Kde bývali šatne, je teraz kaplnka

V Gymnáziu svätého Andreja sprístupnili zrekonštruovanú kaplnku. Pokračujú tak v sérii úprav školy.

„Stojíme na mieste, kde boli kedysi šatne, teda miesto, kde sa žiak prezúval. Aj dnes si chceme pomyselne vyzuť obuv, ako Mojžiš, lebo miesto, na ktorom stojíme bude sväté,“ povedal pri požehnaní novej kaplnky v Gymnáziu svätého Andreja (GSA) jeho riaditeľ Kamil Nemčík.

Postavili ju dobrovoľníci

Kaplnku požehnali a sprístupnili počas prvého školského týždňa. „Robili sme na tom tri mesiace. Postupne prerábame priestory školy, maľovali sme celé jadro. Povedali sme si, že ak ju neprerobíme teraz, tak nikdy,“ povedal o náročnom prázdninovom projekte riaditeľ.

Doteraz bola kaplnka v podzemí. Teraz sa ju rozhodli dať do centra diania. Na miesto, ktoré je ľahko prístupné.

„V priebehu mesiaca od vzniku nápadu sme mali sľúbené od sponzorov a darcov 8-tisíc eur. Preto sme sa rozhodli do projektu okamžite ísť,“ načrtol Nemčík, prečo sa k zmene odhodlali tak rýchlo.

Kvôli kaplnke prerábali kúrenie, elektriku aj inžinierske siete.

„Pomohli nám dobrovoľníci. Našli si čas počas leta, kto kedy mohol, tak prišiel. Striedala sa tu úžasná partia a dali sme tak dokopy toto dielo. Pomohlo nám to aj ušetriť zdroje. Celý projekt nás vyšiel na niečo vyše 11-tisíc eur. Spomínaných viac ako 8-tisíc sme mali od darcov – firiem ale aj rodín a jednotlivcov. Zvyšok zatiahla škola. Ak by sme to dali robiť firme, veru neviem, koľko by nás stálo,“ priblížil príbeh vzniku novej kaplnky Kamil Nemčík.

Nová kaplnka. Foto – Vladimír Klimek

Kaplnka Ducha Svätého

V škole majú svojho kňaza. Kaplán tu pôsobí už od roku 2012, od roku 2017 je duchovným správcom GSA Florián Volf.

„Každé ráno okrem piatku máme v kaplnke omšu. Len v stredu je v hlavnom kostole. Samozrejme, je dobrovoľná, nie všetci prídu na 7:00. Kňaz sa venuje mladým, k dispozícii sú duchovné obnovy, modlitby, spoločenstvo, a tu máme na to priestor,“ vysvetlil využitie duchovného priestoru v škole Nemčík.

Kaplnku Ducha Svätého požehnali generálny vikár Spišskej diecézy Anton Tyrol, dekan ružomberskej farnosti Dušan Škrabek a spomínaný Florián Volf.

Škola sa aktuálne zapojila do veľkého projektu zvyšovania finančnej, čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Počas troch rokov môže z dotácie z Európskej únie vyčerpať 240-tisíc eur na podporu neformálneho vzdelávania učiteľov a žiakov.

„Pôjde o rôzne mimoškolské krúžky, pedagogické kluby, školenia, inovácie vo vzdelávaní plus, samozrejme, vybavenie, ktoré bude na jednotlivé aktivity potrebné. Zapojilo sa nám 26 učiteľov zo školy,“ priblížil hlavnú aktivitu najbližších mesiacov riaditeľ školy K. Nemčík.

Titulná fotografia – Z požehnania novej kaplnky. Generálny vikár Spišskej diecézy Anton Tyrol (vpravo), za ním dekan ružomberskej farnosti Dušan Škrabek, riaditeľ gymnázia Kamil Nemčík (vľavo). Foto – Vladimír Klimek

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.