Idú ako píly. Ružomberské basketbalistky si pripísali vysoké víťazstvo

Ružomberčanky potvrdili úlohu favorita. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 9. decembra stretnutie 11. kola Niké extraligy žien.

Liptáčky, ktoré sa po týždni opätovne predstavili v metropole východu, splnili predzápasové prognózy a zaznamenali deviatu ligovú výhru. Na ich súpiske sa navyše prvýkrát po zranení objavila aj Dominika Urbanová. Do samotného duelu ale nezasiahla.

Družstvo spod Čebraťa malo pomalší vstup do stretnutia, keď v polovici úvodnej štvrtiny vyhrávalo 12:7. Následne si ružomberský tréner Juraj Suja zobral oddychový čas. Ten jeho zverenkyniam pomohol, keďže zaznamenali osembodovú šnúru – 20:7. Úvodnú periódu napokon ovládla „Ruža“ 23:12.

Druhú časť hry otvorili Ružomberčanky 10-timi bodmi v sérii – 33:12. Domáce hráčky si pripísali úvodné body druhej štvrtiny až po vyše štyroch minútach (14:33). Aj v ostatných minútach pokračovali favorizované Liptáčky v navyšovaní skóre. Hostkám výborne vyšiel záver prvého polčasu, vďaka čomu odchádzali do kabín s 33-bodovým vedením – 56:23.

Pohodlný triumf

Aj po zmene strán pokračovala ružomberská dominancia, pričom po necelých dvoch minútach tretej periódy vyhrávali už o 40 bodov – 65:25. Košičanky síce skóre kozmeticky upravili na 27:65, no potom si Liptáčky pripísali 10-bodovú šnúru (75:27). Pred záverečnou štvrtinou viedli Ružomberčanky 84:36.

V poslednej 10-minútovke dostali v oranžovom drese väčšiu zápasovú minutáž aj hráčky z lavičky. Táto časť hry bola strelecky najchudobnejšia, keďže v nej padlo iba 17 bodov. O 13 z nich sa ale postarala „Ruža“. Tá hneď v úvode tejto štvrtiny navýšili svoj náskok už na 50 bodov – 86:36.

Následne pridali hostky ďalších šesť bodov (92:36). Magickú 100-bodovú hranicu síce zverenkyne Juraja Suju nedosiahli, no napriek tomu triumfovali nad CBK Košice hladko 97:40.

Trojkový deň Jarošovej

Najlepšou strelkyňou stretnutia bola Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 24 bodov. Výborne jej sekundovala Kamila Jarošová, ktorá zaznamenala až šesť premenených trojok (22 bodov). Dvojcifernú hranicu prekročila v oranžovom drese aj Anna Kaľužná (12 bodov).

Ružomberčanky si v dueli pripísali až 12 úspešných pokusov spoza perimetra, kým ich súperky boli v tejto štatistike úspešné iba dvakrát.

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky v sobotu 16. decembra o 17:00 h, keď sa v domácom prostredí rozlúčia s aktuálnym rokom súbojom proti ŠBK Šamorín.

Niké extraliga ženy – 11. kolo:

CBK Košice – MBK Ružomberok 40:97 (23:56)

CBK Košice: Kašperanová 15, Mončeková 8, Ritochová 6, Krištofová 4, Liašenková 3, Mrázová a Tomajková po 2.

MBK Ružomberok: Jackovecová 24, Jarošová 22/6 trojok, Kaľužná 12, Hadačová, Havranová, Andělová a Mikovčáková po 7, Buknová 6, Ďuratná a Škvareková po 2, Štefančová 1.

Trojky: 2-12. Diváci: 46. Úspešnosť streľby: 34 % – 46 %. TH: 17/14 – 14/11. Rozhodovali: Gacík – Životský, Čurilla. Štvrtiny: 12:23, 11:33, 13:28, 4:13.

ŠBK Šamorín – Slávia Banská Bystrica 43:107

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 111:40

BK AS Trenčín – Young Angels Košice 55:91