Karanténa sa skracuje

Uznávať budú aj domáci antigénový test, ktorý však musí posúdiť lekár. Foto: pexels.com
Od utorka 25. januára sa skracuje dĺžka povinnej karantény z pôvodných desať dní na päť. Platí to aj pre očkovaných či prekonaných. Mení sa aj definícia úzkeho kontaktu.

Dĺžka domácej izolácie pozitívne testovanej osoby na Covid-19 sa skracuje z desať na päť dní. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky vydal vyhlášku, ktorá upravuje izoláciu pozitívne testovaných osôb a karantény úzkych kontaktov. Vyhláška platí od utorka 25. januára.

Po novom sa za pozitívneho považuje každý, kto má pozitívny PCR test, LAMP test, antigénový test a PoCT test, ktorý sa robieva v nemocniciach pred hospitalizáciou či zákrokom. Novinkou je, že v niektorých prípadoch môže stačiť dokonca aj domáci antigénový test, ktorý však musí posúdiť všeobecný lekár.

Domáca izolácia pozitívnej osoby

Po doručení pozitívneho výsledku testu sa začína domáca izolácia. Tá sa skracuje na päť dní. Ak sa u pacienta po piatich dňoch nevyskytnú príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, môže na šiesty deň nastúpiť do práce. Ďalších päť dní musí na verejnosti nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu aj v prípade, ak je od inej osoby vzdialený viac ako dva metre. V prípade príznakov v posledných 24 hodinách znemožňujúce pracovnú činnosť, o ukončení izolácie rozhodne lekár.

Po ukončení izolácie a karantény by táto osoba nemala navštevovať hromadné podujatia, nemala by chodiť na športoviská alebo do reštaurácií. Izolácia sa týka aj tých, ktorí sú zaočkovaní alebo Covid-19 prekonali. Nové zmeny platia aj pre deti od šesť rokov. V škole a školských zariadeniach môžu nosiť žiaci aj rúško.

Zmeny sa týkajú aj karantény

Dĺžka domácej karantény v prípade úzkeho kontaktu sa tiež skracuje, no rozdeľuje sa podľa očkovacieho statusu.

Osoby, ktoré majú posilňujúcu dávku, sú plne zaočkovaní do 9 mesiacov od očkovania, prekonali Covid-19, nemusia ísť povinne do karantény, ak boli v úzkom kontakte s infikovanou osobou. Musia však sedem dní od posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu. Aj v prípade, ak sú vzdialení od iných viac ako dva metre. Ak by sa však vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia Covid-19, zostávajú v karanténe.

Nezaočkovaní alebo očkovaní bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov, zostávajú v karanténe päť dní. Ak sa u nich nevyskytli počas posledných 24 hodín žiadne príznaky ochorenia, karanténa sa končí. Ďalších päť dní musia nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu. Deti v školách a školských zariadeniach môžu mať rúško, ale napríklad na ulici musia nosiť respirátor.

Povinný PCR test pri každom úzkom kontakte na piaty deň už neplatí. O tom, či je alebo nie je potrebný PCR test rozhoduje ošetrujúci lekár.

Skrátenie karantény je odpoveďou na obavy, že nový variant koronavírusu omikron by mohol ohroziť fungovanie ekonomiky. Rezort upozorňuje na štúdie, ktoré poukázali, že viac ako polovica ľudí bola infekčná aj päť dní po prvom pozitívnom teste. Štvrtina bola infekčná na šiesty deň a 13 percent na siedmy deň.

Mení sa definícia úzkeho kontaktu

Za úzky kontakt sa považuje stretnutie, pri ktorom nemali osoby prekryté horné dýchacie cesty a boli v priamom fyzickom kontakte, vzdialenosť bola menšia ako dva metre a stretnutie trvalo dlhšie ako päť minút. Alebo ak sa stretli v uzatvorenom priestore a stretnutie trvalo dlhšie ako päť minút, no aj ak cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako päť minút.

Doba úzkeho kontaktu sa počíta dva dni pred odberom pozitívnej vzorky od objavenia príznakov u pozitívnej osoby.

Aké sú podľa najnovších poznatkov príznaky ochorenia Covid-19?

  • zvýšená telesná teplota nad 37 °C,
  • kašeľ,
  • nočné potenie,
  • únava,
  • bolesti hrdla, bolesti hlavy,
  • dýchavičnosť,
  • strata chuti alebo strata čuchu,
  • črevné a zažívacie problémy,
  • pocit upchatého nosa.

V prípade, ak sa u niekoho objavia tieto príznaky aj po piatich dňoch izolácie, musí v nej naďalej zostať, resp. poradiť sa so svojím lekárom. Výnimku nemajú ani plne očkovaní s treťou, posilňujúcou, dávkou alebo ľudia, ktorí prekonali Covid-19.

Zdroj: ÚVZ

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.