Jedno podujatie kotlebovcom v meste zakázali, druhé povolili

Kultúrny dom Andreja Hlinku a vedenie mesta nedávno zrušili prenájom kinosály pre organizovanie seminára o Slovenskom štáte. Vo Veľkej dvorane, ktorá taktiež patrí kultúrnemu domu, podobnú akciu zakrátko povolili.

Pred dvoma týždňami Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH) zrušil plánovaný prenájom priestorov pre „spomienkovú akadémiu k 80. výročiu slovenskej štátnosti.“ Podujatie nazvané S úctou k dejinám sa malo konať v Kine Kultúra presne v deň výročia vzniku Slovenského štátu.

Priestory si objednalo občianske združenie Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 – 1945, ktoré v niektorých svojich verejných aktivitách a činnostiach oslavuje Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa.

Primátorovi vadila polarizácia verejnosti

Proti akcii sa vtedy postavila časť ružomberskej verejnosti, písal o nej aj bloger Ján Benčík, ktorý na podujatie upozornil priamo primátora Igora Čombora, ktorý je podpredsedom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Priamo na akcii mali vystupovať ľudia blízki Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko.

„Prenájmy priestorov tvoria značnú časť našich príjmov, nenapadlo nás v prvom momente žiadateľa Františka Gajdoša a občianske združenie so sídlom v Partizánskom lustrovať. Zo samotnej žiadosti, ktorá znela na prenájom priestorov pre historický seminár to tiež nebolo možné vyčítať. Akonáhle nás ale jeden z občanov upozornil, že môže ísť o zakázanú propagandu, žiadateľa sme preverili a podujatie následne zrušili,“ povedal vtedy pre Ružomberský magazín riaditeľ KDAH Ján Pavlík.

Reagovalo aj mesto, ktoré je stopercentným akcionárom KDAH. Primátorovi viac ako možný obsah stretnutia prekážala polarizácia verejnosti, preto sa rozhodol dať udalosti stopku.

Kultúrny dom okrem toho ohlásil, že v čase podujatia bude prebiehať rekonštrukcia ozvučenia kinosály, ktorá sa skutočne v týchto dňoch realizuje.

Celoslovenské stretnutie kotlebovcom napokon povolili

Napokon sa v nedeľu 10. marca v priestoroch KDAH uskutočnilo veľmi podobné stretnutie. Tentokrát vo Veľkej dvorane. Galavečer pri príležitosti 80. výročia slovenskej štátnosti zorganizovala samotná strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Kultúrny dom akciu tentoraz povolil. Argumentuje tým, že išlo o uzavretú spoločnosť a nie verejné podujatie.

Milan Uhrík aj Marian Kotleba boli oslavovať Slovenský štát v nedeľu v Ružomberku. Foto – facebook.com/Stanislav Drobný

Fotky, ktoré sú dostupné na facebooku, zachytávajú, že podujatia sa zúčastnili špičky ĽSNS vrátane Mariana Kotlebu. Z dostupných fotiek i z názvu akcie je zrejmé, že opäť išlo o oslavu Slovenského štátu.

Riaditeľ KDAH potvrdil, že priestory Veľkej dvorany si objednala priamo ĽSNS. „Z nášho pohľadu sa jedná o uzavretú spoločnosť politickej parlamentnej strany. Teda čisto komerčné hľadisko. Oproti vami spomínanej akcii, ktorú sme stopli, tá mala byť s jasným obsahom a otvorená pre obyvateľov nášho mesta. V priestoroch Veľkej dvorany KDAH sa konali mítingy, snemy, volebné mítingy a podobné akcie viacerých politických strán či kandidátov,“ uviedol pre Ružomberský magazín riaditeľ kultúrneho domu Pavlík.

Zároveň dodal, že KDAH prenajíma priestory z dôvodu príjmu za nájom, čo tvorí značnú časť príjmu akciovej spoločnosti, pričom dané akcie nepropaguje ani iným spôsobom sa nestotožňuje s programom organizátorov daných podujatí.

Rozdielne stanoviská poslancov

Sklamanie nad konaním akcie ĽSNS v priestoroch KDAH vyjadril poslanec Ján Kuráň (Za slušný Ružomberok), ktorý tému napokon zrušeného prenájmu kinosály pre podujatie S úctou k dejinám otvoril aj na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

„Cítim sa veľmi sklamaný, nahnevaný a podvedený konaním nášho mesta. Na zastupiteľstve som apeloval na svedomie poslancov a vedenia mesta, aby sme sa nestali druhým Breznom. Najhoršie je, že sa to urobilo vo veľkej tajnosti. Myslím, že riaditeľ Pavlík nám má čo vysvetľovať. Povedal nám, že sa už nenechá nachytať a že každý robí chyby. Myslím, že riaditeľ Pavlík a vedenie mesta, to urobili s plným vedomím a svedomím, a to je veľmi znepokojujúce a zarážajúce zároveň,“ vyhlásil poslanec Kuráň.

Členom predstavenstva KDAH je ešte z predchádzajúceho volebného obdobia poslanec Karol Javorka (Klub nezávislých poslancov). Tvrdí, že odkedy riaditeľ Pavlík vo februári priznal cenzurovanie vysielania Mestskej televízie Ružomberok, predstavenstiev sa nezúčastňuje, a preto ani nemal informáciu o pripravovanom podujatí kotlebovcov.

„Stále sa cítim byť zodpovedný za KDAH ako člen predstavenstva, takže môj názor je v prvom rade ovplyvnený tým. Pokiaľ žiadateľ naplní stanovené podmienky komerčného prenájmu, zaviaže sa neporušiť pravidlá pre napĺňanie jeho účelu a je oficiálne registrovanou organizáciou v súlade so zákonom, nemožno mu prenájom odoprieť,” uviedol Javorka v stanovisku pre Ružomberský magazín.

Ve0ľká dvorana počas akcie kotlebovcov. Zdroj: facebook.com/Stanislav Drobný

Členom predstavenstva KDAH je aj ďalší poslanec Milan Šlávka (Klub primátora). Dôležité pre neho je, že išlo o neverejné podujatie stále legitímnej politickej strany

„Aj keď sú myšlienky ĽSNS pre mňa absolútne neprijateľné, môj starý otec zahynul v SNP, myslím, že princípy parlamentnej demokracie treba rešpektovať. ĽSNS je parlamentnou stranou a pokiaľ jej členovia slobodne vystupujú v parlamente je asi dosť ťažké obmedzovať ich v činnosti, pokiaľ súdy alebo iné orgány nerozhodnú inak. Môže tu potom vzniknúť riziko obvinenia z diskriminácie. Každopádne však najmä prípad so seminárom S úctou k dejinám je dôvodom na väčšiu opatrnosť a pozornosť pri prenajímaní priestorov na podujatia organizované rôznymi neznámymi organizáciami,“ uviedol pre Ružomberský magazín poslanec Šlávka.

S prosbou o stanovisko primátora k organizovaniu akcie sme ešte v utorok dopoludnia oslovili aj hovorcu mesta Viktora Mydla. Zatiaľ sme odpoveď nedostali.

Imrich Gazda, Peter Kravčák

Titulná strana – Veľká dvorana KDAH v Ružomberku poslúžila strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko na oslavu 80. výročia Slovenského štátu. Foto – facebook.com/Stanislav Drobný