Fullova galéria aj Liptovské múzeum otvoria dvere počas Noci múzeí a galérií

Kultúrne inštitúcie pôsobiace v Ružomberku sa zapoja do celoeurópskej akcie. Pre návštevníkov pripravili komentované prehliadky, vernisáž výstavy, chutný workshop či hudobný koncert.

Viaceré kultúrne inštitúcie na Slovensku sa počas soboty 13. mája zapoja do podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées), ktoré píše svoj 19. ročník. Od súmraku do polnoci tak môžu milovníci kultúry, páry či rodiny s deťmi nahliadnuť do Galérie Ľudovíta Fullu a rovnako aj do Liptovského múzea v Ružomberku. Pre návštevníkov si pripravili rozmanitý program.

,,Tento zážitok nám dáva príležitosť bez ohľadu na to, aké miesto si vyberiete, ponoriť sa do jedinečného vesmíru múzea, galérie či inej kultúrnej inštitúcie, často plnej prekvapení a niekedy aj mágie. Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry múzea, poprechádzať sa chodbami galérie a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére,“ uvádzajú na webovej stránke Noc múzeí a galérií.

Hodinové vstupy a komentovaná prehliadka troch expozícií

Liptovské múzeum pri tejto príležitosti pripravilo program v troch budovách Liptovského múzea, a to v sídelnej budove v Ružomberku, v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.

,,Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na hodinové vstupy, komentovanú prehliadku troch expozícií s názvom Od bronzového meča k obliehaniu hradov a cechom, aktivity – bronzový meč a šperk, príbehy vojen a hradov na Liptove, cechové hry,“ informuje Liptovské múzeum s tým, že všetky podujatia v rámci kampane Noc múzeí a galérií majú jednotné vstupné 2€ a začínajú od 16:00.

Chutný workshop, vernisáž výstavy aj koncert

Galéria Ľudovíta Fullu odštartuje nočné podujatie zážitkovým workshopom plným umenia, varenia a jedenia už o 16:00 hod.

,,V cykle Zaži dejiny umenia 2 sa zoznámime s vizuálnym umelcom Robom Švarcom. Netradičná téma si vyžaduje netradičnú prednášku, počas ktorej budeme dokonca spoločne variť a jesť,“ predstavila galéria workshop na sociálnej sieti.

Na workshope sa zamerajú na niekoľko zaujímavých aspektov z labyrintu poznania a odovzdávania, jeho súčasťou bude pohľad na vývoj varenia v rámci industrializovanej, digitalizovanej spoločnosti, ako aj krátky exkurz do hlbších dejín – do paleontológie varenia a do prehistórie ľudskej techniky.

,,Súčasťou bude analýza konkrétneho pokrmu, ktorý sa bude spoločne variť a na záver samozrejme podávať ako hlavný chod celého podujatia. Srdečne pozývame na Gaštanovú polievku s dubákmi! Zažujete, čo ste ešte nezažuli,“ pozýva galéria.

Podujatie v galérii bude pokračovať o 19:00 hod. vernisážou výstavy HOME SWEET HOME, v rámci ktorej vystavia predmety, ktoré ľudia z miestnej komunity, páry alebo rodiny vystavujú na stenách vo svojich príbytkoch a ktoré im spríjemňujú, zútulňujú a skrášľujú ich domov.

Zavŕšením programu bude koncert gypsy jazzovej kapely Džipsís & Gádžos.

Zdroj: Galéria Ľudovíta Fullu, Liptovské múzeum

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.