Kalameny, Valaská Dubová, Štiavnica, Hubová a Potok si zopakujú ďalšie kolo testovania

Valaskú Dubovú označil minister obrany ako možné ohnisko nákazy. V obci medzi dvoma kolami testovania výrazne vzrástol podiel pozitívnych.

Ústredný krízový štáb v pondelok schválil ďalšie kolo testovania obyvateľov na Covid-19. Uskutoční sa počas nadchádzajúceho víkendu 21. a 22. novembra v mestách a obciach, v ktorých počas posledného kola zachytili viac ako percento pozitívnych prípadov.

V ružomberskom okrese prekročili túto hranicu v piatich obciach. Testovanie si tak zopakujú vo Valaskej Dubovej, Potoku, Hubovej, Liptovskej Štiavnici a Kalamenoch.

Odbery budú prebiehať od 8:00 do 20:00. Účasť je dobrovoľná a pre osoby, ktoré sa nepôjdu dať otestovať, tento raz nebudú vyplývať žiadne obmedzenia.

„Verím, že obyvatelia pristúpia k tejto možnosti s rovnakou zodpovednosťou, akú ukázali už v predchádzajúcich kolách. Okrem poklesu pozitívnych testov vo všeobecnosti totiž dokážeme vďaka podrobným výsledkom presne identifikovať možné vznikajúce ohniská nákazy, ktorým je určite potrebné podať pomocnú ruku v zvládaní pandémie aj štvrtým kolom testovania,” vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď.

Zároveň doplnil, že takýmto lokálnym ohniskom môže byť aj obec Valaská Dubová, kde percento pozitívnych testov stúplo medzi víkendami z 1,16 na 5,16.

Obec

Testovaní/Pozitívni

(1.kolo)

%

Testovaní/Pozitívni

(2.kolo)

%
Valaská Dubová 517/6 1,16 562/29 5,16
Liptovská Štiavnica 761/12 1,58 762/9 1,18
Hubová 671/6 0,89 659/7 1,06
Kalameny 364/4 1,10 332/6 1,81
Potok 81/1 1,23 91/2 2,20

Zdroj dát: Ministerstvo obrany SR

Vzniknuté výdavky spojené s plošným testovaním má mestám a obciam preplatiť štát. Refundáciu za prvé dve kolá zatiaľ nedostali. Šéf rezortu obrany pripustil, že sa im nebudú vracať reálne náklady, ale suma, ktorá bude vypočítaná ako priemerný náklad na jedného otestovaného v rámci Slovenska.

Realizácia troch kôl testovania stála ministerstvo obrany podľa predbežných výpočtov približne 30 miliónov eur, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.  V tejto sume však ešte nie sú zarátané náklady rezortu vnútra a samospráv. Celkové výdavky operácie Spoločná zodpovednosť má ešte vyčísliť ministerstvo financií.

Titulná fotografia: záber z prvého kola plošného testovania v Štiavničke. Autor: Juraj Brezáni

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.