Horský priechod Donovaly bude v auguste uzavretý

Ilustračná foto. Zdroj: Radoslav Murin
Vodičov čakajú výrazné obmedzenia medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom, koncom júla začnú na banskobystrickej strane rekonštrukcie mostov.

Medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom čakajú vodičov výrazné obmedzenia pre prebiehajúce rekonštrukcie predovšetkým mostných objektov.

Ako vo štvrtok 13. júla informoval zástupca riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Banskej Bystrici Vladimír Farkaš, v dňoch 15. a 16. augusta bude horský priechod Donovaly úplne uzavretý.

Osádzanie lávky pre peších na Donovaloch

Dôvodom je osádzanie lávky pre peších. V prípade nepriaznivých klimatických podmienok bude termín prác presunutý na 22. a 23. augusta.

Na strane od Ružomberku a na Donovaloch sú štyri úseky riadené semaformi. Na prelome júla a augusta pribudnú ďalšie obmedzenia na banskobystrickej strane. Prvý úsek od mesta pod Urpínom končí križovatkou na Šturec.

Koncom júla pribudnú semafory

Dopravné obmedzenia medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom potrvajú do konca roka. Rekonštrukcia mostov za Starými Horami má byť ukončená na jar budúceho roku. Cestári sú aktuálne v štádiu prípravných prác, ich ukončenie a osadenie semaforov predpokladajú na prelome júla a augusta.

„Tri úseky budú riadené svetlenou signalizáciou. V smere na Šturec, dopravu tam bude regulovať semafor v smere na Hronec aj Donovaly. Druhá bude za obcou Staré Hory, tretia v samotných Donovaloch,“ priblížil zástupca riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu.

K obmedzeniam pribudnú ďalšie v dôsledku vypiľovania stromov v blízkosti ciest na dvoch miestach a zabezpečenia brala pri obci Motyčky. Premávku budú riadiť cestári, v niektorých časoch však bude úplne odstavená, čakanie môže trvať aj 20 – 30 minút.

„V dobe začatia sanácie múra koncom mesiaca júl, tu pribudne semafor,“ konkretizuje riaditeľ Slovenskej správy ciest – Investičná výstavba a správa ciest Banská Bystrica Miloš Kreth s tým, že za obcou Staré Hory pri druhom moste tiež pribudne semafor a rovnako na Donovaloch.

„Malo by sa to dokončiť do konca roka, pričom najneskorší termín je na jar 2024,“ dodal riaditeľ. Suma investičných nákladov do rekonštrukcií na banskobystrickej strane je vrátane lávky na Donovaloch približne 20 miliónov eur.

Celkové zdržanie bude približne 1,5 hodiny

„K týmto obmedzeniam pribudnú pílenia stromov v blízkosti cesty na dvoch miestach a rovnako aj sanácia geologického prostredia spojená so zabezpečením skalného brala sieťami, ktoré sa bude realizovať pri obci Motyčky. V týchto miestach bude doprava regulovaná poučenými osobami a vodiči sa musia pripraviť na zdržanie,“ doplnil Farkaš.

Zástupca riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ dodal, že odhaduje pri týchto obmedzeniach celkové zdržanie medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom približne jednu až 1,5 hodiny.

„Nechceme odradiť vodičov od využívania horského priechod Donovaly, ale mali by počítať so zdržaním na ceste. To na celom úseku medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom bude predstavovať hodinu – hodinu a pol, a to počítam s dobrou dopravnou situáciou,“ upozornil Farkaš.

Počas celkovej uzávery bude tranzitná doprava odkláňaná od Banskej Bystrice na horský priechod Šturec a z druhej strany na Martin alebo na Čertovicu.

Zdroj: webnoviny.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.