Klobúk dole, Ružomberok!

Liptáčky zaznamenali výborný vstup do novej sezóny. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok majú za sebou prvú časť nového ročníka.

13 zápasov za 45 dní. Takýto náročný začiatok sezóny zažili ružomberské basketbalistky. Väčšinu týchto duelov museli odohrať bez dvoch zranených kľúčových hráčok – Dominiky Urbanovej a kapitánky Alexandry Buknovej. Napriek tomu sú však ich doterajšie výkony obdivuhodné.

Okrem domácej ligy Liptáčky pôsobia aj na ďalšom poli, a to v druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaži – v Európskom pohári FIBA (Eurocup).

Českú prekážku zvládli 

Začiatok nového ročníka bol pre družstvo spod Čebraťa poriadne náročný, keďže ho otvoril kvalifikáciou o postup do Eurocupu. Do cesty sa im postavil český protivník SBŠ Ostrava. Ružomberčanky zvládli ťažkú konfrontáciu úspešne, keď dôležitý krok urobili na palubovke súpera, kde uspeli po výsledku 59:45.

Domáca odveta bola síce opätovne náročná, no znova ju lepšie zvládla „Ruža“, ktorá vyhrala 56:49. Tá napokon kvalifikačný dvojzápas ovládla celkovým skóre 115:94 a zabezpečila si miestenku vo FIBA Cupe.

Na úvod dvakrát Banskobystričanky

Aj v domácej súťaži sa zverenkyniam Juraja Suju darí. Liptáčky, ktoré v tejto sezóne obhajujú v Extralige bronzové medaily, otvorili nový ligový ročník suverénnou výhrou nad UMB Banská Bystrica 105:23.

Hneď v druhom kole čakala „Ružu“ vicemajstrovská Slávia Banská Bystrica. Liptáčky obrovského favorita potrápili, no napriek tomu prehrali na jeho palubovke 57:66. Ostatné tri ligové vystúpenia ale zvládli bravúrne.

Dve stovky

Družina spod Čebraťa postupne zdolala Young Angels Košice (76:65), CBK Košice (102:50) a ŠBK Šamorín (64:45). Následne do Koniarne prišli majstrovské Piešťanské Čajky. Aj tohto súpera Ružomberčanky potrápili, napokon mu však podľahli 57:68. Prvú polovicu základnej časti zakončila „Ruža“ víťazne, keď triumfovala na pôde nováčika – BK AS Trenčín 93:21.

Ružomberské basketbalistky sa po polovici súťaže nachádzajú na 3. mieste tabuľky, pričom dokázali, že dokážu konkurovať aj tímom s vyšším rozpočtom a legionárkami (Piešťanské Čajky a Slávia Banská Bystrica).

Európske dobrodružstvo

Ako už bolo spomenuté, basketbalistky z Liptova v tejto sezóne pôsobia aj v Eurocupe, a to v F-skupine v konkurencii lotyšskej Rigy, gréckeho Olympiacosu a tureckého Kayseri.

Zverenkyne Juraja Suju išli do tejto súťaže predovšetkým zbierať skúsenosti, a aj keď doterajšie štyri vystúpenia prehrali, tak zakaždým nechali na palubovke všetko. Zároveň treba dodať, že čelili superfavoritom.

Tri domáce eurocupové vystúpenia

Ružomberčanky otvorili európsku jeseň v Rige. Tej síce podľahli 56:81, no pred poslednou časťou hry mali len 13-bodové manko. Zvyšné tri stretnutia odohrali Liptáčky vo svojej hale.

Postupne privítali Melikgazi Kayseri (63:87), Olympiacos Pireus (46:59) a TTT Riga (54:71). Vo všetkých prípadoch sa pritom mohli spoľahnúť na výbornú atmosféru a slušnú divácku kulisu. Z daných duelov sa najviac natrápil na výhru Olympiacos, ktorý až do poslednej štvrtiny nemal nič isté.

Aj v ostatných zápasoch to favoriti nemali jednoduché. S tureckým Kayseri hrali Liptáčky vyrovnanú partiu v prvej perióde, pričom tretiu časť hry vyhrali. So suverénnou Rigou dokonca ovládli druhý polčas.

Po oddychu príde náročný mesiac

Ružomberské „žabky“ aktuálne majú zaslúženú prestávku, keďže súťaže prerušil asociačný termín. Po jeho uplynutí ich do konca roka čaká ešte sedem duelov. Po reprezentačnej pauze by už Liptáčkam mali byť k dispozícií aj Dominika UrbanováAlexandra Buknová, čo by im pri náročnom programe pomohlo.

Zápasový kolotoč sa pre Ružomberčanky začne v sobotu 18. novembra na palubovke UMB Banská Bystrica. Posledný tohtoročný duel odohrajú 16. decembra proti ŠBK Šamorín.

Výsledky MBK Ružomberok v prvej časti sezóny 2023/24:

Niké extraliga:

 • 1. kolo: MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 105:23
 • 2. koloSlávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 66:57
 • 3. kolo: MBK Ružomberok – Young Angels Košice 76:65
 • 4. kolo: MBK Ružomberok – CBK Košice 102:50
 • 5. kolo: ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 45:64
 • 6. kolo: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 57:68
 • 7. kolo: BK AS Trenčín – MBK Ružomberok 21:93

Európsky pohár FIBA (Eurocup):

 • kvalifikácia: SBŠ Ostrava – MBK Ružomberok 45:59
 • kvalifikácia: MBK Ružomberok – SBŠ Ostrava 56:49
 • 1. kolo: TTT Riga – MBK Ružomberok 81:56
 • 2. kolo: MBK Ružomberok – Melikgazi Kayseri 63:87
 • 3. kolo: MBK Ružomberok – Olympiacos SFP 46:59
 • 4. kolo: MBK Ružomberok – TTT Riga 54:71

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.