Naučili ich, čo je to veselá prehra

Ako futbalisti spríjemnili sviatky klientom Centra sociálnych služieb Trojlístok.

Sedia ako päť peňazí, zvykneme hovoriť, ak niečo funguje či zapasovalo presne tak, ako malo. Rovnako sedia na stoličkách aj klienti Centra sociálnych služieb – Trojlístok. Je predvianočné dopoludnie a oni až nezvyčajne ticho a poslušne, ako päť peňazí, čakajú na príchod veľkej návštevy. Málokto dokáže ľuďom s mentálnym znevýhodnením z Ulice sv. Anny tak učarovať, ako práve športovci.

Aďa (vľavo) a Eva, klientky soc. centra Trojlístok boli na stretnutie s futbalistami pripravené aj odevmi.

Deti

Už roky tu pre nich starostliví opatrovatelia organizujú stretnutia a diskusie s basketbalistkami či futbalistami, ale prišli medzi nich už aj paralympijskí víťazi, napríklad Alena Kánová. Stretli sa však už aj s Michalom Martikánom, Elenou Kaliskou, Petrom Pekaríkom či Tomášom Hubočanom. Sú za tým najmä chalani z Trojlístka, ktorí sledujú šport a nenechajú si ujsť žiadnu príležitosť, aby boli k nemu čo najbližšie.

„Neprehrali v lige ani jeden zápas. Ale v európskom pohári zase žiadny nevyhrali. Pôjdeš 11. januára, hrajú s Banskou Bystricou,“ zasype konštatovaniami a otázkou o ružomberských basketbalistkách Ján Ambróz. Pokiaľ môže, nevynechá žiaden zápas.

Keď sa s ním, rovnako ako s kýmkoľvek z klientov rozprávate, nenapadne iné, len nazývať ich deti. Sú milí, slušní, veselí a radosť z toho, že sa môžu s niekým porozprávať a povedať mu o tom čím žijú a čo zažili je rovnaká, ako u malých detí. Ján má však cez 40 rokov.

Nie každý je taký, ako on. Mentálne postihnutie má rôzne prejavy a rôzne fázy. Tá lepšia evokuje spomínané pomenovanie deti.

„Futbalový oltár” v Trojlístku.

Futbalový oltár

Pred desiatimi rokmi, keď ružomberských futbalistov trénoval ešte František Straka, nadviazali aj vďaka aktívnej opatrovateľke Eve Buchovej spoluprácu s MFK Ružomberok.

„Už je to história, no zároveň aj moja osobná. Vtedy som začal pracovať v klube a odvtedy robíme takéto stretnutia rok čo rok, vždy pred Vianocami. Prídeme im spríjemniť chvíle a oni zase chodia počas roka fandiť na naše zápasy. Sme radi, že to takto funguje a vzájomne sa vieme podporiť,“ vysvetľuje vedúci A mužstva MFK Ružomberok Peter Adamčiak.

Futbalisti urobia v šatni vždy v decembri dobrovoľnú zbierku z ktorej potom kúpia pre klientov darčeky. Niektorí z nich idú do Trojlístka na besedu, počas ktorej ich aj odovzdajú. Tento rok prišli Mário Almaský, Marek Zsigmund a Jakub Kudlička. Sprevádzal ich spomínaný Peter Adamčiak i člen fanklubu a autor obsahu na webovej stránke klubu Ján Kmeť.

V Trojlístku dostali čestné miesto „pred oltárom“ – teda akousi nástenkou zloženou práve z fotografií, plagátov, podpísaných kartičiek a predmetov so znakom klubu MFK Ružomberok. „Inak to miesto nenazvem, lebo to je pre niektorých našich chalanov ako svätyňa,“ vysvetľuje opatrovateľka a hlavná organizátorka podobných aktivít Eva Buchová.

Potom už čelili otázkam smerujúcim na futbalové dianie, zákulisie, ale aj súkromie. Od bilancie so súpermi, obľúbených či neobľúbených rozhodcoch, dianí v šatni po výhre a prehre, trávení Vianoc a následnom vážení po sviatkoch, pokutách za meškanie či svojich vzoroch odpovedali aj na otázku, či vedia, čo je to veselá prehra.

„To je keď síce prehráte, ale nikomu sa nič vážne nestane, odchádzate z ihriská všetci zdraví,“ vysvetlil im svoje vnímanie pojmu Martin Rom.

Vlastnoručne vyrobené darčeky dostali aj futbalisti. Zľava Peter Adamčiak, Marek Zsigmund, Mário Almaský a Jakub Kudlička.

Ťa ľúbim ujo tréner

„Pre týchto našich klientov je to veľký zážitok, keď prídu športovci alebo známi ľudia medzi. V každodennej všednosti ide o veľkú udalosť a motiváciu do ďalšej činnosti. Napríklad keď máme kreatívne dielne, kde vyrábajú rôzne predmety. Ak je to na konkrétny účel, napríklad darček pre niekoho, kto k nám príde alebo koho idú oni pozrieť, tak to má pre nich celkom inú hodnotu a majú úplne inú chuť do práce,“ poukazuje na praktický dosah takýchto stretnutí Eva Buchová.

Niektorí klienti – chalani z centra, sú aj členmi futbalového fanklubu. Iný zážitok ale mali v lete, keď mohli zahrať na naozajstnom ihrisku proti futbalistom. Zážitok majú všetci, len na výsledok si nikto nevie spomenúť, až kým neoslovia Janka.

„Vyhrali sme 9:3,“ vytiahne štatista a jeden z najväčších športových fanúšikov Ján Ambróz.

Futbalisti si s chalanmi z centra Martin (celkom vľavo) a Ján (celkom vpravo) zahrali bocciu.

„Chodíme z klubu každé Vianoce. Ja som tu tretíkrát. Pre týchto ľudí je to niečo veľké a sme radi, že môžeme urobiť radosť, potešiť ich, z čoho sú oni šťastní, a to je najhlavnejšie, čo môžeme na Vianoce dať. Je potrebné, aby ľudia boli šťastní,“ vraví o svojich pocitoch z návštevy záložník MFK Marek Zsigmund.

„Tentoraz sme zmenili taktiku, nekupovali sme darčeky podľa uváženia, ale oslovili sme Evu Buchovú, čo by klientom bolo treba, aby sme konkrétne zabezpečili čo je prospešné a bude mať osoh. Kúpili sme štyri prehrávače na každé poschodie a nejaké kozmetické balíčky,“ približuje obsah darčekov pre klientov z centra Peter Adamčiak.

„Ujo tréner, ďakujem vám za perinky. Ťa ľúbim, veľmi ťa ľúbim,“ niekoľkokrát v podobnom duchu osloví vedúceho družstva Petra Adamčiaka klientka Aďa, ktorému ďakuje za obliečky. Už dospelá žena, ktorej nepovedia inak, ako maskot. Počas dvoch viet vystrieda v hlase a verbálnom prejave emóciu radosti, ktorou začne, až po žiaľ a takmer plač, ktorými končí.

„Pre našich to bol veľký zážitok, rovnako ako spomínaný zápas na ihrisku o ktorom doteraz rozprávajú. A verím, že aj pre chlapcov, futbalistov, to bol zážitok. Cítia, že urobili radosť a možno je to aj isté uvedomenie si, že život môže vyzerať naozaj inak, ako byť zdravý a úspešný športovec,“ približuje Eva Buchová.

Počas besedy v Trojlístku.

 

Eva Buchová (vpravo hore) so „svojimi deťmi”.

 

Zľava Martin Rom, futbalisti Jakub Kudlička a Marek Zsigmund a Ján Ambróz z Trojlístka.

 

Futbalistov boccia chytila. Okrem futbalových zápasov na ihrisku MFK si klienti Trojlístka a futbalisti MFK dohodli odvetné merania síl práve v bocci.

 

Zápas v bocci.

Desaťročné kamarátstvo oslávili futbalovým zápasom pod Čebraťom

Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.