Hýrošov park obkľúčili ružomberskí fotografi. Hodnotili kolekciu záberov z Petzvalovho mapového okruhu

Ružomberský Fotoklub RK 1924 stále nemá vlastné priestory. Po viac ako dvoch mesiacoch sa nadšenci objektívov stretli opäť, po prvýkrát v Hýrošovom parku. 

Ak by ste si v utorok 2. júna dali rande v Hýrošovom parku alebo sa vybrali s deťmi na preliezky, zazreli by ste aj skupinku miestnych fotografov. Dôvodom ich stretnutia bolo vyhodnotenie záberov, ktoré im zaslali fotokluby z Galanty, Piešťan a Nitry.

Fotografie súťažia v Petzvalovom mapovom okruhu. Ani tento rok v ňom nechýba účasť ružomberského Fotoklubu RK 1924, ktorý do súťaže zaslal 15 najlepších záberov.

Hodnotili fotografie z Piešťan, Galanty a Nitry

Petzvalov mapový okruh tvorí 15 fotoklubov od Košíc až po Komárno. Každý fotoklub vytvorí kolekciu 15 záberov (MAPU), ktorá potom koluje medzi fotografmi. Členovia príslušného klubu ju vyhodnotia a pošlú ďalej podľa časového harmonogramu.

„Do týchto kolekcií sa z každého klubu dostávajú fotografie, ktoré samotný fotoklub pokladá za vhodné. Výber trvá približne mesiac. Súťaž nie je organizovaná na to, aby sa určilo, kto je najlepší, ale aby sme videli, čo každý jeden fotoklub robí. Je to inšpirácia pre všetkých, ktorí sú zapojení a posúva ich to dopredu,“ približuje súťaž predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo.

Každý ročník súťaže organizuje niekto iný, tento rok sú to fotografi z Detvy. Ich úlohou je zorganizovať vyhodnotenie a pripraviť výstavu, na ktorej má zastúpenie každý fotoklub.

Snímok z kolekcie fotografií, ktoré Ružomberčanom zaslali fotokluby. Foto: Jaroslav Moravčík

„Buď vystavia všetky fotografie, pokiaľ nemajú priestory, tak urobia redukciu len tých najlepších. K tomu je vydaný katalóg, ktorý dostane každý účastník súťaže. Podmienkou je, že v klubovej kolekcii musia byť najmenej piati autori z fotoklubu, aby bola súťaž aj o kolektíve, nielen o jednotlivcoch,“ vysvetľuje Štefan Ižo.

Ružomberským fotografom sa v Hýrošovom parku naskytol pohľad na 45 záberov. Nechýbali autoportréty, zábery prírody či detí, ba ani akty. Hlasovanie prebiehalo zdvihnutím ruky na výzvu zvyšujúceho sa počtu bodov na stupnici od jedna do desať. Keď odhlasovali všetci členovia, výsledok spriemerovali a zapísali do tabuľky.

Členovia ružomberského Fotoklubu RK 1924 počas hlasovania. Foto: Jaroslav Moravčík

Klub počas „korony” nezaháľa

Kvôli pandémii neprišli fotografom žiadne kolekcie a preto mali  dvojmesačnú pauzu.

„Je to daň za to, že je situácia taká, aká je, a že sa ešte nedalo stretávať v uzatvorených priestoroch. Potrebujeme byť s fotkami bližšie, aby sme ich spolu komentovali, je to taká fotoškola pre každého. Napokon sme sa rozhodli, že sa stretneme v Hýrošovom parku,“ hovorí o netradičnom výbere miesta na hodnotenie predseda fotoklubu.

Ružomberskí majstri fotografie už dlhšie nemajú vlastné priestory. Liptovské múzeum, ktoré dlhé roky zastrešovalo jeho činnosť, im koncom roka 2018 nepredĺžilo nájomnú zmluvu na ďalšie obdobie.

„Mesto nám doteraz nepomohlo, len tým, že si môžeme podať projekty na žiadosť o dotáciu.  Schádzame sa tak, že si objednáme priestor, kde chceme schôdzovať, a zaplatíme si ho,“ hovorí o dlhotrvajúcom probléme s priestormi Štefan Ižo.

Čiernobiele okamihy z Liptova a miest, kde končia cesty 

Fotografi však nezaháľali ani počas pandémie. Snímky, ktoré sa im podarili zvečniť, zdieľajú aj v online priestore.

„Spustili sme na Googli album Corona foto tour, kde si každý, kto má záujem, môže založiť na základe mailu vlastný album, ktorý môže zdieľať aj s ostatnými,“ hovorí o novom projekte Štefan Ižo.

O možnosti zdieľania fotiek povedali kamarátom aj fotografom, ktorých poznajú. „Prihlásilo sa okolo 40 autorov a vznikla zaujímavá kolekcia z obdobia, keď sa fotografi nemohli spájať a robiť výstavy. Ak sa nám podarí zohnať financie, tak by sme radi urobili spomienkovú výstavu na toto obdobie, ktoré máme za sebou,“ hovorí o budúcich plánoch predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo.

Titulná fotografia: hodnotenie Petzvalovho mapového okruhu. Foto: Jaroslav Moravčík

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.