečiť vystupujúcich, sponzorov, pódium, stany, dobrovoľníkov. Najťažšie boli posledné tri týždne, kedy sme museli pripraviť priestor,“ v krátkosti priblížil poslanec Kurpaš.

Povolený doping I.
Povolený doping II.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.