Kňaz Maslák: Kričia len ľudia, ktorí sa od seba vzdialili

Ružomberské rodiny v synagóge diskutovali s kňazom Vladimírom Maslákom, ktorý pomáha ľuďom v núdzi.

Známeho kňaza, ktorý sa v Kláštore pod Znievom stará o ľudí na okraji spoločnosti, pozvali kresťanské rodiny, aby ich povzbudil svojím svedectvom.

Rodák z Oravy má na Ružomberok živé spomienky, keďže tu navštevoval strednú školu. „Každý deň som pešo kráčal zo stanice na Dekoru a popoludní späť,“ spomína Maslák, ktorý pochádza z jedenástich detí a v mladosti prekonal vážne onkologické ochorenie.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Po vysvätení za kňaza Banskobystrickej diecézy pôsobil na niekoľkých miestach. „Vo farnosti Koš som pracoval v resocializačnom zariadení, kde sa naplnila moja túžba pracovať s ľuďmi v núdzi,“ hovorí Maslák. „Keď mi raz zazvonili asi desiati muži, ktorých prepustili zo zariadenia a nemali sa kam vrátiť, tak som ich ubytoval na fare.“

Vtedajší banskobystrický biskup Rudolf Baláž po krátkom čase ponúkol kňazovi priestory niekdajšieho kláštora v Kláštore pod Znievom, aby sa o núdznych mohol starať v primeranejších podmienkach. Dnes ich tam žije viac ako štyristo – bezdomovcov, bývalých väzňov, alkoholikov či narkomanov.

„Ak sa vylieči duša, telo sa dá ľahko do poriadku,“ zdôrazňuje Maslák, ktorý vyznáva jednoduchú terapeutickú metódu – modliť sa a pracovať. „Rokmi som pochopil, že po sebe kričia len tí, ktorí sa od seba vzdialili,“ konštatuje Maslák, ktorý cez svojich zverencov spoznal množstvo rozpadnutých vzťahov: „Za krízou rodín sa vždy skrýva kríza vzťahov. Preto treba deti privádzať nielen k poznaniu rozumom, ale aj srdcom.“

Približne osemdesiat účastníkov si stretnutie s kňazom Maslákom pochvaľovalo. „Hovoril nekomplikovane, jasne a zároveň s veľkou silou osobného svedectva,“ hovorí jeden z organizátorov podujatia Juraj Holdoš. „Veľmi povzbudivé boli jeho slová o dôležitosti rodičovského príkladu a o základoch dobrých vzťahov v rodine.“

Keďže podujatie bolo určené predovšetkým manželským párom, tak pre ich deti miestni skauti a „erkári“ pripravili tvorivý program na Gymnáziu sv. Andreja.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.