Gymnázium v Políku začali po rokoch rekonštruovať

Na celom gymnáziu vymieňajú okenné výplne. Nákladnejšia etapa renovácie, zateplenie budovy, stanovený termín nemá. Závisieť bude od finančných možností kraja.

Gymnázium na Moyzesovej ulici si dlhodobo pýtalo renováciu. Obzvlášť kritický bol stav okien. Už dobre netesnili, v niektorých miestnostiach bolo chladno a vykúriť ich nedokázali. „Ich výmena bola nevyhnutná,“ potvrdil riaditeľ školy Miroslav Druska.

Kompletná výmena okien na štvorpodlažnej budove práve prebieha. Je súčasťou prvej etapy rekonštrukcie, ktorú realizuje Žilinský samosprávny kraj. Práce budú zahŕňať aj úpravu vonkajších parapetov, opravu omietok a montáž ochranných oceľových mreží.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Dlhodobo plánovaná oprava

Gymnázium malo vypracovaný projekt už v roku 2016. Rekonštrukciu chcelo uhradiť z eurofondov, peniaze však nezískali. O dva roky neskôr schválili krajskí poslanci dva milióny eur na zateplenie a výmenu okien gymnázia.

Župa pôvodne ružomberským poslancom prisľúbila, že s opravou budovy začne v roku 2019. Aj napriek dohode investíciu na jednom z rokovaní zastupiteľstiev zaradila na rok 2020, aby mohla zateplenie gymnázia financovať z eurofondovej výzvy. Poslanci však proti odkladu namietali – argumentovali zlým technickým stavom budovy aj stavebným povolením, ktoré už raz predlžovali.

Kraj požiadavke vyhovel a investíciu opätovne preložil na rok 2019. Včas ju však nestihol.

Keď sa poslanci zaujímali, prečo sa práce nezačali ani na sklonku uplynulého roka, kraj tvrdil, že realizáciu investície oddialili problémy s víťazom verejného obstarávania, ktorý pred podpisom zmluvy o dielo prestal s krajom komunikovať.

„Preto naše oddelenie kontaktovalo ďalšieho uchádzača v poradí, aby sme s ním rokovali o podpise zmluvy. Tam je však cena naozaj vyššia, a preto je možné, že napokon súťaž aj zrušíme a vyhlásime novú. Uvidíme, ako bude táto firma reagovať,“ vysvetľovala na zastupiteľstve županka Erika Jurinová.

Nového zhotoviteľa sa podarilo vysúťažiť začiatkom tohto roka. Je ním spoločnosť MIPE Invest.

Druhá etapa nemá presný termín

Zhotoviteľ si stanovisko prevzal 23. marca, podľa zmluvy by mal práce dokončiť do pol roka. Je možné, že ich stihne ešte pred začiatkom nového školského roka. „Od dodávateľa máme prísľub, že oprava by mala byť už do prvého septembra hotová,“ povedal riaditeľ, ktorý si len ťažko vie predstaviť, ako by prebiehala výmena okien počas školského vyučovania.

Výmena okien vo výške 300-tisíc eur je jedna časť investície. Kedy sa však začne druhá etapa renovácie, zateplenie budovy, kraj nateraz presne povedať nevie.

„Ďalšia etapa projektu, v ktorej by malo pokračovať zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy gymnázia zateplením obvodových stien a striech, bude pokračovať podľa finančných možností Žilinského samosprávneho kraja, resp. plánuje sa prípadné zapojenie sa do eurofondovej výzvy,“potvrdila pre Ružomberský magazín hovorkyňa kraja Martina Remencová.

Ilustračná fotografia: Gymnázium na Moyzesovej ulici počas prvej etapy rekonštrukcie. Autorka: Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.