Haspru zaskočil sveter, Hrnčára brána

Futbalisti Ružomberka remizovali v 13. kole Fortuna ligy s Trenčínom 2:2. V ofenzívnom, pre diváka príťažlivom dueli sa stretli na lavičkách Ján Haspra a Norbert Hrnčár, ktorí donedávna pracovali spolu v Liptove.

Hoci Ružomberok opäť nastúpil so skôr defenzívnejšie ladeným rozložením, do svojho súpera sa pustil s oveľa ofenzívnejšími chúťkami, ako sme boli v ostatnom čase zvyknutí. Z viacerých dobrých možností sa napokon ujala až tá Kojnokova, ktorý prakticky do prázdnej brány usmerňoval center Alexandra Mojžiša.

Lukáš Kojnok strieľa úvodný gól MFK. Foto – Rudolf Maškurica.

Výborný prvý polčas

„Tréner mi kázal, aby som ten priestor zatváral a po skvelej prihrávke od Alexa už nebolo ťažké skórovať. Samozrejme, prvý gól ma bude niečo stáť, ale to je už na pokladníkovi. Škoda, že som nepomohol v trojbodovom zápase,“ hodnotil jeden z mužov, ktorého tento rok vytiahol do prvého mužstva tréner Ján Haspra mladší.

Ten bol z výkonu svojich chalanov v prvej polhodine stretnutia mimoriadne potešený.

„Dnes tých prvých tridsať minút zápasu som bol strašne milo prekvapený z toho, čo sme predvádzali. Za ten krátky čas, kam sa naše mužstvo posunulo. Bolo to po všetkých stránkach výborné. Škoda, že sme nepridali aj ďalšie góly,“ chválil domáci kouč.

Oranžoví by si ich za predvedený výkon zaslúžili, ale lopta je guľatá. V šestnástke narazila do Kostadinovovej ruky a Čatakovič z nariadeného pokutového kopu ešte do prestávky vyrovnal.

Góly strieľajú najmä obrancovia

Aj úvod 2. polčasu bol v réžii domácich. Čoraz smelšie sa pohybuje na hrote útoku mladý Tomáš Bobček, jeho dve zakončenia sa ale tentoraz neujali. Veľmi dlho čakal na gól obranca Ján Maslo. Z priamych kopov dokáže rozvlniť siete súperov, čo sa mu podarilo po dvoch rokoch.

„Kedy som mal viacej takých príležitostí. Teraz som sa k priamemu kopu dostal hádam po pol roku. Brankár mal loptu na ruke, ale zrazil si ju, chvalabohu, do brány,“ komentoval utešený gól na 2:1 kapitán MFK Ján Maslo.

MFK zatiaľ skóroval v lige šestnásťkrát, jeden bol vlastenec, no z toho osem gólov dali obrancovia, a sú tak nečakanými streleckými ťahúňmi mužstva.

„Máme defenzívne ladený tím, musíme strieľať góly aj zo štandardných situácii, tak preto je to tak,“ okomentoval uvedenú skutočnosť kapitán Ján Maslo.

Z označením krajného obrancu nie je celkom zmierený Lukáš Kojnok. „Sme krídla, čiastočne záložníci, čiastočne obrancovia, a chceme dávať góly,“ vysvetlil svoj pohľad na potenciu zadných radov.

„Určite je to výzva pre našich útočníkov, bodaj by sa jej chytili,“ stručne skonštatoval na túto tému tréner Haspra.

Takto sa tešili domáci z gólu Jána Masla na 2:1. Foto – Rudolf Maškurica.

Individuálne silný Trenčín

Vedenie 2:1 ale Ruža pred vlastnými divákmi neudržala. Trenčania v poslednej pol hodine prevzali iniciatívu, zatlačili domácich a okrem dvoch žrdí Gina van Kessela im bol odmenou aj vyrovnávajúci gól Osmana Bukariho.

„Nepodržali sme loptu, Trenčín nás zatláčal, dostávali sa do šancí, takže v tom boli nepríjemní, a preto je remíza asi spravodlivá,“ zhodnotil Ján Maslo.

„S remízou spokojný nie som, lebo sme chceli veľmi potešiť domáceho fanúšika troma bodmi. Za ten záver, keď nás súper pritlačil a mali sme veľké problémy, musím zobrať aj ten bod. Pred našou bránou to naozaj horelo. Teší ma však posun môjho družstva, kam sme sa dostali od leta a najmä výkony tých mladých chlapcov, ktorí sú v lige prvé zápasy,“ podal záverečný pohľad na výsledok a zápas tréner Ján Haspra.

„Smerom hore máme veľkú rýchlosť a kvalitu, ale nevedeli sme ju väčšinu zápasu využiť. Som rád, že sme sa dvakrát dokázali vrátiť do zápasu, išli sme za tromi bodmi, a hoci sme ich nezískali, tento charakter v tíme ma teší,“ ponúkol svoj pohľad čerstvý tréner Trenčína Norbert Hrnčár.

1200 divákov nie je šok

Po Kojnokovi, Zsigmundovi či Bobčekovi, ktorí už sú viac-menej členmi základnej zostavy, dal tréner Haspra príležitosť aj ďalšiemu nováčikovi 19-ročnému Timotejovi Múdremu. Na ihrisko prišiel v 90. minúte.

„Bol som povolaný do klubu pracovať s mladými ľuďmi. Máme ich tu v Ružomberku veľmi veľa talentovaných, tak by bolo odo mňa asi blbé, keby som ich nedával hrať. Timo Múdry podáva v béčku veľmi dobré výkony. Nech si pričuchne k tej atmosfére, lebo nie je to sranda hrať pred 1200 divákmi…,“ začal rozprávať o nasadzovaní mladíkov Ján Haspra mladší, no vzápätí svoje tvrdenie typicky humorne, opravil.

„…Síce 1200 divákov nie je až taký šok, ale je to predsa viac ako 224 na zápasoch béčka. Takže o tisíc divákov sa dnes posunul. Dúfam, že moja práca v klube bude dlhodobejšia, a preto tu som, aby sme sa vo výchove mladých chlapcov posunuli ďalej,“ doplnil Haspra.

Ján Haspra a Norbert Hrnčár sa pred zápasom takto zvítali. Foto – Rudolf Maškurica

Nezaskočili sa

Tréner Trenčína Norbert Hrnčár donedávna trénoval v Ružomberku. Skončil v máji 2018, a teraz sa po prvý raz pod Čebrať vrátil. Zvítal sa s viacerými hráčmi i funkcionármi. Kým trénoval áčko, Haspra bol tréner B-mužstva. Od novinárov čelili aj otázke, či sa vzájomne dokázali niečím zaskočiť.

„Zostavu som trafil, spôsob hry Ružomberka sme očakávali. Zaskočilo ma nemilo, ako dobre majú zasadenú tú jednu bránu,“ smial sa Hrnčár, a reagoval tak na dve druhopolčasové žrde Gina van Kessela.

„Našu zostavu nie je problém uhádnuť. Noro je jeden z najlepšie takticky podkutých trénerov v lige, a tak sme tiež rozmýšľali, čo po príchode do Trenčína vymyslia, no za tak krátky čas sa nedajú robiť zázraky. Zaskočilo ma, že vydržal celý zápas v tom tenkom svetri v týchto našich zimných podmienkach,“ smial sa zase tréner Haspra.

Najbližšie dva zápasy cestujú Ružomberčania na ihriská súperov. Po Pohroní aj do Žilina. V sobotu 23. novembra privítajú doma Senicu.

 

MFK Ružomberok – AS Trenčín 2:2 (1:1)

MFK Ružomberok: Macík – Kojnok, Čurma, Maslo (C), Twardzik, Mojžiš – Kostadinov, Zsigmund, Takáč (90+2. Múdry) – T. Bobček (81. V. Jedinák), Regáli (73. Gerec)

AS Trenčín: Chudý – Slávik, Križan, Skovajsa, Keston – Koolwijk (C) – El Mahdioui (64. Zubairu), Roguljić – Bukari (85. Corryn), Čataković (74. Depetris), van Kessel

Góly: 21. Kojnok, 64. Maslo – 41. Čataković (z 11m), 79. Bukari

Žlté karty: 40. Kostadinov, 45. Twardzik – 63. El Mahdioui (TRE), 83. Koolwijk (TRE)

Rozhodovali: Bálint – Štrbo, Bednár

Diváci: 1235

Titulná fotografia – Remíza v súboji MFK s AS. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.