Dejiny liptovského ovčiarstva zmapovala v ďalšej knihe

Chov oviec má na Liptove po stáročia neodmysliteľné miesto. Jeho históriu i súčasný život na salašoch približuje nová monografia Ovčiarstvo v Liptove.

Autorka Iveta Zuskinová z Liptovského Hrádku ju verejnosti predstavila koncom mája. Možno ste však už v rukách držali tematicky podobnú publikáciu spred dvadsiatich rokov od rovnakej spisovateľky. Natíska sa teda otázka, či nejde o reedíciu.

Publikácia z roku 1999.

„Nová kniha je podstatne rozšírenejšia, okrem základných výskumov, ktoré som realizovala v 80. rokoch, sú v nej veľmi cenné materiály,“ prezrádza etnologička Zuskinová a púšťa sa do rozprávania o vzácnostiach, ktorými knihu obohatila.

Poklad z Hubovej

Ešte v čase, keď robila riaditeľku Liptovského múzea, sa tešila pravidelným návštevám niekdajšieho hubovského kronikára a profesora na ružomberskej strednej škole Karola Okáľa. Stihol sa s ňou podeliť o mnohé zaujímavosti.

„Raz mi doniesol rukopis, ktorý mal prepísaný aj na stroji. Boli to zápisky z rozhovoru s bačom Kútnikom-Holánom, ktorý v Hubovej kedysi žil. Povedal mi: ´Ak budete dakedy robiť knihu, dajte to tam, veď aj na Gombáši boli dobrí bačovia.´ A tak práve tieto ´pikošky´ dopĺňajú novú publikáciu. Ponechala som ich v pôvodnom nárečí, ktoré mi celkom učarovalo. Aj vďaka nemu sú veľmi autentickým dokumentačným materiálom,“ hodnotí Zuskinová.

Nová kniha o ovčiarstve.

Kniha ponúka pohľad na život pastierskych rodín v Ludrovej, Liptovských Sliačoch či Liptovských Revúcach a iných obciach spod Tatier, ktoré spája silná ovčiarska tradícia.

Môžete sa v nej napríklad dočítať, ako sa kedysi pastieri uchádzali o prácu na salaši, ktorá vonkoncom nebola podradná. V knihe je opísaná aj nepríjemná udalosť, keď blesk zabil 160 oviec, ktoré následne z hôr zvážali na konských vozoch.

Nad nepeknými historkami však prevládajú úsmevné príhody o tom, ako si bačovia navzájom robili naprieky a ako si popri práci našli čas aj na zábavu. „Nasledujúcim generáciám zanechali dedičstvo krásy, vedomostí a zručností,“ konštatuje etnologička Zuskinová.

Úcta k ovčiarstvu

Publikácia zaujme aj vizuálnou pestrosťou. „Podarilo sa mi získať nádherné fotografie ľudí z pôvodného prostredia. Jedna z nich zobrazuje bosé deti, asistujúce na salaši. Bola to pomerne náročná práca, ale ľudia si ju veľmi vážili, pretože im pomáhala prežiť,“ vysvetľuje, prečo malo ovčiarske remeslo v spoločnosti dôležité miesto.

„Veľmi trefne to zhrnul bača Holán, ktorý povedal, že ovca je kus živnosti. Chov oviec mal pre našich predkov všestranný úžitok, zabezpečoval im stravu aj zaodenie. V dnešnej dobe sa z ovčej vlny stal skôr odpad, no kedysi s vďakou zužitkovali aj túto surovinu,“ uzatvára.

Etnologička Iveta Zuskinová so svojou knihou Ovčiarstvo v Liptove.

Iveta Zuskinová sa dlhodobo venuje témam ľudovej kultúry v našich končinách. Komplexný obraz ponúka v monografii Liptov v ľudovej kultúre (2014). V roku 2017 vydala knihu Ľudové umenie, Ovčiarstvo v Liptove je treťou regionálnou monografiou. Jej publikácie sú v rámci Ružomberka dostupné v kníhkupectve na Salvovej ulici.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.