Gotický kostol v Ludrovej sa zapojí do Noci kostolov

Gotický kostol Všetkých svätých Ludrová. Foto: visitliptov.sk
Počas piatkovej noci tak môžete nazrieť do kostolíka a spoznať jeho freskovú výzdobu v sprievode tlmeného svetla.

“Po svetle dňa totiž nasleduje noc, ale proti múdrosti zloba nič nezmôže”. Tak znie motto aktuálneho ročníka medzinárodného podujatia Noc kostolov prevzaté z Knihy múdrosti.

Tohtoročná akcia sa uskutoční v piatok 2. júna 2023. Na Slovensku je to už o 13. ročník podujatia, ktorého cieľom je otvoriť chrámy širokej verejnosti.

Tak, ako ho nepoznáte

Do Noci kostolov sa zapoja chrámy z viacerých kútov Slovenska, medzi nimi aj Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej-Kúte. Ten svoje brány otvorí tak, aby ho každý spoznal do posledného centimetra. 

,,Zapájame sa do Noci kostolov a od 19:00 vás tam budeme čakať. Keď prídete, tak spoznáte nielen jeho okolie, ale predovšetkým jeho vnútro a význam,“ uvádzajú z Liptovského múzea v príspevku na sociálnej sieti.

Ranogotický kostolík zasvätený Všetkým Svätým sa nachádza v krásnej časti neďaleko Ružomberka – v obci Ludrová. Ohradený je neskororenesančným múrom a tieň mu robí jedna z najstarších líp široko-ďaleko.

Podľa Liptovského múzea, kostol patrí medzi najstaršie pamiatky celého regiónu a jeho vnútro je zdobené krásnymi freskami, ktorých čaro vám ukáže až podrobný výklad ich zmyslov.

Pre svoju výnimočnosť je kostolík opradený mnohými legendami, ktoré viacerí miestni dobre poznajú. Napríklad, o templároch či o bájnej šachte, ktorou je spojený s Hradom Likava či taktiež gotickým kostolíkom Sv. Martina v Martinčeku.

Zdroj: Liptovské múzeum

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.