Hrad Likava plánujú obnoviť z projektu cezhraničnej spolupráce

Hrad Likava, archívna snímka. Foto: Liptovské múzeum
Projekt rieši obnovu hradného areálu spolu s návrhom prechádzkových okruhov pre návštevníkov. Zahŕňa aj sprievodné aktivity, vrátane seminára, publikácie či smart expozície o histórii hradu.

Hrad Likava plánujú renovovať. Nenávratné financie na obnovu chce Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) získať z projektu slovensko-českej cezhraničnej spolupráce.  Pre TASR to 29. júla potvrdila hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. „Súčasťou investície bude statické zabezpečenie a sanovanie najzávažnejších porúch hradu,” priblížila Lacová.

Ako RK Magazín už informoval, na 7. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK (3. 7.)  poslanci schválili spolufinancovanie projektu prvej etapy rekonštrukcie Hradu Likava. Krajské zastupiteľstvo podporilo hlasovaním Návrh na schválenie výšky spolufinancovania žiadostí o Nenávratný finančný príspevok (NFP) v rámci programu Interreg Slovensko – Česko 2021-2027 v hodnote 9,6 mil. eur.

„Spolu s našim hlavným cezhraničným partnerom, ktorým je Moravskoslezský kraj, by sme radi zrealizovali viacero projektov – prvú etapu rekonštrukcie Hradu Likava a výstavbu Cyklotrasy od Bytče po hranicu Trenčianskeho kraja,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Akčný plán kraja má nižšie plnenie

Projekt okrem obnovy zahŕňa aj sprievodné aktivity

Projekt rieši obnovu hradného areálu spolu s návrhom prechádzkových okruhov pre návštevníkov. Zahŕňa aj sprievodné aktivity, ako seminár s prednáškami na tému obnovy hradov, vznik odbornej publikácie či smart expozíciu o histórii Hradu Likava.

Hovorkyňa dodala, že v prípade schválenia žiadosti o NFP sa uvažuje o začatí prác na jar budúceho roka. Maximálna doba realizácie projektu je 24 mesiacov. „Počas rekonštrukčných stavebných prác bude hrad pre verejnosť uzatvorený,” podotkla Lacová.

Likavský hrad je hradná zrúcanina v obci Likavka v okrese Ružomberok. V súčasnosti sú pre návštevníkov prístupné Hunyadyho veža a dve nádvoria dolného hradu.

Zdroj: Teraz.sk, ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.