Kňaz Maslák: Kričia len ľudia, ktorí sa od seba vzdialili

Ružomberské rodiny v synagóge diskutovali s kňazom Vladimírom Maslákom, ktorý pomáha ľuďom v núdzi.

Známeho kňaza, ktorý sa v Kláštore pod Znievom stará o ľudí na okraji spoločnosti, pozvali kresťanské rodiny, aby ich povzbudil svojím svedectvom.

Rodák z Oravy má na Ružomberok živé spomienky, keďže tu navštevoval strednú školu. „Každý deň som pešo kráčal zo stanice na Dekoru a popoludní späť,“ spomína Maslák, ktorý pochádza z jedenástich detí a v mladosti prekonal vážne onkologické ochorenie.

Po vysvätení za kňaza Banskobystrickej diecézy pôsobil na niekoľkých miestach. „Vo farnosti Koš som pracoval v resocializačnom zariadení, kde sa naplnila moja túžba pracovať s ľuďmi v núdzi,“ hovorí Maslák. „Keď mi raz zazvonili asi desiati muži, ktorých prepustili zo zariadenia a nemali sa kam vrátiť, tak som ich ubytoval na fare.“

Vtedajší banskobystrický biskup Rudolf Baláž po krátkom čase ponúkol kňazovi priestory niekdajšieho kláštora v Kláštore pod Znievom, aby sa o núdznych mohol starať v primeranejších podmienkach. Dnes ich tam žije viac ako štyristo – bezdomovcov, bývalých väzňov, alkoholikov či narkomanov.

„Ak sa vylieči duša, telo sa dá ľahko do poriadku,“ zdôrazňuje Maslák, ktorý vyznáva jednoduchú terapeutickú metódu – modliť sa a pracovať. „Rokmi som pochopil, že po sebe kričia len tí, ktorí sa od seba vzdialili,“ konštatuje Maslák, ktorý cez svojich zverencov spoznal množstvo rozpadnutých vzťahov: „Za krízou rodín sa vždy skrýva kríza vzťahov. Preto treba deti privádzať nielen k poznaniu rozumom, ale aj srdcom.“

Približne osemdesiat účastníkov si stretnutie s kňazom Maslákom pochvaľovalo. „Hovoril nekomplikovane, jasne a zároveň s veľkou silou osobného svedectva,“ hovorí jeden z organizátorov podujatia Juraj Holdoš. „Veľmi povzbudivé boli jeho slová o dôležitosti rodičovského príkladu a o základoch dobrých vzťahov v rodine.“

Keďže podujatie bolo určené predovšetkým manželským párom, tak pre ich deti miestni skauti a „erkári“ pripravili tvorivý program na Gymnáziu sv. Andreja.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.