Ružomberčania sa rozlúčili s dekanom Kostelanským

Pohrebu dekana Alojza Kostelanského sa zúčastnili dvaja biskupi, desiatky kňazov a stovky veriacich.

Za zvuku zvonov v sobotu krátko pred poludním vyšiel z farského kostola svätého Ondreja početný smútočný sprievod, aby na poslednej ceste vyprevadil dlhoročného rímskokatolíckeho farára-dekana Alojza Kostelanského.

„Pohľad mal vždy upretý na Boha, ale zároveň nohami stál pevne na zemi, poznal starosti i radosti svojich veriacich,“ zhodnotil životné smerovanie zosnulého emeritný spišský pomocný biskup Andrej Imrich. „Oplatilo sa ho počúvať a ešte viac sa oplatilo jeho rady aj uskutočňovať,“ dodal biskup v homílii počas pohrebnej omše.

Na jej konci sa zomrelému kňazovi poďakoval aj spišský diecézny biskup Štefan Sečka. „V diecéze niet mesta, ktoré by malo toľko cirkevných škôl ako Ružomberok, aj to o mnohom vypovedá,“ povedal biskup Sečka, ktorý sa s Kostelanským spoznal ešte koncom 60. rokov minulého storočia na strednej škole v Spišskej Novej Vsi.

Liptovskomikulášsky dekan Stanislav Culka, ktorý pochádza z Ružomberka, pripomenul, že počas 27 rokov pôsobenia dekana Kostelanského vzišlo z ružomberskej farnosti 11 kňazských povolaní. „Robte všetko, čo chcete, ale nehrešte,“ zopakoval radu, ktorú Kostelanský dával mladým bohoslovcom.

Takto si budeme pamätať dekana Alojza Kostelanského

Pohrebnej omše sa okrem rodiny zosnulého, kňazov a množstva veriacich zúčastnili najvyšší predstavitelia mesta Ružomberok, Mondi SCP, Katolíckej univerzity, ako aj hostia z rodnej Spišskej Novej Vsi a z farností Liptovské Kľačany a Liptovská Osada, v ktorých Alojz Kostelanský pôsobil.

Na ružomberskom cintoríne jeho telo spočinulo vedľa hrobu zosnulého rektora Katolíckej univerzity Tadeusza Zasępu.

Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.