Generálku na osemfinále európskeho pohára Ružomberčanky zvládli

Basketbalistky si poradili v 1. kole extraligovej nadstavby o titul so Šamorínom o 37 bodov. Už v stredu však príde do Koniarne francúzsky vicemajster. Zápas naživo vysiela Dvojka.

Ružomberok vyhral základnú časť basketbalovej extraligy žien a v 1. kole nadstavby o titul, kam sa dostali štyri najlepšie celky, tak narazil práve na štvrtý Šamorín.

Bezproblémové víťazstvo

V sobotu večer dokázali hostky sekundovať domácim dievčatám len v úvodnej päťminútovke. Náskok MBK potom už postupne rástol vďaka hernej prevahe na ihrisku. Polčasový rozdiel v skóre o 19 bodov dovolil Jurajovi Sujovi nasadiť a postupne nechať na ihrisku väčšinou lavičkové hráčky.

„Musím pochváliť dievčatá, boli odhodlané, vedeli na čo si majú dať pozor a nedali priestor ich líderkám toľko, koľko by možno ony požadovali. Jasné, dokázali sa presadiť, ale bolo to oveľa lepšie, ako ten posledný zápas z našej strany,“ narážal Suja na októbrovú dolnokubínsku prestrelku, ktorú Ružomberok vyhral o jedenásť bodov, ale inkasoval ich až 82.

Sobotňajšie víťazstvo 86:49 bolo z toho pohľadu pohodlné a komfortné.

Vicemajster proti vicemajstrovi

Celkom iná váhová kategória súpera príde do Ružomberka v stredu večer. V prvom zápase osemfinále Európskeho pohára FIBA nastúpi proti našim dievčatám aktuálny francúzsky vicemajster Tarbes.

„Sú silní. Nehrajú tak rýchlo a dynamicky dopredu ako Krasnojarsk, ale majú množstvo iných silných stránok. Majú širokú rotáciu, veľmi kvalitnú lavičku a bude to poriadne tvrdý a kontaktný basketbal,“ predvída domáci tréner Juraj Suja. „Samozrejme, vymýšľame niečo, aby sme možno nejaké slabé miesto využili, ale bude to náročné,“ dodal Suja, ktorý postupom medzi šestnásť najlepších dosiahol svoje doterajšie trénerské, európske klubové maximum.

Francúzsky sú zatiaľ v lige na desiatom mieste z dvanástich. Ich bodový odstup na 4. miesto je však len dvojbodový.

„Francúzska liga je veľmi vyrovnaná. Každý môže poraziť každého, takže na toto sa netreba dívať. Smerodajné je, že v tomto ročníku FIBA Cupu ešte neprehrali, a to nehrali ani raz v kompletnom zložení,“ ukazuje prehľad o súperovi Suja.

Hoci sám už má Tarbes prečítaný, dievčatám až do víkendu zakázal myslieť na Európsky pohár.

„Musíme ísť od zápasu k zápasu, chcem, aby sa sústredili na najbližší zápas a nie aby niečo preskakovali. To môžem len ja, aby som sa pripravil. Ale viem, že si už pozerali, ako hrajú,“ prezrádza niečo z diania vo vnútri tímu tréner.

Všetci sa tešia

Aký je to rozdiel dosiahnuť niekomu na hlavu. Eglé Šikšniutéová (vľavo) v súboji so Šamorínčankou Dulovou. Foto – Rudolf Maškurica.

Jeho slová potvrdzuje aj vo výbornej forme hrajúca litovská legionárka Eglé Šikšniūtéová.

„Tento týždeň máme až tri zápasy a pripravujeme sa deň po dni vždy na najbližšieho súpera. Dnes sme mali Šamorín, no a Tarbes príde na program dňa až teraz. Samozrejme, že sme sa už dívali, ako hrajú, ale seriózna príprava a hľadanie cesty, ako ich zdolať, začína naozaj až teraz,“ hovorí 198 centimetrov vysoká rodáčka z Klajpedy.

Aj ona čaká celkom iného súpera, ako bol ruský Krasnojarsk.

„Krasnojarsk bol postavený na individuálne dobrých hráčkach, ale Tarbes je vyvážený, má silnú lavičku. Rozhodujúce budú aj malé detaily. Všetci sa však už tešíme. Viem, že je to pre klub veľký výsledok a rovnako aj pre mňa,“ vyznáva sa Litovka.

Francúzsky majú podľa súpisky vo svojom strede tri legionárky: dve Američanky a Švédku. Zvyšok tvoria domáce z krajiny galského kohúta. Juraj Suja však vedel, čo oficiálna klubová stránka ešte nezverejnila.

„Už majú ja tretiu Američanku, má ale ukrajinský pas. Teraz ju podpísali,“ zvestoval posily v tíme súpera.

Ružomberčanky by podľa neho mali byť všetky na zápas v poriadku. Aj Nevena Markovičová, ktorá posledné dva zápasy neodohrala, pretože sa liečila s antibiotikami.

„Nejaká šanca je vždy, ale v takejto fáze je všetko možné. Môžeme postúpiť a môžu nás aj rozbiť. Nepripúšťam si, samozrejme, tento scenár, no musíme byť koncentrovaní a zodpovední celý zápas,“ odpovedá Suja na jeho prognózu výsledku a dvojzápasového merania síl vicemajstrov svojich krajín.

Strentutie MBK Ružomberok – Tarbes GB začína v stredu, 23. januára o 18:00. Nezvyčajný čas (hracími dňami Európskeho pohára sú štvrtky) vznikol pre požiadavku verejnoprávnej RTVS, ktorá na Dvojke odvysiela domáci zápas v priamom prenose.

 

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 86:49 (24:13, 46:27, 66:36)

MBK: Šikšniūtéová 19, Yatskovetsová 13, Kelčíková 11, Jefferyová 10, Mištinová 8, Janoščíková 7, Ellenbergová a Moravčíková po 6, Ivančáková 4, Belušová a Stašová po 1.

ŠBK: Sujová 23, Vyňuchalová 11, Letková 6, Marcová 5, Horvátová a Dulová po 2.

Štvrtiny: 24:13, 22:14, 20:9, 20:13, TH: 29/22 – 8/6, Trojky: 2-3. Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Donovalová. Úspešnosť streľby: 54,4% – 37,7%.

Titulná fotografia – Radka Stašová na rozohrávke v súboji so Šamorínom. “Víťazný” signál by rada ukazovala aj v stredu. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.