Kňazi na hokejovom ľade: modlitba, taktické pokyny a skúsime nehrešiť

Ružomberok bol už po druhý raz dejiskom hokejového zápasu kňazov. Toľko divákov na zimnom štadióne už dávno nebolo.

Reprezentačný a teraz už aj košický hokejový brankár Ján Laco bol jedným z lákadiel minulotýždňového podujatia, no dobrých štyri či päť stovák ľudí by na tribúny ružomberského štadióna neprišlo len kvôli nemu.

Diváci prišli z Oravy, Spiša aj vzdialenejšieho východu

A kým Laco rozdával na suchu podpisy, rozhovory a jeho prítomnosti sa tešili najmä mladí hokejisti, na ľade zatiaľ prebiehali zápasy už štvrtého ročníka Hokejového turnaja kňazov. Družstvá spišskej, košickej a banskobystrickej diecézy doplnil výber rehoľníkov. Štvorica tímom hrala systémom semifinále a následne zápasy o umiestnenie. Nešlo však len o ich športový a divácky zábavný zážitok.

„Robíme to preto, aby sme pomohli charite, aby sme sa my troška zabavili a povzbudili ľudí k presvedčeniu, že aj my kňazi sme normálni a vieme si zašportovať,“ hovoril o dôvodoch organizovania už štvrtého ročníka turnaja jeden z hlavných organizátorov a iniciátorov Martin Taraj, ktorý pôsobí v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule.

Takéto podujatie dáva ľudí dokopy, my sa cítime dobre a dokážeme takto spoločne navyše aj pomôcť,“ doplnil ho Kapucín z Poníkov Tomáš Kňaze.

Pätoro autobusov divákov od Trstenej až po Bardejov. K tomu desiatky osobných áut. Pred ružomberským zimákom bola v sobotu slušná dopravná zápcha. Vnútri však výborná atmosféra, ktorá pri šanciach, predovšetkým družstva Spišiakov, produkovala klasický hokejový hukot.

O úvodné buly sa postarali prešovský župan Milan Majerský, košický arcibiskup Bernard Bober a ružomberský primátor Igor Čombor. Foto – autor.

Čo robia kňazi vo voľnom čase? Hrajú hokej

Neboli to ovácie z prehnaného obdivu, ale emócie z hry. Na ľade sa naozaj bolo na čo pozerať. Pravda, našli sa aj tí, ktorým hokejka pomáhala k lepšej stabilite na ľade, veľká väčšina duchovných však už najrýchlejšiu kolektívnu hru na svete veľmi slušne ovládala.

„Jasné, aj s farníkmi chodíme hrávať. My máme partiu na Orave, ja osobne mám priamo vo svojej obci. Ale ako kňazi sa stretávame raz do týždňa na zimáku, takže trénujeme poctivo,“ hovoril Milan Prídavok, pôvodom Ružomberčan, momentálne kňaz v Oravskom Veselom. V hokejovom živote – brankár.

„Kolegovia, kňazi sa veľmi tešili. Trénujeme pravidelne raz do týždňa v piatok vo Zvolene a chlapci napredujú, poriadne ich to chytilo. Veľmi sa tešíme z toho, že sa odreagujeme pri hokeji,“ pridal sa Jozef Petrík, ktorý svoju kňazskú službu vykonáva v Tajove.

Kňazi spišskej diecézy hrávajú pravidelne v Liptovskom Mikuláši. Práve v Aréne Jána Laca.

„Pravidelne raz za týždeň sa tam stretneme, okrem toho hrávame aj nejaké zápasy, takže s tréningom sme na tom celkom dobre,“ priznáva hokejové skúsenosti Martin Taraj.

Modlitba aj taktická príprava

Po prvý raz sa kňazi na ľade stretli ešte v roku 2015. Prvé dva ročníky boli záležitosťou jedného zápasu medzi spišskou a košickou diecézou. Košičania boli zakaždým úspešnejší. Vlani sa do partie pridala už aj Banská Bystrica a teraz pribudli rehoľníci. Napriek tejto zostave sa len na modlitbu pred zápasom ani jedno družstvo nespoliehalo.

„Vždy musia byť taktické pokyny a, samozrejme, aj modlitba. Množstvo ľudí je s nami spojených cez priamy prenos televízie Lux, lebo nemohli prísť, takže tam budú tiež modlitby za nás, aby sme to dobre zvládli,“ odvetil Ján Taraj.

„V šatni boli taktické pokyny, len neviem, či ich všetci chlapci pochopili. No a pred zápasom bude pri bránke aj rýchla modlitba. Samozrejme, počas stretnutia sa budeme snažiť nehrešiť,“ smial sa pri častej hokejovej téme Jozef Petrík.

Po góle, na ceste k oslave so spoluhráčmi. Foto – autor.

Spišiaci obhájili víťazstvo

Do finále sa dostali napokon zakladatelia turnaja – Spišiaci s Košičanmi. Vlani pri treťom ročníku po prvý raz vyhrala Spišská diecéza, a teraz po ružomberskom víťazstve 2:0 vyrovnala vzájomnú zápasovú sériu s košickou na 2:2.

Diváci sledovali vo finále rýchly a poriadny hokej starých známych konkurentov. Nechýbali samostatné nájazdy, ako náhrada za dvojminútové vylúčenia, ale ani tvrdšie súboje pred obomi bránami.

„Začalo to možno len tak, priateľsky, ale každým rokom to má vyššiu úroveň, rivalita začína aj medzi kňazmi. Ale v tom dobrom, športovom zmysle,“ charakterizoval vzájomné súboje druhý z ružomberských rodákov v korčuliach Ľuboš Šípoš.

Charitatívny rozmer turnaja priniesol takmer 3100 eur pre krízové centrum Dorka v Ružomberku.

 

Zápas o tretie miesto. Bystričania verzus rehoľníci (3:4).

Titulná fotografia – Kňazi z Bystrickej diecézy na hokejovej striedačke. Foto – autor.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.