Keď požiarnici podpaľujú

Počas uplynulého víkendu sa vo viacerých dolnoliptovských obciach rozhoreli jánske ohne. Niekde si starý zvyk vítania leta pripomenuli len skupinky rozmiestnené po okolitých kopcoch, inde sa zišla celá dedina.

V Liptovskej Osade si spoločné pálenie prvý raz vyskúšali vlani. Vatru si postavili na svahu Čepelka, odkiaľ sa však uprostred noci ťažko schádzalo.

Tento rok si preto zvolili prístupnejší terén, čo sa odrazilo aj na účasti. V areáli autokempingu sa aj napriek nepriaznivému počasiu zišli desiatky miestnych.

„Je to omnoho praktickejšie, keďže priestor sa dá osvetliť a ľudia sa sem dostanú po cyklotrase. A aj keď tu čo-to popijú, domov už dáko dôjdu,“ s úsmevom poznamenal starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

Podujatie zorganizovali miestni dobrovoľní hasiči, ktorí krátko predtým absolvovali súťaž v Liptovských Revúcach. „Odtiaľ zamierili rovno sem,“ doplnil starosta, vyzdvihujúc ich iniciatívu.

Zapáleniu asi päťmetrovej vatry predchádzali súťaže pre deti aj dospelých či ukážky požiarnych zásahov. Ľudovú atmosféru, ktorá k svätojánskej noci neodmysliteľne patrí, zabezpečil folklórny súbor Osaďan. Ten v obci vznikol len prednedávnom a verejnosti sa predstavil po štvrtý raz.

Šťastena Tomusová a Janka Sitková.

„Vystupovalo sa nám veľmi dobre a podľa toho, čo nám povedalo publikum, usudzujeme, že sme mali celkom úspech,“ zhodnotila Šťastena Tomusová, ktorá má na starosti organizačné záležitosti.

„Dedinu treba prezentovať. V okolitých obciach, napríklad v Lúžnej, si tradície udržujú, u nás postupne zanikajú, preto by sme ich radi oživili,“ priblížila dôvody vzniku súboru umelecká vedúca Janka Sitková. Dodala, že v budúcnosti by svoje vystúpenia radi obohatili aj o tanečnú zložku.

Tradícia jánskych ohňov vychádza z pohanských rituálov, ktorými naši predkovia slávili letný slnovrat. Oheň mal slnku navrátiť jeho silu, preskakovanie vatry bolo obradom očisty. Po prijatí kresťanstva nahradila letný slnovrat svätojánska noc, ktorá pripadá na predvečer sviatku narodenia svätého Jána Krstiteľa.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.