Výpadky elektriny zasiahli aj dve obce v okrese Ružomberok

Ilustračná fotografia. Zdroj: SSd
Intenzívne búrky priniesli na stredné Slovensko rozsiahle výpadky elektriny. Dosiahli úroveň energetickej kalamity. Prerušenú dodávku elektriny má aktuálne takmer 2 700 odberných miest. Energetici niektoré poruchy ešte len vyhľadávajú v teréne.

V stredu 21. júna večer začali v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji v dôsledku silných búrok veľmi rýchlo pribúdať poruchy na elektrických vedeniach vysokého a nízkeho napätia. Okolo desiatej večer evidovala Stredoslovenská distribučná (SSD), a. s., bez elektriny viac ako 11-tisíc odberných miest.

„Počas noci zasiahli výpadky spolu viac ako 30-tisíc odberných miest, čím sa prekročila hranica pre vyhlásenie kalamity. Dôvodom boli štandardne najmä stromy a konáre popadané na vodiče,“ pre RK Magazín to uviedol Miroslav Gejdoš, špecialista externej komunikácie SSD.

V noci obnovili distribúciu elektriny pre väčšinu domácností

Vďaka riadeniu dispečerov a nasadeniu pohotovostných pracovníkov v teréne sa však podarilo obnoviť distribúciu elektriny pre väčšinu domácností ešte počas noci.

„Momentálne je bez dodávky elektrického prúdu ešte skoro 2 700 domácností. Energetici riešia poruchy na deviatich vedeniach vysokého napätia, ktoré vyradili z prevádzky viac ako 50 trafostaníc. Na úrovni nízkeho napätia potrebujú opraviť viac ako sto poškodení,“ doplnil Gejdoš.

Najviac zasiahnutými mestami a obcami sú Čadca, Oravské Veselé (NO), Tvrdošín, Valaská Dubová, Komjatná (obidve RK), Staré Hory, Turecká (obidve BB), Hriňová (DT), Dobroč, Holiša (obidve LC) a Šútovce (PD).

Výpadky zaznamenali aj v meste Ružomberok

Energetici hlásili večer (21. 6.) ďalšie dva výpadky na vysokom napätí, ktoré mohli spôsobiť dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie aj v meste Ružomberok – v Hrabove, Černovej, Hubovej a priľahlých oblastiach. Na odstránení poruchy pracujú zamestnanci Stredoslovenskej distribučnej (SSD).

„Spadnutý konár na elektrické vedenie spôsobil pred malou chvíľou výpadok dodávky elektrického prúdu na sídlisku Baničné. Prosíme o trpezlivosť, pracovníci SSD už riešia vzniknutý problém. Ospravedlňujeme sa za prípadné spôsobené problémy,“ informovala ružomberská radnica na sociálnej sieti.

Energetici žiadajú obyvateľov o trpezlivosť

„Na niektorých miestach už elektrikári z našej spoločnosti intenzívne pracujú na obnovení dodávky elektriny, ale v niektorých ťažšie prístupných lokalitách ešte len vyhľadávajú konkrétne poškodené časti vedení,“ spresnil hovorca SSD.

Podľa Gejdoša, dĺžka opráv bude závislá od prístupnosti poruchových miest a náročnosti opráv. Energetici pritom urobia maximum, aby to bolo v čo najkratšom čase. Dotknutých obyvateľov žiadajú o trpezlivosť.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD), a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje približne 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú viac ako 780-tisíc domácností a firiem.

Zdroj: SSD

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.