Jazierko v Kalamenoch vypustili. S atrakciou však obec počíta aj naďalej

Obľúbené prírodné kúpalisko neďaleko Ružomberka dočasne vypustili. Obec jazero opätovne napustí, zároveň pracuje na projekte, ktorý areál zveľadí. 

Zatvorené obchodné centrá, školy i škôlky, kaviarne, reštaurácie, kostoly, fitnes centrá či športové priestranstvá. Mimoriadna situácia, ktorá začala platiť na Slovensku od 12. marca spôsobila, že aj tí najzaneprázdnenejší ľudia mali zrazu dostatok voľného času. Niektorí ho využili na trávenie spoločných chvíľ s rodinou doma, najväčším lákadlom však boli prechádzky do prírody.

Na dolnom Liptove je mnoho lokalít, kde sa dá na pár hodín „stratiť“ a oddýchnuť si. Patrí medzi ne aj prírodné jazierko v Kalamenoch, ktoré vo veľkom navštevovali ľudia aj napriek zákazu. Keď už upozornenia nestačili, obec jazierko pred vyše mesiacom vypustila.

Turistom neprekážal ani zákaz  

„Dôvodom bolo aj to, že prírodné kúpaliská boli do odvolania zakázané. Navyše, miestnych hnevalo, že sa do jazera chodí kúpať mnoho ľudí. Nie jeden či dvaja, ale aj 15 ľudí na kope a bez rúšok,“ vysvetľuje dôvod dočasného zrušenia obľúbenej atrakcie starosta obce Kalameny Július Česák.

Jazero vypustili najmä kvôli tomu, že turisti nerešpektovali zákaz kúpania sa. Keď uvideli plagát, na ktorom stál zákaz, jednoducho ho strhli. Rovnaký scenár nasledoval aj s páskami.

„Jazero sme vypustili, no ľudia tam chodili s lopatami a zahradzovali si ho nanovo. Kým priestor neoplotíme a neuzavrieme, tak tam ľudia budú chodiť stále,“ vysvetľuje starosta obce.

Prírodne kúpalisko, ktoré navštevujú nielen Slováci, ale aj turisti z Čiech, Maďarska či Poľska, sa rozprestiera 800 metrov nad obcou. Pred 20 rokmi tam vybudovali umelý vrt a okolo neho aj obľúbené prírodné jazierko. Slabo mineralizovaná voda so sírovým zápachom je celoročne príjemne teplá, ľudí by ste tu stretli nielen v letných mesiacoch, ale aj v chladnej zime.

Medzi miestnymi je známe aj ako Močilo. „Názov je odvodený z toho, že tam kedysi ľudia, v tzv. konopných jamách, močili konope. Pôvodne bol však v lokalite medokýš, mnoho ľudí chodilo na minerálnu vodu. Nebola síce taká teplá ako dnes, ale v zime nezamrzla,“ hovorí o pôvode názvu Július Česák.

Obľúbenú atrakciu premenili na wellness pod hviezdnou oblohou

Jazierko plánujú zveľadiť

Prírodný „welness“ je už roky vyhľadávanou lokalitou. „Jazierko sa nachádza v prírode, je netypické, má teplú vodu a je zadarmo,“ vysvetľuje popularitu atrakcie v Kalamenoch starosta. Priznáva však, že niektorým obyvateľom sa to nepáči.

„Je to najmä kvôli premávke, ktorá je zvýšená nielen cez deň, ale aj v noci. Žiadny prospech z cestovného ruchu nemáme,“ konštatuje Česák.

Obec v počas letných mesiacoch vyberala aj parkovné. Neveľkou sumou tak vykrývala poplatok za odpad, ktorý tam nechávajú turisti. V minulosti dokonca vypracovali projekt, ktorý by zveľadil jazierko aj okolie. Peniaze však nezískali.

„Mali sme rozpočet na 150-tisíc, no nechválili nám ho. Chceli sme vybudovať sociálne zariadenia, spevniť plochy či vytvoriť priestor na komunálny odpad. Súčasťou projektu mali byť aj šmýkačky pre deti, altánok či oplotenie,“ menuje plánované zmeny Česák a dodáva, že podali aj žiadosť na opravu cesty.

Jazierko je v súčasnosti vypustené, no obec s ním ráta aj do budúcna. „Už keď tam vo veľkom chodia ľudia, chceme, aby vyzeralo dobre. Pracujeme na novom projekte, pretože v predošlom neboli napríklad zahrnuté úpravy potoka, nevošli do rozpočtu,“ uzatvára starosta obce Kalameny Július Česák.

Titulná foto: trendweb.sk

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.