Centru sociálnych služieb Trojlístok odovzdali liptovskí potravinári a poľnohospodári potravinový dar. Regionálne výrobky použijú v rámci kulinoterapie.
Na stole sa medzi občerstvením vyníma meteník. Pohostenými sme teraz my, no na koláči z kyslej kapusty si v centre sociálnych služieb Trojlístok zvykli pochutiť aj ružomberskí futbalisti. Darmo, terapeutka Eva Buchová, ktorá tu pracuje, to s cestom a vareškou vie. A podobné pochutiny pravidelne robieva aj s klientmi zariadenia. V rámci kulinoterapie.
Terapia varením
Spoločné varenie patrí k obľúbeným aktivitám. V kuchynke je celý proces v réžii Evy, ktorá do príprav jedla zapája celé osadenstvo. Klienti umývajú suroviny, miešajú v miske ingrediencie či vykrojujú z cesta. „Každý robí v rámci svojich možností a schopností. A každý je šťastný, že sa toho zúčastní,“ približuje terapeutka.
A práve o to v kulinoterapii ide. Nielen o samotné varenie, ale aj o utužovanie vzťahov a súdržnosti v ich komunite.
„Pri príprave jedla spolu strávime príjemný čas, potom si aj posedíme pri čaji. Ide tiež o spoluúčasť, radosť z konečného výsledku, ku ktorému každý prispel,“ hovorí Buchová o obľúbenej činnosti medzi klientmi, na ktorú sa v rámci svojich individuálnych plánov prihlasujú aj muži.
Ich špecialitou je spomínaný meteník, ktorý ešte teplý z plechov len tak mizne. Spoločne si však už skupinka napiekla jablčníky, medovníky, bublaniny či slané pečivo. Neraz sa pri zostavovaní menu inšpirujú aj televíznymi kulinárskymi reláciami, no kuchtia najmä sezónne.
„Pečieme hlavne sezónne jedlá. Teraz na fašiangy to budú šišky,“ vraví Evka. Dodáva, že volia aktuálne jedlá, no pri výbere sa zvyknú orientovať aj podľa toho, čo špajza dá.
Tá ich je momentálne zaplnená aj potravinovým podarúnkom. Minulý piatok bol Trojlístkom jedným zo šesťdesiatich centier na Slovensku, ktorým Poľnohospodárska a potravinová komora darovala potraviny.
Potravinový dar
Do zásob im pribudli zemiaky, ovocie, zelenina, mliečne a mäsové výrobky, čaje, vajíčka či trvanlivé potraviny. Potravinové dary odovzdávali slovenskí poľnohospodári a potravinári v rámci akcie Vy pomáhate, my ďakujeme. Podľa ich slov obdarovali skutočných hrdinov krajiny počas pandémie.
„Rozhodli sme sa pomôcť zdravotníkom, ošetrovateľom, sociálnym a zdravotníckym centrám, odberným miestam, detským domovom aj vášmu zariadeniu, ktorí sa podieľate na záchrane ľudských životov a na riešení momentálnej pandemickej situácie. Na 65 miestach na Slovensku prebieha odovzdávanie symbolickej pomoci pre tých, ktorých prácu si nesmierne vážime a ktorých obdivujeme, že niekedy nasadzujú aj vlastné životy pre dobro svojich pacientov a klientov,“ povedal počas odovzdávania Miroslav Števček, predseda Liptovskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.
V Trojlístku už vedia, že dar poputuje práve na obľúbenú aktivitu. „Žijeme ťažkú dobu, každú pomoc uvítame. Túto využijeme na kulinoterapiu pre našich klientov, na veci, ktoré varia s kolegyňami, určite ich to poteší, nebude to použité na ušetrenie našich financií. A sú to slovenské zdravé potraviny, sme za to veľmi vďační a veľmi si to vážime,“ povedal pri prevzatí riaditeľ centra Anton Machola.
„Vieme, že Trojlístok sa venuje jednak ťažkým zdravotným telesným postihnutiam aj seniorom v ťažšom stave. Myslím si, že si pomoc zaslúžia,“ odôvodnil Štefček výber ružomberského centra. Potravinovú pomoc už odovzdali aj v mikulášskej nemocnici a zariadeniu v Smrečanoch.
Akcia je zároveň forma protestu. Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora vstúpila do štrajku, trvá už približne dva mesiace. Dôvodom sú takmer rok trvajúce spory s ministrom pôdohospodárstve ohľadne ozdravenia domáceho agropotravinárstva, ktoré sa podľa komory zmieta v kríze nielen pre pandémiu. Od klasického viditeľného štrajku v uliciach pred rezortom však upustili.
„Vzhľadom na súčasnú situáciu sme sa rozhodli zvoliť neštandardnú metódu protestu. V televízii a médiách môžeme vidieť, ako protestujú svetoví poľnohospodári, mali by sme vyvážať hnoj z maštalí pred ministerstvo. Nechceme ale používať teatrálne gestá, hádzať sa o zem, kričať na traktoroch,“ povedal Štefček s tým, že sociálni a zdravotní pracovníci sa nachádzajú ešte v zložitejšej situácii. Preto financie, ktoré by vynaložili na štrajkové aktivity, využili na symbolickú pomoc.
„Nechceme zneužívať túto situáciu ani nechceme znepríjemňovať život našim spoluobčanom. Len chceme upozorniť, že sme tu a že máme problém,“ uzavrel predseda liptovskej komory.
Titulná fotografia: Záber z kulinoterapie Zdroj: Centrum sociálnych služieb Trojlístok.